Երևանը կդառնա Շախմատի Եվրոպայի համալսարանական առաջնության առաջին մայրաքաղաքը
«Մենք պետք է անենք ամեն ինչ, որպեսզի Հայաստան այցելած երիտասարդները զգան, որ իրենք այցելել են շախմատային գերտերություն»,- նշել է ԿԳ նախարարը՝ այսօր հոկտեմբերի 6-11-ը Երևանում կայանալիք Շախմատի Եվրոպայի համալսարանական առաջնությանն ընդառաջ հրավիրած աշխատանքային խորհրդակցության ժամանակ:
ԿԳՆ մամուլի ծառայության հաղորդմամբ՝ Երևանում կայանալիք Շախմատի Եվրոպայի համալսարանական առաջնությանը մասնակցելու հայտ են ներկայացրել եվրոպական 15 երկրների 30 թիմեր: Հայաստանն առաջնությանը մասնակցելու է տղաների ու աղջիկների 3-ական թիմերով:
Շախմատի Եվրոպայի համալսարանական առաջնությունը կազմակերպվում է առաջին անգամ՝ Հայաստանի ուսանողական մարզական ֆեդերացիայի առաջարկությամբ:
Երկու տարի առաջ Հայաստանի ուսանողական ֆեդերացիայի կողմից հայտ է ներկայացվել Եվրոպայի ուսանողական մարզական ֆեդերացիային՝ Եվրոպայի ուսանողական մարզական առաջնությունների շարքում շախմատը ներառելու վերաբերյալ: Առաջարկությունն ընդունվել է և որոշվել՝ առաջին մրացաշարն անցկացնել Հայաստանում:

Армения – шахматная сверхдержава. В Минобразования обсудили подготовку к Европейскому университетскому чемпионату
Армения готовится к Европейскому университетскому чемпионату по шахматам, который состоится с 6 по 11 октября в Ереване.
«Мы должны сделать все, чтобы гости Армении чувствовали, что они находятся в шахматной сверхдержаве», – сказал сегодня министр образования и науки Армении Армен Ашотян в ходе рабочего совещания.
Как передает пресс-служба Минобразования Армении, для участия на Европейском университетском чемпионате по шахматам подали заявление 15 европейских стран и 30 команд. От Армении на чемпионате по шахматам будут участвовать по три женские и мужские команды.
Европейский университетский чемпионат по шахматам в первый раз организуется по рекомендации Армянской студенческой спортивной федерации.
Армения – единственная страна в мире, где шахматы – обязательный предмет в школах. Ранее статью на эту тему подготовила аргентинская газета «La Nación», которая назвала Армению шахматной сверхдержавой и представила шахматные традиции страны.