ԵԽԽՎ նախագահ. Մենք պետք է ճնշում գործադրենք կողմերի վրա՝ ԼՂ հարցում լուծման հասնելու համար
Այսօր Ստրասբուրգում մեկնարկեց Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի աշնանային նստաշրջանը, որը կտևի սեպտեմբերի 28-ից մինչև հոկտեմբերի 2-ը։ Նստաշրջանի մեկարկից առաջ ԵԽԽՎ նախագահ Անն Բրասյորը լրագրողներին ներկայացրեց նստաշրջանի օրակարգը և պատասխանեց հարցերի։
Ստրասբուրգում Panorama.am-ի թղթակիցը հարց է ուղղել Անն Բրասյորին.
-Տիկին Բրասյոր, վերջին օրերին Ադրբեջանը ակտիվացրել է հրադադարի խախտումները հատկապես Հայաստանի հետ սահմանին` թիրախավորելով քաղաքացիական բնակչությանը և օգտագործելով ծանր հրետանի։ Օրեր առաջ 3 հայ կին սպանվեցին իրենց տանը՝ Ադրբեջանի ռումբերից։ Եվ այս ամենը տեղի է ունենում, ինչպես դուք ասացիք, Ադրբեջանում մարդու իրավունքների իրավիճակի վատթարացման ֆոնին և տպավորություն է ստեղծվում, որ այսպիսով Ադրբեջանը ցանկանում է միջազգային հանրության ուշադրությունն իր ներքին խնդիրներից շեղել դեպի սահմանագիծ։ Ինչպե՞ս կմեկաբանեք այս ամենը։
-Եթե նայեք մամուլը, ապա առաջին էջերին կտեսնեք Ուկրաինան։ Սարսափելի է, ինչ տեղի ունեցավ այնտեղ։ Այժմ միգրացիոն խնդիրն է։ Ամեն անգամ մենք ունենք նոր ճգնաժամ, որը գլխավերևում է, իսկ մյուսներն անհետանում են։ Սակայն սա չի նշանակում, որ հակամարտությունն է անհետացել։ Նույնը Լեռնային Ղարաբաղի դեպքում է։ Իսկապես մտահոգիչ է այն, որ բռնությունն աճում է։ Սա հակամաարտություն է, իսկ բռնությունը չի կարող լինել պատասխան։ Ես կցանկանայի, որ մամուլն ավելի շատ խոսի այս մասին, քանի որ մենք պետք է պաշտպանենք այդ մարդկանց՝ իսկապես ճնշում գործադրելով 2 կողմերի վրա՝ համաձայնության և լուծման հասնելու համար։

We should protect these people: PACE President on Armenian civilians killed by Azerbaijani army
Prior to the start of the autumn session of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE), PACE President Anne Brasseur today responded to questions of reporters.
The staff correspondent of Panorama.am asked the PACE President a question concerning the latest actions of Azerbaijani troops using now also artillery weapons and rockets, which results in casualties among civilian population of border regions. “All this is happening – as you noted - amid the worsening human rights situation in Azerbaijan. Please comment on it. Is Baku making an attempt to distract the international community’s attention with such steps?” the correspondent asked.
Anne Brasseur said when browsing through newspapers, one first of all sees Ukraine, and what is taking place there is horrible. Then there is the migrant crisis, and each new crisis they are facing overshadows the others, which does not mean that the conflict is over, the PAXE president said, noting that the same is true for Nagorno Karabakh. The escalation of violence raises concern. It is a conflict, but violence cannot be an answer. The media should provide more coverage of that subject as we should protect those people by really putting pressure on both sides to reach an agreement and resolve the problem, she said.
As was reported,the key issues of the PACE autumn session are the migrant crisis in Europe and the Vaclav Havel Human Rights Prize awards ceremony.