Գնդակոծության հետևանքով գյուղացիներին պատճառված վնասների չափը պարզելու համար նշանակվել է փորձաքննություն
18:18 28/09/2015
Սեպտեմբերի 24-ին հակառակորդի մարտական դիրքերից հրաձգային զինատեսակների և ականանետերի կիրառմամբ Տավուշի մարզի սահմանամերձ բնակավայրերի վրա գնդակոծության հետևանքով գյուղացիներին և համայնքային սեփականությանը պատճառվել են խոշոր չափերի նյութական վնասներ։ Այս մասին հայտնում են քննչական կոմիտեի դեպարտամենտի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Այսպես՝ ադրբեջանական մարտական հենակետերից իրականացված նպատակային գնդակոծության հետևանքով վնասվել են Տավուշի մարզի Բերդավան համայնքին պատկանող «Գեղագիտական կենտրոնի» և երաժշտական դպրոցի շենքերը՝ պատճառելով խոշոր չափերի գույքային վնաս:
Զգալի վնասներ են կրել Բերդավանի, Այգեհովիտի և Պառավաքարի բնակիչները. գնդակոծության հետևանքով վնասվել են գյուղացիների տները, գույքը, պտղատու այգիները։ Նշանակվել են ապրանքագիտական փորձաքննություններ՝ պատճառված գույքային վնասների չափերը պարզելու համար։
Քննության շրջանակներում կատարված զննությունների արդյունքում հայտնաբերվել են զինամթերքի, ականների բեկորներ, որոնց նկատամամբ նշանակվել են դատաձգաբանական փորձաքննություններ։
Լուսանկարները՝ Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայքում:

Следственный комитет Армении: ВС Азербайджана причинили приграничным общинам материальный ущерб в крупном размере
В результате осуществленных 24 сентября с.г. обстрелов ВС Азербайджана приграничных населенных пунктов Тавушской области Армении с применением стрелкового оружия и минометов местным жителям и имуществу сельских общин причинен материальный ущерб в крупном размере. Об этом сообщает пресс-служба Следственного комитета РА.
Согласно информации, прицельным огнем с азербайджанских боевых позиций были повреждены принадлежащие общине Бердаван здания «Эстетического центра» и музыкальной школы, причинен имущественный ущерб в крупном размере.
«Значительный ущерб понесли жители Бердаван, Айгеовита и Паравакара: в результате обстрела были повреждены их дома, инвентарь, плодовые сады. Назначены товароведческие экспертизы для установления размера причиненного имущественного ущерба.
В результате произведенных в рамках следствия осмотров мест происшествия были обнаружены осколки боеприпасов, мин, которые направлены на судебно-баллистическую экспертизу», – отмечается в сообщении СК РА.
Следственный комитет Армении обнародовал также фотографии последствий обстрела азербайджанскими ВС приграничных населенных пунктов республики.