Կո՞ղմ, թե՞ դեմ. Ալումյանը Սահմանադրական երկընտրանքից դուրս գալու լուծում է առաջարկում
Հայաստանի Փաստաբանների պալատի անդամ Հայկ Ալումյանն, օրինակ, կողմ է մեր երկրում 100 տոկոսանոց համամասնական ընտրական համակարգի ներդրմանը, ինչը նախատեսվում է Սահմանադրության փոփոխությունների նախագծով: Բայց նույն Նախագծի միայն 2-րդ գլուխը, որը վերաբերում է Մարդու իրավունքներին և հիմնարար ազատություններին, նրան հետ է պահում Նախագծին կողմ արտահայտվելուց:
Այսօր Գործընկերություն բաց հասարակության կազմակերպած «Սահմանադրական փոփոխությունները Հայաստանում. հանրաքվե–արտահայտվելու ազատությունը» խորագրով քննարկման ժամանակ Ալումյանը ներկայացրեց մի իրավիճակ, երբ մարդը ընդհանուր առմամբ դեմ է Նախագծին, սակայն կան դրույթներ որոնց սկզբունքորեն կողմ է, բայց արդյունքում` հանրաքվեի ժամանակ ինքը քվեարկելու է դեմ:
«Ասածիս իմաստն այն է, որ եթե մենք ունենք Նախագծում կատարված 200 փոփոխություն, ապա քվեարկենք կողմ, թե դեմ երկու դեպքում էլ քվեարկելու ենք սեփական կարծիքի դեմ: Օրինակ, ես կողմ եմ պառլամենտի` համամասնական ընտրակարգով ձևավորմանը, և ես կքվեարկեի այդ փոփոխության օգտին: Բայց դեմ եմ Նախագծի 58-րդ հոդվածին` սեփականության իրավունքի հետ կապված, որը չի նախատեսում դատական կարգ: Ինչ կերպ վարվեմ հանրաքվեի ժամանակ: Եթե քվեարկեմ այո, ապա ես դեմ կգնամ իմ սկզբունքներին, իսկ եթե քվեարկեմ դեմ, ապա դեմ կգնամ իմ համոզմունքներին», -իրավիճակը ներկայացրեց Ալումյանը:
Նրա խոսքով, այս երկընտրանքից դուս գալու լուծումը կա. Սահմանադրության փոփոխությունների նախագծի փոխկապակցված փոփոխությունները, որոնք կատարվել են Նախագծի 4, 5, 6 և 7-րդ գլուխներում (իշխանական ճյուղերի մասին) և դրանց հետ կապ չունեցող ու մարդու իրավունքներին վերաբերող գլուխները դնել առանձին քվեարկության:
«Դրանցից յուրաքանչյուրի մասին առանձին-առանձին պետք է ձևավորվի հասարակական կարծիք: Իշխանության ճյուղերի ձևավորման վերաբերյալ դրույթները տեխնիկապես կարելի է դնել քվեարկության», -պնդեց փաստաբանը:
Նա ասաց, որ իր համար տարօրինակ է, որ Սահմանադրության փոփոխությունների քննարկման բուռն գործընթացում նույնիսկ քաղհասարակությունն է քաղաքական թեմաներով արտահայտվում` անտեսելով Սահմանադրության այդքան կարևոր մարդու իրավունքների վերաբերյալ 2-րդ գլուխը:
«Այդ գլուխը խայտառակ ձևով կրճատում է մարդու հիմնարար իրավունքներն ու ազատությունները: Այդ նախագիծը չպետք է դառնա Սահմանադրություն հենց միայն այդ երկրորդ գլխի գոյության համար», -հավելեց Հայկ Ալումյանը:

Адвокат А. Алумян предложил некоторые главы проекта новой Конституции Армении вынести на отдельное голосование
17:57 24/09/2015
Член Палаты адвокатов Армении Айк Алумян выступает за переход к 100%-й пропорциональной избирательной системе, которая предусмотрена Проектом изменений в Конституцию РА. Об этом юрист заявил в ходе обсуждения, посвященного конституционным реформам в РА, организованного инициативой «Партнерство во имя открытого общества».
Однако, по словам А. Алумяна, некоторые положения второй главы Проекта изменений, касающиеся основополагающих прав и свобод человека, вызывают определенную обеспокоенность и не позволяют ему полностью высказаться в поддержку данного документа.
Айк Алумян отметил, что любой может проголосовать на референдуме против Проекта изменений в Конституцию из-за тех или иных конкретных положений, хотя он может в целом и относиться к реформе одобрительно.
«К примеру, я голосую за переход к парламентской модели государственного управления, но против 58 положения Проекта о праве собственности, которое не подразумевает судебного порядка. Как мне поступить во время голосования? Если я проголосую за, то я изменю своим принципам, а если против, значит, стану противоречить собственным убеждениям», – пояснил А. Алумян.
По его словам, существует решение данной дилеммы. Новые положения Проекта изменений в Конституцию Армении, сделанные в 4, 5, 6 и 7 главах, посвященных ветвям власти, а также в главах, не связанных с ними и касающихся основополагающих прав и свобод человека, вынести на отдельное голосование.
«Таким образом, станет возможным составить представление об общественном мнении о каждой главе. Положения, посвященные ветвям власти, технически можно поставить на голосование», – подчеркнул член Палаты адвокатов.
Адвокат: Касающиеся прав человека изменения в проекте новой Конституции Армении важнее, нежели политическая часть