«Հրադադարի ռեժիմ, որպես այդպիսին, ըստ էության, այլևս գոյություն չունի: Չենք կարող խոսել հրադադարի ռեժիմի մասին, քանի որ շարունակական բնույթ են կրում սադրանքները, անընդհատ լարվածություն է հրահարվում: Այսինքն՝ հրադադարի ռեժիմը վիժեցված է: Դրա արդյունքում փոխադարձ գործողություններ են ծավալվում, երկուսեք զոհեր են լինում»,- լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց պաշտպանության նախարարին առընթեր հասարակական խորհրդի նախագահ Գեղամ Հարությունյանը՝ խոսելով հայ-ադրբեջանական շփման գծում Ադրբեջանի կողմից իրավիճակի սրման մասին:
Ըստ նրա, ադրբեջանական քաղաքականությունը սկսում է ահաբեկչական գործողությունների բնույթ ստանալ՝ արհամարհելով միջազգային հանրության կարծիքը, ստանձնած պարտավորությունները: Գ. Հարությունյանի համոզմամբ, այս ամենով Ադրբեջանը ցանկանում է հասնել նրան, որպեսզի ղարաբաղյան հիմնախնդիրը լուծվի հօգուտ իրեն, Լեռնային Ղարաբաղը Ադրբեջանի մաս կազմի:
«Եթե փակվում է խնդրի լուծման քաղաքական ճանապարհը, բացվում է ուժի դիմելու ճանապարհը: Եթե Ադրբեջանն իր ցնորքի հետևից հետևողականորեն գնա ու սանձահարի պատերազմ, կունենան այն արդյունքը, ինչ 1990-ական թվականների սկզբին»,- ասաց նա՝ միաժամանակ ընդգծելով, որ պետք է վստահել հայկական բանակին, ժողովուրդը զորակցում է բանակին, պատրաստ է կանգնել զինվորների կողքին:
Գ. Հարությունյանն ասաց, որ այսօր էլ սահմանում, շփման գծում իրավիճակը շարունակում է մնալ լարված, թեև նախորդ օրերի համեմատ, Տավուշի սահմանագոտում որոշ չափով թուլացել է լարվածությունը, բայց կրակոցներ լինում են:
«Ադրբեջանը փոխում է գործողությունների բնույթը, ավելի թիրախավորված են դառնում ոչ միայն առաջին գծում կանգնած զինծառայողները, նաև սահմանամերձ գյուղերը, բնակչությունը, զինվորական առօրյայով զբաղվող ստորաբաժանումները: Ադրբեջանն անընդհատ ահագնացնում է լարվածությունը»,- ասաց Պաշտպանության նախարարին առընթեր հասարակական խորհրդի նախագահը:

Ceasefire agreement negated, says the head of Public Council at Armenian Defense Ministry
The ceasefire agreement signed in 1994 between the Armenian and Azerbaijani sides is negated, and it is becoming impossible to speak of a truce due to the consistent nature of violations and the constant tension, Chairman of Public Council adjunct to Armenian Defense Ministry Gegham Harutyunyan said at a press conference today when commenting on the latest border incidents.
In his words, the Azerbaijani authorities are undertaking actions of a terrorist nature, while ignoring the opinion of the international community and its own obligations.
G. Harutyunyan expressed confidence that in this way Baku is trying to achieve a solution of the Karabaklh conflict to its advantage and inclusion of Karabakh as part of Azerbaijan.
“When any political means of resolving the problem are blocked, then a way of using force opens. If Azerbaijan persistently follows that insane path and declares a war, then the country will achieve the same result as in early 1990,” he said.
According to Gegham Harutyunyan, the frontline situation remains tense now, but tension in border regions of Armenia’s Tavush province has eased somewhat compared with the past few days, although firing continues.
“Azerbaijan is changing the manner of its actions, with not only frontline soldiers, but also border villages, residents. and military units in the rear being targeted. Azerbaijani constantly escalates tension,” Gegham Harutyunyan stressed.