Սեպտեմբերի 25-ին Նյու Յորքում աշխատանքային այցելությամբ գտնվող արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը երկրորդ հանդիպումն է ունեցել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հետ։
ԱԳՆ մամուլի և տեղեկատվության վարչության հաղորդմամբ, Էդվարդ Նալբանդյանն, անընդունելի համարելով և դատապարտելով վերջին օրերին մարդկային զոհերի պատճառ դարձած Ադրբեջանի կողմից մեծ տրամաչափի հրետանու օգտագործմամբ հրադադարի կոպտագույն խախտումները, ասել է. «Ադրբեջանում մարդու իրավունքների հետ կապված խայտառակ իրավիճակից և այդ առթիվ միջազգային հանրության՝ օր օրի ուժգնացող քննադատությունից ուշադրությունը շեղելու նպատակով Արցախի հետ շփման գծում և Հայաստանի հետ սահմանին իրադրության սրումը լի է անկանխատեսելի բացասական հետևանքներով։ Այս սադրանքներով Բաքուն ի ցույց է դնում իր արհամարհական վերաբերմունքը ինչպես մարդկային կյանքի, այնպես էլ՝ իր կողմից ստանձնած պարտավորությունների նկատմամբ»։
Այնուհետև եռանախագահների առաջարկությամբ և նրանց ներկայությամբ հանդիպում է կայացել Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովի հետ։
Անդրադառնալով սեպտեմբերի 25-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների տարածած հայտարարությանը՝ նախարար Նալբանդյանն ասել է. «Ադրբեջանն է, որ շարունակաբար մերժում է իրավիճակի կայունացման, վստահության ամրապնդմանն ուղղված բոլոր նախաձեռնությունները ու, հետևաբար, պարզ է՝ ում է ուղղված հայտարարության մեջ առկա ուղերձը: Տպավորություն է ստեղծվում, որ Բաքուն միտումնավոր չի ուզում լսել, թե ինչ է միջնորդ երկրների միջոցով ասում միջազգային հանրությունը: Բոլորին ամեն ինչում մեղադրում են, ձևացնում են, թե կարգավորում են ուզում, բայց իրականում՝ հակառակն են անում»:
Նախարար Նալբանդյանը կարևորել է, որ համանախագահները վերահաստատում են այն առաջարկությունը, ինչի վերաբերյալ բազմիցս իրենց համաձայնությունն են տվել Հայաստանը և Արցախը՝ միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի ստեղծումը։ Այն թույլ կտա առավել հստակ կերպով մատնանշել հրադադարի խախտման և միջադեպերի պատասխանատու կողմին։ «Ադրբեջանը հրաժարվում է, քանի որ ցանկանում է ձեռքերն ազատ պահել, միջազգային հանրության վերահսկողությունից դուրս գտնվելով՝ շարունակել իր սադրանքները շփման գծում և սահմանին»,- ասել է Հայաստանի արտգործնախարարը։
«Բաքուն մերժում է ոչ միայն վստահության ամրապնդմանն ուղղված եռանախագահների նախաձեռնությունները, այլև հրաժարվում է միջնորդների կողմից արված հիմնախնդրի կարգավորմանն ուղղված առաջարկություններից, որոնք հրապարակվել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ղեկավարների հինգ հայտարարություններում. նույնիսկ մերժում է դրանց մասին որևէ հիշատակում, ինչը կրկին անգամ հստակ երևաց ԵՄ Արևելյան գործընկերության Ռիգայի գագաթաժողովին»,- ընդգծել է Էդվարդ Նալբանդյանը։
Համանախագահները, խորը մտահոգություն հայտնելով իրադրության կտրուկ լարման կապակցությամբ, շեշտել են, որ իրավիճակի հետագա սրումն անթույլատրելի է։
Զրուցակիցները քննարկել են եռանախագահների՝ տարածաշրջան նախատեսվող այցելության և նախատեսվող հանդիպումների ժամանակացույցը։

During his working visit to New York, Armenian Foreign Minister Edward Nalbandyan held a second meeting on September 25 with the OSCE Minsk Group Co-Chairs Igor Popov of Russia, James Warlick of the United States, and Pierre Andrieu of France, Armenian Foreign Ministry said.
Edward Nalbandyan condemned as inadmissible the flagrant violations of the ceasefire by Azerbaijan using large-caliber artillery weapons, which resulted in human losses in recent days. He said:
“The escalation of the situation on the line of contact with the Artsakh armed forces and on the border with Armenia for the purpose of distracting attention from the disgraceful human rights situation in Azerbaijan and the international community’s criticism growing day by day is fraught with unforeseeable negative consequences. With those provocations Baku shows a dismissive attitude towards human lives and its own obligations”.
Then, at the suggestion of the OSCE Minsk Group Co-chairs and with their participation, a meeting of E. Nalbandyan and Azerbaijani Foreign Minister Elmar Mamedyarov took place. Touching upon the September 25 statement of the OSCE Minsk Group Co-chairs, the foreign minister of Armenia said: “It is Azerbaijan that constantly rejects all the initiatives aimed at stabilizing the situation and trust building, and so it is clear who the message in the statement is addressed to. The impression is that Baku is deliberately unwilling to hear what the international community says through the mediators. It accuses everyone of everything, pretends that they want to reach a settlement, but in reality they do the opposite”.
Minister Nalbandyan stressed the importance of the fact that Co-chairs confirm the proposal, which was repeatedly accepted by Armenia and Artsakh – regarding the creation of incident investigation mechanisms. It will enable to determine with certainty the side responsible for ceasefire violations and incidents. “Azerbaijan refuses as it is reluctant to tie its hands and wants to continue its provocations on the line of contact and on the border, while remaining beyond control of the international community,” the Armenian foreign minister said.
“Baku not only rejects the Co-chairs’ initiatives towards trust building, but it also turns down the mediators’ proposals which are aimed at the problem’s resolution and were published in five statements of the heads of OSCE Minsk Group co-chair states. Baku even rejects any mention of them, which was once again evident at the Riga summit of the Eastern Partnership,” Nalbandyan stressed.
The co-chairs expressed deep concern over the escalation of the situation. They stressed the inadmissibility of further escalation.
The interlocutors discussed the schedule of the planned regional trip of the co-chairs and upcoming meetings.