Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության առջև կդրվի նոր պայմաններով զինադադարի կնքման պարտադրանք. Դ.Տոնոյան
11:41 29/09/2015
ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը Panorama.am-ի խնդրանքով մեկնաբանել է հայ-ադրբեջանական և ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում վերջին օրերին տեղի ունեցող դեպքերը:
-Պարոն Տոնոյան, Ձեր գնահատականը վերջին օրերին հայ-ադրբեջանական սահմանին և շփման գծում տեղի ունեցող դեպքերի առնչությամբ:
-Տավուշի մարզում գյուղերի հրետակոծման դեպքերը, որոնց հետևանքով ունեցանք քաղաքացիական զոհեր և 1994թ մայիսից ի վեր առաջին անգամ 122 մմ տրամաչափի հրետանու օգտագործումը, առաջնագծի թիկունքում տեղակայված ենթակառույցի և այնտեղ վարժանք անցկացնող անձնակազմի` ռազմական առումով չհիմնավորված խոցումը, ինչպես արդեն նշել ենք, լայնածավալ ռազմական գործողությունների անցման հերթական քայլն է: Իմ խորին համոզմամբ, նման ռազմավարությունը հանգեցնելու է նրան, որ ադրբեջանական ռազմաքաղաքական ղեկավարության առջև բանակցային սեղանին դրված են լինելու ոչ թե հրադադարի պահպանման և վստահության ամրապնդման միջոցների հետ կապված օրակարգային հարցերը, այլ նոր պայմաններով զինադադարի կնքման պարտադրանքը:
Հայաստանը հավակնոտ ծրագիր է պլանավորել ՄԱԿ-ին տրամադրվելիք խաղաղապահ ստորաբաժանումների պատրաստման համար. Դավիթ Տոնոյան

Давид Тоноян: Ереван поставит перед Баку вопросы принуждения к заключению перемирия по новым условиям
11:50 29/09/2015
«Случаи артиллерийского обстрела сел Тавушской области Армении, в результате чего погибли мирные граждане, применение впервые после заключения в 1994 году соглашения о перемирии артиллерийских установок калибра 122 мм, нанесение необоснованного с военной точки зрения артиллерийского удара по инфраструктуре, расположенной в тылу передовой линии, и по проводящему там тренировки личному составу являются очередным шагом по переходу к широкомасштабным военным действиям», – заявил первый заместитель министра обороны Армении Давид Тоноян в интервью Panorama.am.
«По моему глубокому убеждению, подобная стратегия приведет к тому, что на столе переговоров перед военно-политическим руководством Азербайджана будут поставлены не вопросы повестки, связанной с соблюдением режима перемирия и мерами укрепления доверия, а принуждения к заключению перемирия по новым условиям», – подчеркнул Д.Тоноян.