«Չեմ կարծում, որ գործարքը կձգձգվի: Այն շատ արագ կկատարվի»,- Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նիստում՝ «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» փակ բաժնետիրական ընկերության 100% բաժնետոմսերը վաճառելու թույլտվություն տալ մասին ընդունված որոշումից հետո լրագողների հետ զրույցում ասաց Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի անդամ Սամվել Արաբաջյանը:
Պատասխանելով լրագրողի հարցին, թե՞ մտահոգություններ չկան, որ ՀԷՑ-ն օֆշորային ընկերության է վաճառվել, նա նշեց. «Միանգամից ասեմ, որ նման մտահոգություն չունենք»:
Նա նշեց, որ իրավական առումով որևէ արգելք, սահմանափակում չկա, և ընկերությունն աշխատելու է այն օրենքներով և պայմանագրերով, որոնք առկա են, և այդպես էր լինելու ցանկացած ընկերության պարագայում:
«Ես ձեր ուշադրությունն եմ հրավիրում նաև այն հանգամանքի վրա, որ կա նաև երաշխավորող երրորդ կողմը՝ «Կասկադ էներգոցանցեր» ընկերությունը, որն ունի էներգամատակարարման, շինմոնտաժային և նախագծման աշխատանքների բավականին մեծ փորձ: Այդ ընկերությունն էլ ՀԷՑ-ի կառավարման կամ շահագործման ընթացքում իր մեծ փորձով աշխատելու է: Այն մտնում է «Տաշիր» ընկերությունների խմբի մեջ, և դուք էլ երեկ, հավանաբար, ծանոթացել եք տարածված հայտարարությանը, որից կարելի է ենթադրել, որ մենք այս առումով բավականին լավ վիճակում ենք»,- ասաց Ս. Արաբաջյանը:
Ինչ վերաբերում է էլեկտրաէներգիայի սակագնին, Սամվել Արաբաջյանը նշեց, որ սակագների և սուբսիդիաների հարցը հանձնաժողովի գործառույթից դուրս է, այնուհետև նշեց, որ, ըստ գնորդ ընկերության հայտարարության. բոլորը շարունակելու են նախորդ սակագնով, ուղղակի սուբսիդավորված են վճարելու:
Հիշեցնենք, որ այսօր Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի (ՀԾԿՀ) նիստում հանձնաժողովի անդամների միաձայն քվեարկությամբ որոշվեց «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» փակ բաժնետիրական ընկերության 100% բաժնետոմսերը վաճառելու թույլտվություն տալ:
Հիշեցնենք նաև, որ նախօրեին «Տաշիր» ընկերությունների խմբի մամուլի ծառայությունից հայտնել էին, որ «Տաշիր» Գրուպը և «Ինտեր ՌԱՈ» ընկերությունը համաձայնագիր են ստորագրել Հայաստանում էլեկտրաէներգիայի ակտիվների վաճառքի մասին: Ըստ նույն աղբյուրի, Հայաստանի Հանրապետության բնակչությանն աջակցելու նպատակով որոշում է ընդունվել հաջորդ տարվա ընթացքում սեփական միջոցների հաշվին՝ ՀՀ կառավարության հետ պարիտետային սկզբունքով, փոխհատուցել բարձրացած և մինչեւ 2015թ. օգոստոսի 1-ը գործող սակագնի տարբերությունը՝ բնակչության և փոքր բիզնեսի համար։

Сделка по купле-продаже ЗАО «Электрические сети Армении» не затянется и будет осуществлена в предельно сжатые сроки. Об этом заявил сегодня на брифинге член Комиссии по регулированию общественных услуг (КРОУ) Армении Самвел Арабаджян, комментируя решение правительства РА разрешить продажу 100% акций ЭСА.
Представитель КРОУ также отметил, что с правовой точки зрения нет никаких запретов и ограничений, и новый собственник ЭСА будет работать в соответствии с законодательством РА и установленным порядком. По его словам, таковы условия для любой компании, которая станет собственником ЭСА.
«Обращаю ваше внимание на то обстоятельство, что есть также третья сторона, гарант, в лице компании „Каскад-Энергосеть”, которая обладает довольно большим опытом в сферах поставки электроэнергии, монтажа, а также в проектных работах. Данная компания будет принимать участие в процессе руководства и эксплуатации ЭСА. Она входит в группу „Ташир”», – подчеркнул член Комиссии по КРОУ.
Напомним, на заседании правительства РА 1 октября премьер-министр Овик Абраамян сообщил, что власти Армении обратились к главе группы компаний «Ташир» Самвелу Карапетяну с просьбой приобрести ЗАО «Электрические сети Армении» (ЭСА) у «Интер РАО». Комиссия по регулированию общественных услуг (КРОУ) Армении на заседании 1 октября дала разрешение на продажу 100% акций ЗАО «Электросети Армении». «Вместе с тем, президент группы компаний „Ташир” Самвел Карапетян выразил готовность за счет своих личных средств до 1 августа 2016 года на равных с правительством основах компенсировать разницу при повышении тарифов для населения, потребляющего ежемесячно до 250 кВт/ч электроэнергии, и малого бизнеса», – добавил премьер.