Անուրանալի է ձեր դերը մեր ազգային ողբերգության ճանաչման և դատապարտման գործում. ՀՀ նախագահը՝ ԱՄՆ կոնգրեսականներին
01:43 01/10/2015
Սեպտեմբերի 30-ին ԱՄՆ Կոնգրեսում «Ռաուլ Վալենբերգ» միջազգային հիմնադրամի կողմից ի պատիվ ՀՀ նախագահի կազմակերպված ընդունելության ժամանակ նախագահ Սարգսանը հանդես է եկել ելույթով, որի ժամանակ երախտագիտության խոսք է հղել ԱՄՆ կոնգրեսականներին, ովքեր այս տարիների ընթացքում ջանք ու եռանդ չեն խնայել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ուղղությամբ:
Իր ելույթում նախագահը, մասնավորապես, ասել է. «Ամիսներ առաջ ես այցելեցի Միացյալ Նահանգների Հոլոքոստի հուշահամալիր-թանգարան: Այն ցեղասպանության հանցագործության առավել քան ազդեցիկ և խոսուն հիշատակարան է: Մարդկության դեմ իրագործված ոճիրներին նվիրված թանգարանները հստակ ուղերձ են ներկա և ապագա սերունդներին, որ երբեք չմոռացվեն պատմության դառը և արյունալի դրվագները: Բայց մենք չենք կարող մեր հույսը դնել միայն թանգարանների և հուշակոթողների վրա: Հավատարիմ «հիշում ենք» կարգախոսին՝ մենք պետք է անենք հնարավորինն ու անհնարինը՝ անվտանգ ապագա ապահովելու համար մեր սերունդներին: Ուստի, Հենրի Մորգենթաուի և նրա հետնորդների առաքելության հանրահռչակումը մեծ կարևորություն է ստանում՝ ոչ միայն հայերի և ամերիկացիների ապագա սերունդների մեջ հիշողության պահպանման, այլև միջազգային մասշտաբով մարդասիրական դաստիարակության տեսանկյունից: Ցեղասպանությունների զոհերի հիշատակը վառ պահելու համար մենք պետք է համադրենք մեր ջանքերը, որպեսզի կառուցենք բռնություններից զերծ աշխարհ: Ցեղասպանությունների կանխարգելումն ու դրանց ժխտման դեմ պայքարը այդ ճանապարհի կարևորագույն հանգրվաններից են:
Կրկին երախտագիտության խոսք եմ հղում Ռաուլ Վալենբերգ հիմնադրամին՝ համամարդկային հիշողության պահպանմանն ուղղված ջանքերի համար: Մեծ եղեռնի, Ողջակիզման և մյուս ցեղասպանությունների զոհերի հիշատակը հավերժացնելը և մարդկության պատմության այս սոսկալի դրվագները հետևողականորեն ներկայացնելն ու դրանց միջոցով ապագա սերունդներին կարևոր ուղերձներ հղելը բախտորոշ նշանակություն կունենան աշխարհը ցեղասպանություններից զերծ պահելու հարցում:
Երախտագիտության խոսք եմ հղում նաև ԱՄՆ-ի Կոնգրեսին և այստեղ գտնվող բոլոր կոնգրեսականներին, ովքեր այս տարիների ընթացքում ջանք ու եռանդ չեն խնայել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ուղղությամբ: Անուրանալի է ձեր դերը մեր ազգային ողբերգության ճանաչման և դատապարտման գործում: Վստահ եմ, որ Ձեր կատարած աշխատանքն անպայման հասնելու է իր տրամաբանական ավարտ»:

Your role in recognition and condemnation of our national tragedy is undeniable: President Sargsyan thanks US Congressmen
14:14 01/10/2015
Armenian President Serzh Sargsyan, while on a working visit to the United States, traveled from New York to Washington on September 29. Serzh Sargsyan on September 30 attended a reception held in his honor by the International Raoul Wallenberg Foundation at the United States Congress, according to the presidential press service. At the reception Serzh Sargsyan delivered a speech.
Recalling that several months ago he visited the United States Holocaust Memorial Museum, the Armenian president said:
“Museums on crimes perpetrated against humanity convey a clear message to current and future generations: never to forget the grim chapters of history. Still, we should not rely solely on museums and memorials. Remaining faithful to the dictum “We Remember,” we must do everything possible, and the impossible, to secure a safe future for those who come after us”.
“We should converge our efforts to keep alive the memory of the victims of the crime of genocide, to build a world free of violence. The prevention of the crime of genocide and fighting its denial is an important pivot in this pursuit,” Serzh Sargsyan stated.
Expressing his gratitude to the Raoul Wallenberg Foundation for their efforts to safeguard universal memory, President Sargsyan said:
“I address words of gratitude to the U.S. Congress and to all Congressmen and Congresswomen present, who have spared no efforts over years towards the recognition of the Armenian Genocide. Your role in the recognition and condemnation of our national tragedy is undeniable. I am certain that the work you have done shall culminate in its logical conclusion”.