ԵԽԽՎ մոնիտորինգի հանձնաժողովը ողջունում է Հայաստանում սահմանադրական բարեփոխումների առաջընթացը
Ստրասբուրգում Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի աշնանային նստաշրջանի շրջանակներում ԵԽԽՎ մոնիտորինգի հանձնաժողովը նախօրեին կայացած նիստի ժամանակ ողջունել է Հայաստանի Հանրապետությունում անցկացվող սահմանադրական բարեփոխումները։ Ինչպես հայտնում է Ստրասբուրգում Panorama.am-ի թղթակիցը հանձնաժողովը նաև ընդունել էր հայտարարություն։
Այսօր հրապարակված հանձնաժողովի հայտարարության մեջ ասվում է. «Մոնիտորինգի հանձնաժողովը ողջունում է Հայաստանում սահմանադրական բարեփոխումների առաջընթացը, որն անցկացվում է Վենետիկի հանձնաժողովի հետ սերտ համագործակցությամբ։ Այս համագործակցությունը հանգեցրել է այնպիսի տեքստի, որը, Վենետիկի հանձնաժողովի տեսանկյունից, ունի բարձր որակ և համապատասխանում է միջազգային չափանիշներին։
Հանձնաժողովը նմանապես ողջունում է նաև այն փաստը, որ սահմանադրական բարեփոխումները պետք է ընդունվեն հանրաքվեի միջոցով։ Կոչ է անում բոլոր քաղաքական ուժերին՝ մասնակցել հանրաքվեին և խորհրդակցություններին, որոնք դրա մի մասն են։
Հանձնաժողովը նշում է, որ առաջարկվող բարեփոխումներում որոշ հարցեր քաղաքականապես վիճելի են և հայ հասարակության մեջ թեժ քննարկումների տեղիք են տվել։
Քաղաքական համակարգի ընտրությունը Հայաստանի քաղաքացիների համար է, և միայն նրանց համար, որը պետք է որոշվի առաջիկա հանրաքվեում։
Հանձնաժողովը, հետևաբար, կոչ է անում բոլոր քաղաքական շահագրգիռ կողմերին՝ ապահովել, որ հանրաքվեն անցկացվի ժողովրդավարական ամենաբարձր չափանիշներին համապատասխան»։

Мониторинговый комитет ПАСЕ высоко оценил ход конституционных реформ в Армении
В рамках осеней сессии Парламентской Ассамблеи Совета Европы в Страсбурге мониторинговый комитет ПАСЕ приветствовал проводимые в Армении конституционные реформы. Как передает собственный корреспондент Panorama.am в Страсбурге, Комитет выступил также с соответствующим заявлением.
В опубликованном сегодня заявлении отмечается, что Мониторинговый комитет ПАСЕ приветствует прогресс конституционных реформ в Армении, которые проводятся в тесном сотрудничестве с Венецианской комиссией Совета Европы. Данное сотрудничество, согласно оценке Комитета, привело к созданию такого текста Конституции, который, с точки зрения Венецианской комиссии, имеет высокое качество и соответствующий международным стандартам уровень.
Также Комитет одобрил факт того, что конституционные реформы должны быть приняты путем референдума, и призвал все политические силы страны участвовать в референдуме и в обсуждениях.
Комитет отметил, что некоторые предлагаемые проектом изменения в Конституцию РА являются политически спорными, поэтому они стали причиной бурных обсуждений в армянском обществе.
«Выбор политической системы страны – за гражданами Армении, и он будет сделан в ходе предстоящего референдума. Посему Комитет призывает все заинтересованные политические стороны обеспечить условия, при которых референдум будет проведен в соответствии с самыми высокими демократическим стандартами», – говорится в заявлении Мониторингового комитета ПАСЕ.