Կո՞ղմ, թե՞ դեմ. Ալումյանը Սահմանադրական երկընտրանքից դուրս գալու լուծում է առաջարկում
Հայաստանի Փաստաբանների պալատի անդամ Հայկ Ալումյանն, օրինակ, կողմ է մեր երկրում 100 տոկոսանոց համամասնական ընտրական համակարգի ներդրմանը, ինչը նախատեսվում է Սահմանադրության փոփոխությունների նախագծով: Բայց նույն Նախագծի միայն 2-րդ գլուխը, որը վերաբերում է Մարդու իրավունքներին և հիմնարար ազատություններին, նրան հետ է պահում Նախագծին կողմ արտահայտվելուց:
Այսօր Գործընկերություն բաց հասարակության կազմակերպած «Սահմանադրական փոփոխությունները Հայաստանում. հանրաքվե–արտահայտվելու ազատությունը» խորագրով քննարկման ժամանակ Ալումյանը ներկայացրեց մի իրավիճակ, երբ մարդը ընդհանուր առմամբ դեմ է Նախագծին, սակայն կան դրույթներ որոնց սկզբունքորեն կողմ է, բայց արդյունքում` հանրաքվեի ժամանակ ինքը քվեարկելու է դեմ:
«Ասածիս իմաստն այն է, որ եթե մենք ունենք Նախագծում կատարված 200 փոփոխություն, ապա քվեարկենք կողմ, թե դեմ երկու դեպքում էլ քվեարկելու ենք սեփական կարծիքի դեմ: Օրինակ, ես կողմ եմ պառլամենտի` համամասնական ընտրակարգով ձևավորմանը, և ես կքվեարկեի այդ փոփոխության օգտին: Բայց դեմ եմ Նախագծի 58-րդ հոդվածին` սեփականության իրավունքի հետ կապված, որը չի նախատեսում դատական կարգ: Ինչ կերպ վարվեմ հանրաքվեի ժամանակ: Եթե քվեարկեմ այո, ապա ես դեմ կգնամ իմ սկզբունքներին, իսկ եթե քվեարկեմ դեմ, ապա դեմ կգնամ իմ համոզմունքներին», -իրավիճակը ներկայացրեց Ալումյանը:
Նրա խոսքով, այս երկընտրանքից դուս գալու լուծումը կա. Սահմանադրության փոփոխությունների նախագծի փոխկապակցված փոփոխությունները, որոնք կատարվել են Նախագծի 4, 5, 6 և 7-րդ գլուխներում (իշխանական ճյուղերի մասին) և դրանց հետ կապ չունեցող ու մարդու իրավունքներին վերաբերող գլուխները դնել առանձին քվեարկության:
«Դրանցից յուրաքանչյուրի մասին առանձին-առանձին պետք է ձևավորվի հասարակական կարծիք: Իշխանության ճյուղերի ձևավորման վերաբերյալ դրույթները տեխնիկապես կարելի է դնել քվեարկության», -պնդեց փաստաբանը:
Նա ասաց, որ իր համար տարօրինակ է, որ Սահմանադրության փոփոխությունների քննարկման բուռն գործընթացում նույնիսկ քաղհասարակությունն է քաղաքական թեմաներով արտահայտվում` անտեսելով Սահմանադրության այդքան կարևոր մարդու իրավունքների վերաբերյալ 2-րդ գլուխը:
«Այդ գլուխը խայտառակ ձևով կրճատում է մարդու հիմնարար իրավունքներն ու ազատությունները: Այդ նախագիծը չպետք է դառնա Սահմանադրություն հենց միայն այդ երկրորդ գլխի գոյության համար», -հավելեց Հայկ Ալումյանը:

Some chapters of Armenia’s draft Constitution should be voted on separately, lawyer suggests
Member of the Chamber of Advocates of Armenia Hayk Alumyan is in favor of a transition to a 100% proportional representation electoral system as proposed by the draft amendments to the Constitution of Armenia. He made that statement at a discussion of the constitution reform in Armenia. The event was organized by Partnership for Open Society initiative.
However, according to Alumyan, certain provisions of Chapter 2 of the draft amendments related to fundamental human rights and freedoms raise concern and prevent him from supporting heartily that document.
He said that during a referendum, anyone may vote against the draft constitutional amendments because of some provision or other, although he may approve of the reform in general.
“For example, I am in favor of a switch to a parliamentary system of government, but I am opposed to clause 58 on property right because it does not envisage judicial order. What shall I do during the vote? If I vote in favor, I will not adhere to my principles, but if I vote against, I will act contrary to my convictions,” Alumyan noted.
There is a way out of this dilemma, the lawyer said. The draft amendments’ new clauses in chapters 4, 5, 6 and 7 regarding the branches of power, as well as in chapters, which are not related to them and concern fundamental human rights and freedoms, should be voted on separately.
“It will allow forming an idea of public opinion about each chapter. Clauses on braches of powers can be technically put to the vote,” the member of Chamber of Advocates said.