«Չեմ կարծում, որ գործարքը կձգձգվի: Այն շատ արագ կկատարվի»,- Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նիստում՝ «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» փակ բաժնետիրական ընկերության 100% բաժնետոմսերը վաճառելու թույլտվություն տալ մասին ընդունված որոշումից հետո լրագողների հետ զրույցում ասաց Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի անդամ Սամվել Արաբաջյանը:
Պատասխանելով լրագրողի հարցին, թե՞ մտահոգություններ չկան, որ ՀԷՑ-ն օֆշորային ընկերության է վաճառվել, նա նշեց. «Միանգամից ասեմ, որ նման մտահոգություն չունենք»:
Նա նշեց, որ իրավական առումով որևէ արգելք, սահմանափակում չկա, և ընկերությունն աշխատելու է այն օրենքներով և պայմանագրերով, որոնք առկա են, և այդպես էր լինելու ցանկացած ընկերության պարագայում:
«Ես ձեր ուշադրությունն եմ հրավիրում նաև այն հանգամանքի վրա, որ կա նաև երաշխավորող երրորդ կողմը՝ «Կասկադ էներգոցանցեր» ընկերությունը, որն ունի էներգամատակարարման, շինմոնտաժային և նախագծման աշխատանքների բավականին մեծ փորձ: Այդ ընկերությունն էլ ՀԷՑ-ի կառավարման կամ շահագործման ընթացքում իր մեծ փորձով աշխատելու է: Այն մտնում է «Տաշիր» ընկերությունների խմբի մեջ, և դուք էլ երեկ, հավանաբար, ծանոթացել եք տարածված հայտարարությանը, որից կարելի է ենթադրել, որ մենք այս առումով բավականին լավ վիճակում ենք»,- ասաց Ս. Արաբաջյանը:
Ինչ վերաբերում է էլեկտրաէներգիայի սակագնին, Սամվել Արաբաջյանը նշեց, որ սակագների և սուբսիդիաների հարցը հանձնաժողովի գործառույթից դուրս է, այնուհետև նշեց, որ, ըստ գնորդ ընկերության հայտարարության. բոլորը շարունակելու են նախորդ սակագնով, ուղղակի սուբսիդավորված են վճարելու:
Հիշեցնենք, որ այսօր Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի (ՀԾԿՀ) նիստում հանձնաժողովի անդամների միաձայն քվեարկությամբ որոշվեց «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» փակ բաժնետիրական ընկերության 100% բաժնետոմսերը վաճառելու թույլտվություն տալ:
Հիշեցնենք նաև, որ նախօրեին «Տաշիր» ընկերությունների խմբի մամուլի ծառայությունից հայտնել էին, որ «Տաշիր» Գրուպը և «Ինտեր ՌԱՈ» ընկերությունը համաձայնագիր են ստորագրել Հայաստանում էլեկտրաէներգիայի ակտիվների վաճառքի մասին: Ըստ նույն աղբյուրի, Հայաստանի Հանրապետության բնակչությանն աջակցելու նպատակով որոշում է ընդունվել հաջորդ տարվա ընթացքում սեփական միջոցների հաշվին՝ ՀՀ կառավարության հետ պարիտետային սկզբունքով, փոխհատուցել բարձրացած և մինչեւ 2015թ. օգոստոսի 1-ը գործող սակագնի տարբերությունը՝ բնակչության և փոքր բիզնեսի համար։

PSRC member: Electric Networks of Armenia sales deal to be concluded in a short time
The sale of the Electric Networks of Armenia (ENA) Company will not take long – the deal will be concluded in a very short time, member of Armenia’s Public Services Regulatory Commission (PSRC) Samvel Arabajyan said during a briefing today, while commenting on the Armenian government’s decision to allow the sale of 100% of the ENA shares.
He said there are no bans or restrictions from a legal point of view, and the new owner of ENA will work in accordance with the Armenian law and established order. In his words, such are the conditions for any company to own ENA.
“I should draw your attention to the fact that there is also a third party, a guarantor: it is Kaskad Energoset Company that has wide experience in power supplies, and assembly and design work. It will take part in the management and operation of ENA. It is a company of Tashir Group,” the commission member said.
As was reported, at the government session today, on October 1, Prime Minister Hovik Abrahamyan said the Armenian authorities requested President of Tashir Group Samvel Karapetyan to purchase ENA Company from Inter RAO. On Thursday, Public Services Regulatory Commission of Armenia gave consent for the sale of 100% of shares of ENA Company. “Tashir Group President Samvel Karapetyan expressed a readiness to provide his personal funds so as, on a parity basis with the government of Armenia, compensate the difference due to the tariff rise for citizens consuming up to 250 kWh a month and small businesses until August 1, 2016,” the PM said.