Միջոցառում՝ Եվրոպական ժառանգության օրերի շրջանակում
Ռուսական արվեստի թանգարանում (պրոֆ. Աբրահամյանի հավաքածու) այսօր Եվրոպական ժառանգության օրերի շրջանակներում տեղի կունենա «Ռուս մտավորականները՝ հայ ժողովրդին» թեմայով միջոցառում: Հանդիպումը կբացի Ռուսական արվեստի թանգարանի տնօրեն Անուշ Տեր-Մինասյանը: Այս մասին Panorama.am-ին հայտնեցին թանգարանից:
«Կ. Բալմոնտը և Հայաստանը» թեման կլուսաբանի բ.գ.թ., Վ. Բրյուսովի անվ. ԵՊԼՀ համաշխարհային գրականության ամբիոնի ավագ դասախոս Իրինա Պողոսյանը: «Բուլգակովյան տունը Մոսկվայում և հայ-ռուսական կապերը» թեմայով ելույթ կունենա լրագրող Մարկ Գրիգորյանը:
«Литературная Армения» ամսագրի գործունեության մասին կպատմի “ДАР” հիմնադրամի տնօրեն, ամսագրի խմբագրական խորհրդի ամդամ Մարգարիտա Գևորգյանը, որը նաև կկարդա իր հեղինակած բանաստեղծությունները:
Միջոցառման ընթացքում կհնչեն նաև Վ. Բրյուսովի, Կ. Բալմոնտի, Ա.Ախմատովայի բանաստեղծությունները ասմունքող Ա.Միքայելյանի կատարմամբ:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանում այս տարի Եվրոպական ժառանգության օրերը կանցկացվեն սեպտեմբերի 26-27-ին՝ «Հիշատակի ժառանգությունը» խորագրի ներքո: Հայաստանի Հանրապետության և Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության մշակութային կազմակերպություններն այս տարի ևս հանրությանը կներկայանան բազմաթիվ միջոցառումներով:

«Русская интеллигенция – армянскому народу»: в Армении стартовали мероприятия в рамках Дней европейского наследия
19:27 25/09/2015
Сегодня в ереванском Музее русского искусства (коллекция проф. Абрамяна) в рамках Дней европейского наследия в Армении проходит мероприятие на тему «Русская интеллигенция – армянскому народу».
Согласно релизу, в рамках мероприятия к.ф.н., старший преподаватель кафедры мировой литературы и культуры ЕГЛУ им. В.Брюсова Ирина Погосян прочтёт доклад на тему «К. Бальмонт и Армения».
«С темой “Булгаковский дом на Патриарших прудах и армяно-русские связи” выступит журналист Марк Григорян.
О деятельности журнала “Литературная Армения” расскажет директор фонда “Дар”, член редакционной коллегии журнала, поэтесса Маргарита Геворкян. Она выступит также с авторским чтением своих стихов.
В течение мероприятия прозвучат стихи В. Брюсова, К. Бальмонта и А. Ахматовой в исполнении чтицы А. Микаэлян», – говорится в сообщении.
Напомним, в Армении 26-27 сентября состоятся мероприятия в рамках Дней европейского наследия, которые посвящены 100-й годовщине Геноцида армян в Османской империи 1915. Как сообщала пресс-служба министерства культуры РА, девиз мероприятий – «Наследие памяти». В них примут участие культурные организации из Армении и Нагорно-Карабахской Республики.