Ուորլիք. Սարգսյան-Ալիև հանդիպումը հնարավոր է տեղի ունենա մինչև տարեվերջ
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը  «Ժամը» լրատվականում Արտակ Ալեքսանյանի հետ հարցազրույցում խոսել է  ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ Ալիևի հանդիպման,  հայ-ադրբեջանական սահմանին և շփման գծում վերսկսած լարվածության մասին: Փոխանցում ենք հարցազրույցի տպագիր տարբերակը Tert.am-ից:
Ստորև ներկայացնում ենք հարցազրույցը.
– Պարո՛ն Ուորլիք, Դուք հանդիպել եք ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանին: Որո՞նք են տպավորությունները:
– Մենք շատ ուրախ էինք հանդիպել Նախագահ Սարգսյանին: Ինչպես և սպասվում էր, մենք խոսեցինք վերջին շրջանի սահմանային լարվածության մասին, մենք խոսեցինք Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպման հնարավորության մասին, որ հնարավոր է տեղի ունենա մինչև տարեվերջ:
– Դուք հանդիպել եք նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների հետ:
– Այո՛, նախորդող օրերին:
– Որո՞նք են հանդիպման արդյունքները, կա՞ն որևէ ընդհանուր եզրեր շարունակելու բանակցությունները:
– Իհարկե, առաջին հերթին մենք խոսել ենք վերսկսած սահմանային լարվածության մասին հայ-ադրբեջանական սահմանին և շփման գծի և մենք պահանջեցինք, որ զինադադարը հարգվի և պահպանվի: Մենք խոսեցինք նաև երկու նախագահների հանդիպման մասին, որը նախատեսված է մինչև այս տարեվերջ, խոսել ենք երբ դա կարող է տեղի ունենալ, ինչպես նաև այդ հանդիպման օրակարգը:
– Մի քանի անգամ այդ հանդիպումը հետաձգվել է: Վստա՞հ եք, որ մինչև տարեվերջ այն տեղի կունենա:
– Դա նախագահներից է կախված: Մենք ցույց ենք տալիս հնարավոր ժամկետները, վայրերը, բայց անշուշտ, ամեն ինչ իրենցից է կախված:
– Հայաստանի հանրությունը հիասթափված է սահմանային լարվածության առումով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անատամ հայտարարությունից, հատկապես, որ Ադրբեջանական կողմն է հրահրողը: Արդյո՞ք ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը չի կարող լինել ավելի հստակ և հասցեական իր հայտարարություններում:
– Ինչպես եռանախագահողներն արձանագրել են իրենց հայտարարության մեջ, շատ դժվար է իմանալ, թե ով և երբ է բռնությունն առաջինը սկսել, ամեն կողմ մյուսին է մեղադրում: Բայց մենք ընդգծել ենք երկու կողմին էլ, որ զինադադարը պետք է հարգել, և մենք շատ մտահոգված ենք, ծանր զինատեսակի կիրառմամբ, և անմեղ քաղաքացիական անձանց մահվամբ, որն անընդունելի է և պետք է խուսափել դրանից ապագայում:
– Տարիներ շարունակ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբն առաջարկել է սահմանների մոնիտորինգ, որն Ադրբեջանը շարունակաբար մերժում է: Ինչպե՞ս է հնարավոր սահմանային լարվածության թուլացմանն ուղղված մոնիտորինգը ի վերջո կարգավորել ավելի տրամաբանական ժամկետներում և մեթոդով:
– Մեր հայտարարության մեջ մենք ասել ենք, որ կա ԵԱՀԿ հետաքննության անհրաժեշտություն և մեխանիզմ: Երկու նախագահներն ասել են, որ պատրաստ են դա քննարկել են, մենք էլ պատրաստ ենք դա քննարկել, առավել ևս, որ դրա կարիքը կա:
– Պարոն Ուորլիք, ո՞ր փուլում է գտնվում բանակցային գործընթացը: Ի վերջո, նախագահները ո՞ր կետից են շարունակելու բանակցությունները, սկսելու ենք զրոյի՞ց, թե՞ շարունակելու ենք աշխատել Մադրիդյան սկզբունքների վրա:
– Նախագահներն ասել են, որ ցանկանում են ունենալ ինտենսիվ երկխոսություն և մենք կաջակցենք դրան: Այդ երկխոսությունը հիմնված է որոշակի սկզբունքների և տարրերի վրա, որոնց վերաբերյալ արդեն կա համաձայնություն: Դա այս տարիների ընթացքում քննարկումների շրջանակն է, և մենք ցանկանում ենք դրա վրա կառուցել ապագայի համապարփակ համաձայնությունը:
- Ձեր կարծիքով, արդյո՞ք կարող եք ասել, որ վերջին ամիսների ինտենսիվ լարվածության պատճառով, ըստ էության, 1994 թվականին ստորագրված զինադադարն այլևս չի աշխատում:
– Զինադադարը խախտված է, այն ձեռք է բերվել ավելի քան 20 տարի առաջ, բայց այն դեռ ուժի մեջ է և մենք կողմերին կոչ ենք անում հարգել այն:

Джеймс Уорлик: Встреча президентов Армении и Азербайджана может состояться до конца 2015 года
Сопредседатель Минской группы ОБСЕ от США Джеймс Уорлик в эксклюзивном интервью Артаку Алексаняну в программе «Час новостей» на Armenia TV коснулся планируемой встречи президентов Армении и Азербайджана Сержа Саргсяна и Ильхама Алиева, ситуации на армяно-азербайджанской границе и линии соприкосновения ВС Нагорно-Карабахской Республики и Азербайджана.
Текст интервью приводит Tert.am:
– Г-н Уорлик, Вы встретились с президентом РА Сержем Саргсяном. Какие у вас впечатления?
– Мы были очень рады встрече с президентом Саргсяном. Как и ожидалось, мы поговорили о напряженности на границе в последнее время, о встрече президентов Армении и Азербайджана, которая, возможно, состоится до конца года.
– Вы также встретились с министрами иностранных дел Армении и Азербайджана.
– Да, пару дней назад.
– Каковы результаты встречи? Есть какие-либо общие точки соприкосновения для продолжения переговоров?
– Разумеется, в первую очередь, мы коснулись возобновленной эскалации напряжения на армяно-азербайджанской границе и линии соприкосновения и потребовали, чтобы соблюдали и относились с уважением к режиму прекращения огня. Мы также затронули встречу двух президентов, которая запланирована на конец этого года, обговорили, когда она может состояться, а также повестку дня этой встречи.
– Несколько раз эта встреча откладывалась. Вы уверены, что до конца этого года она состоится?
– Это зависит от президентов. Мы указываем возможные сроки, места, но, несомненно, все зависит от них.
– Армянское общество разочаровано беззубыми заявлениями Минской группы ОБСЕ по поводу напряженности на границе, тем более, что азербайджанская сторона является провокатором. Разве Минская группа ОБСЕ не может быть более точной и адресной в своих заявлениях?
– Как отметили сопредседатели в своих заявлениях, очень трудно узнать, кто и когда начал насилие первым, каждая сторона винит другую. Но мы отметили обе стороны в призыве уважать режим прекращения огня, и крайне обеспокоены тем, что используется тяжелая военная техника, жертвами становятся невинные гражданские лица, что является неприемлемым, и этого надо избегать в будущем.
– На протяжении многих лет Минская группа ОБСЕ предлагает мониторинг границ, который Азербайджан постоянно отклоняет. Каким образом, в конечном итоге, возможно наладить мониторинг, нацеленный на ослабление уровня напряженности на границе?
– В нашем заявлении мы указали, что существует необходимость в механизме расследования ОБСЕ. Оба президента заявили, что готовы это обсудить, мы тоже готовы это обсудить, тем более, когда в этом есть необходимость.
– Г-н Уорлик, на каком этапе находится переговорный процесс? В конце концов, с какой точки президенты продолжат переговоры, начнем с нуля или продолжим работать на основе Мадридских принципов?
– Президенты заявили, что стремятся к интенсивному диалогу, и мы посодействуем этому. Этот диалог основан на определенных принципах и элементах, относительно которых уже есть соглашение. Это спектр обсуждений в течение этих лет, и мы хотим на основе этого построить дальнейшее всеобъемлющее соглашение.
– На ваш взгляд, можно ли сказать, что из-за интенсивной напряженности в последние месяцы, по сути, подписанное в 1994 году соглашение о прекращении огня больше не действует?
– Режим прекращения огня нарушен, он был достигнут более 20 лет назад, но он до сих пор в силе, и мы призываем стороны уважать его.