«ԻԻՀ հոգևոր առաջնորդ Ալի Խամենեին նախօրեին Մեքքայում տեղի ունեցած ողբերգական միջադեպի առնչությամբ եռօրյա հանրային սուգ է հայտարարել»,-այդ մասին հաղորդում է իրանական «Ասրիրան.քոմ» կայքը:
Իրանական աղբյուրի փոխանցմամբ՝ Մեքքայում ուխտագնացների հրմշտոցի հետևանքով ավելի քան 1300 ուխտագնաց է զոհվել, որից 131-ն Իրանի քաղաքացի է:
Իրանական «ՖԱՐՍ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ Իրանում Սաուդյան Արաբիայի գործերի ժամանակավոր հավատարմատարը կանչվել է ԱԳՆ, որտեղ նրան հանձնվել է իրանական կողմի բողոքի նոտան:
Իրանը Սաուդյան Արաբիայի համապատասխան կառույցներին մեղադրել է ուխտագնացությունը ոչ պատշաճ կազմակերպելու մեջ:
«Ալ-Ալամ» լրատվական գործակալության փոխանցմամբ՝ ուխտագնացները զոհվել են Սաուդյան Արաբիայի Մեքքա քաղաքի մոտ գտնվող Մանա շրջանում առկա դժվարանցանելի ճանապարհի և ուխտագնացների կուտակումներից առաջացած հրմշտոցի հետևանքով:

Верховный лидер Ирана аятолла Али Хаменеи в четверг объявил о начале в стране трехдневного траура в память об иранских паломниках, погибших в давке в долине Мина близ Мекки. Об этом сообщает иранский сайт «Асриран.ком».
Трагедия в долине Мина близ Мекки произошла утром в четверг, 24 сентября, во время одного из главных обрядов мусульманского хаджа – побиения камнями дьявола. Давка привела к гибели 717 человек, ранения получили как минимум 863. По данным иранского издания, среди погибших оказался 131 паломник из Ирана.
Как передает иранское информационное агентство «ФАРС», министерство иностранных дел Ирана вызвало поверенного в делах Саудовской Аравии в Тегеране, чтобы передать ему ноту протеста иранской стороны.
Иран обвинил соответствующие структуры Саудовской Аравии в ненадлежащей организации паломничества в Мекке.