Հայաստանում տարեկան իրականացվում է  500-600 երեխայի սրտի վիրահատություն
«Նորք Մարաշ» բժշկական կենտրոնի մանկական կլինիկայում տարեկան իրականացվում է 500-600 երեխայի սրտի վիրահատություն: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՀ ԱՆ աշխատակազմի բժշկական օգնության քաղաքականության վարչության պետ Ծաղիկ Վարդանյանը:
Մանկական սրտի վիրահատությունները, ըստ նրա, կատարվում են պետական պատվերի շրջանակներում:
Ծ.Վարդանյանի խոսքերով՝ Հայաստանում գործում է միայն մեկ մանկական կլինիկիա, ինչը երբեմն խնդիրներ է առաջացնում:
«Կարծում եմ, որ մեկ կլինիկան քիչ է: Այսօր ունենք հիվանդանոցներ, որոնք արդեն իսկ պլանավորել են զարգացնելու սրտային ծառայությունը: Նախատեսվում է, որ այս հիվանդանոցներում մանկական սրտային վիրաբուժության բաժիններ կբացվեն»,- ասաց Ծ.Վարդանյանը՝ հավելելով, որ խնդիրը միայն մանկական սրտաբանական կենտրոնների ընդլայնում է:
Նա նշեց, որ Հայաստանում սրտի վիրաբուժության ծառայությունն ապահովված է բարձր որակավորման մասնագետներով և հագեցած է նորագույն սարքավորումներով, ծառայությունների որակը համապատասխանում է միջազգային չափանիշներին:
Ըստ Ծ.Վարդանյանի՝ այսօր հանրապետության 10 կլինիկաներում իրականացվում են սրտի վիրահատություններ, առաջիկայում նախատեսվում է, որ «Գրիգոր Լուսավորիչ» կենտրոնում նույնպես սրտի ինտերվենցիոն (փակ) միջամտություններ կիրականացվեն:

Детская кардиохирургия в Армении бесплатна, ежегодно проводится 500-600 операций на сердце
В педиатрической клинике медицинского центра «Норк Мараш» в Ереване ежегодно проводится 500-600 операций на сердце. Об этом сообщила сегодня на пресс-конференции начальник управления политики медицинской помощи аппарата Министерства здравоохранения РА Цахик Варданян.
По ее словам, операции эти проводятся в рамках государственного заказа.
Ц. Варданян отметила, что в Армении действует только одна детская клиника, и это время от времени приводит к проблемам.
«Считаю, что одной клиники недостаточно. Сегодня у нас есть больницы, которые уже намерены развивать отдел диагностики и лечения сердечно-сосудистых заболеваний. Планируется, что в этих больницах будут открыты отделы детской кардиохирургии», – сказала Цахик Варданян.
Также представитель Минздрава отметила, что в Армении отделы кардиохирургии обеспечены высококвалифицированными специалистами и оснащены современным оборудованием.