Սերժ Սարգսյան. Մենք արեցինք այն, ինչը մեր պարտքն էր
ՀՀ Նախագահի նստավայրում այսօր մեկնարկել է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի 6-րդ նիստը, որը վարում է հանձնաժողովի նախագահ, ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Նիստի սկզբում ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի ղեկավար, Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումների գլխավոր համակարգող Վիգեն Սարգսյանը ներկայացրել է Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումների վերաբերյալ միջանկյալ զեկույց, որից հետո տեղի է ունեցել պարգևատրման արարողություն: Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրամանագրերով, Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումների կազմակերպման և անցկացման աշխատանքներին ցուցաբերած գործուն աջակցության համար Հայաստանի և Սփյուռքի մի խումբ բարերարներ, գործարարներ պարգևատրվել են ՀՀ պետական բարձր պարգևներով, արժանացել՝ շնորհակալագրերի:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հանձնել է պարգևները, շնորհավորել պարգևատրվածներին և մաղթել հաջողություններ:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի խոսքը պարգևատրման արարողության ժամանակ
Մեկ անգամ ևս սրտանց շնորհավորում եմ ձեզ հայրենիքի բարձր պարգևներին արժանանալու կապակցությամբ: Ձեզնից յուրաքանչյուրի ներդրումը համազգային նշանակության այս գործում, իրոք, մեծ է: Շնորհակալ եմ ձեզ մեր կոչին անսալու և ողջ աշխարհին հասանելի դարձած միջոցառումներին սատարելու համար:
2015 թվականը բացառիկ տարի է բոլորիս համար: Մեծ եղեռնի 100-րդ տարելիցի միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովը նախանշել և իրականացրել է միջոցառումների հսկայական շարք ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ արտերկրում: Այդ միջոցառումների աշխարհագրության, ընդգրկուն ծավալի և որակի մասին, կարծում եմ, կարիք չկա մեկ անգամ ևս խոսելու:
Իմ գնահատականը հետևյալն է. մենք՝ որպես պետություն և որպես աշխարհասփյուռ հայություն, պատվով հանձնեցինք այս քննությունը: Մենք պատշաճ մակարդակով և իրապես բարձր հնչեղությամբ տեղ հասցրեցինք մեր ուղերձը: Նաև աշխարհին ներկայացանք որպես վերածնված և մեծ ներուժ ունեցող ազգ, որ քայլում է քաղաքակրթությանը համընթաց: Համաշխարհային հանրությունը վկան եղավ հայության արժանապատիվ ու բացառիկ միասնական կեցվածքին: Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման և դատապարտման գործընթացն արձանագրեց նոր՝ ավելի բարձր մակարդակ:
Դա հնարավոր եղավ Հայաստանի Հանրապետության և համայն հայության ուժերի և հնարավորությունների համախմբման շնորհիվ: Մենք բոլորս միասին մեր գործով վերահաստատեցինք այն հավերժական ճշմարտությունը, որ հայերի միասնականությունը կարող է լուծել շատ բարդ խնդիրներ: Իսկ եթե բոլորս համախմբենք, մենք որևէ անլուծելի խնդիր չենք կարող ունենալ:
Շնորհակալություն եմ հայտնում բոլորին, ովքեր իրենց մասնակցությունը բերեցին այդ կարևոր գործին: Անձամբ ես այնպիսի տպավորություն ունեմ, որ աշխարհում չգտնվեց մի հայ, որ անմասն մնար այս միջոցառումներին սատարելուց՝ լինի բարերար կամ արվեստագետ, նվիրատու կամ լրագրող, ցուցարար կամ դիվանագետ, կամավոր կամ պաշտոնյա, գիտնական կամ հոգևորական: Մենք արեցինք այն, ինչը մեր պարտքն էր: Եվ անելու ենք այնքան, քանի դեռ մենք մեր պարտքերը չենք վերադարձրել մեր Սուրբ նահատակների հիշատակի առջև:
Մեկ անգամ ևս շնորհավորում եմ բոլորիդ և մաղթում հետագա հաջողություններ: Մենք տարին չենք ավարտել և նույնիսկ տարին ավարտելով՝ մենք չենք ավարտելու մեր աշխատանքը:

Президент Армении: Процесс международного признания и осуждения Геноцида армян зафиксировал новый, более высокий уровень
14:48 26/09/2015
В резиденции президента Армении сегодня состоялось 6-е заседание Государственной комиссии по координации мероприятий, посвященных 100-й годовщине Геноцида армян, которое провел председатель комиссии, президент РА Серж Саргсян.
Как передает пресс-служба главы государства, в начале заседания руководитель Аппарата президента РА, главный координатор мероприятий к 100-й годовщине Геноцида армян Виген Саркисян представил промежуточный доклад, после которого состоялась церемония награждения.
Указами Сержа Саргсяна за эффективное содействие работам по организации и проведению мероприятий, посвященных 100-й годовщине Геноцида армян, ряд меценатов, предпринимателей из Армении и Диаспоры награждены высокими государственными наградами, удостоились благодарственных грамот. Президент Серж Саргсян вручил награды, поздравил награжденных и пожелал им успехов.
В своей речи на церемонии награждения президент Серж Саргсян отметил:
«Уважаемые награжденные!
Еще раз сердечно поздравляю вас с присуждением высоких наград родины. Вклад каждого из вас в это дело общенационального значения действительно велик. Благодарю вас за то, что вы откликнулись на наш призыв и поддержку мероприятий, которые стали доступны всему миру.
2015 год – исключительный для всех нас. Государственная комиссия по координации мероприятий, посвященных 100-й годовщине Геноцида армян, наметила и осуществила гигантский ряд мероприятий как в Армении, так и за рубежом. О географии, широком охвате и качестве этих мероприятий, думаю, нет нужды еще раз говорить.
Моя оценка следующая: мы, как государство и как рассеянное по всему миру армянство, с честью выдержали этот экзамен. Мы на надлежащем уровне и действительно с высоким звучанием довели наш призыв до всех. Также предстали перед миром как возродившаяся и имеющая большой потенциал нация, которая шагает в ногу с цивилизацией. Мировое сообщество стало свидетелем достойной и исключительно единой позиции армянства. Процесс международного признания и осуждения Геноцида армян зафиксировал новый, более высокий уровень.
Это стало возможным благодаря сплочению сил и возможностей Республики Армения и всего армянства. Мы все вместе нашими делами подтвердили ту извечную истину, что единство армян может решить очень сложные задачи. А если мы все объединимся, у нас не может быть каких-либо не решаемых задач.
Благодарю всех, кто принял участие в этом важном деле. Лично у меня такое впечатление, что в мире не нашлось ни одного армянина, оставшегося в стороне от поддержки этих мероприятий, будь это меценат или деятель искусства, даритель или журналист, демонстрант или дипломат, волонтер или чиновник, ученый или представитель духовенства. Мы сделали то, что было нашим долгом. И будем делать до тех пор, пока мы не вернули наши долги перед памятью наших Святых Мучеников.
Еще раз поздравляю всех вас и желаю дальнейших успехов. Мы не завершили год и даже завершив год, мы не завершим нашу работу.
Ряд деятелей удостоились высших государственных наград за содействие проведению мероприятий к 100-й годовщине Геноцида армян