Շման գծում լարվածության ֆոնին, ինչպես նաև ՄԱԿ ԳԱ հոբելյանական նստաշրջանի առաջ բերած տեղեկատվական առատ հոսքերի պայմաններում աննկատ մնաց մի չափազանց կարևոր իրողություն. Գլխավոր ասամբլեայի նստաշրջանին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը չէր մասնակցում: Իսկ մինչ այդ նա չէր մասնակցել Մոսկվայում մզկիթի բացման արարողությանը: Թվում է՝ որևէ արտառոց բան չկա: Սակայն դա միայն առաջին հայացքից: Իրադարձությունների վերլուծությունը վկայում է, որ Ալիև կրտսերն այս օրերին խուսափում է արտաքին աշխարհի հետ շփումներից և բավականին լուրջ մարտահրավերների առաջ է կանգնած:
Սեպտեմբերի 23-ին Մոսկվայում մեծ հանդիսավորությամբ բացվեց Եվրոպայի ամենամեծ մզկիթը, որին բացի Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինից մասնակցում էին նաև Թուրքիայի և Ղազախստանի նախագահներ Էրդողանն ու Նազարբաևը, ինչպես նաև Պաղեստինի ինքնավարության առաջնորդ Մահմուդ Աբասը: Մինչդեռ Իլհամ Ալիևն այս արարողությանը ներկա չէր գտնվել, չնայած որ նրա այցը ենթադրվում էր: Բանն այն է, որ մոսկովյան մզկիթի շինարարությունը, որոշ տվյալներով, ֆիանանսավորվել է Բաքվի կողմից ու նրա ջանքերով, զուտ այն պատճառով, որ հայերը Մոսկվայում նախաձեռնել էին Սուրբ Պայծառակերպություն եկեղեցու շինարարությունը: Փաստորեն կրտսեր Ալիևը ինչ-ինչ հանգամանքներից ելնելով ստիպված էր հրաժարվել իր համար իմիջային, քաղաքական ու գաղափարական մեծ կարևորություն ներկայացնող միջոցառումից: Քանի որ որևէ պաշտոնական պարզաբանում չկա, մնում է միայն ենթադրել, որ Իլհամ Ալիևը մոսկովյան այցից հրաժարվել է՝ Ռուսաստանի ղեկավարության հետ շփումներից խուսափելու նպատակով:
Դատելով օգոստոս-սեպտեմբեր ժամանակահատվածում եղած պաշտոնական ու կիսապաշտոնական տեղեկատվական արտահոսքերից՝ նման պատճառներ Ադրբեջանի նախագահն ուներ: Ենթադրվում է, որ արևմուտքի կողմից անկյուն մղված Ադրբեջանին պաշտոնական Մոսկվան որոշակի վերջնագրային առաջարկներ է ներկայացրել՝ կապված Ռուսաստանի շուրջ ընթացող ինտեգրացիոն նախագծերին միանալու հետ: Ժամանակին, երբ նավթի գինը բարձր էր ու Ադրբեջանի կապիտալիզացիան միջազգային հարաբերություններում որոշակի արժեք ուներ, Ալիևին հաջողվում էր նմանատիպ ճնշումներին դիմադրել՝ այդ դիմադրությունն անվանելով չմիավորման քաղաքականություն: Սակայն միջազգային իրավիճակի կտրուկ փոփոխությունն էականորեն կրճատեցին Ալիև կրտսերի մանևրի տարածքը: Իսկ առանցքային փոփոխությունները մի քանիսն էին ու բոլորն էլ Ալիևի վարչակարգին վերաբերում էին:
Առաջինն անշուշտ էներգակիրների շուկայում արձանագրված անկումն էր: Սա ուժգին հարված էր ոչ միայն Ալիևի վարչակարգի ֆինանսական կարողություններին, այլև քաղաքականհ նարավորություններին: Ի վերջո քաղաքական դիվիդենտներն Ալիևը վաստակում էր ոչ միայն նավթի իրացումից, այլև դրա շուրջ տարատեսակ շահարկումներից (այս կամ այն խողովակաշարն այս կամ այն երկրով անցկացնել կամ չանցկացնելը): Ոլորտում արձանագրված միտումներն Ալիևի այս հնարավորությունները կտրուկ նվազեցրեցին:
Երկրորդ կարևոր գործոնն իրանական ճգնաժամի հնարավոր հանգուցալուծումն է: Անկախ այն հանգամանքից, թե ի վերջո ինչ պայմաններով Իրանն ու Արևմուտքը համաձայնության կգան (որին կողմերը կարծես թե միտված են), արդեն իսկ փաստ է, որ այդ համաձայնությունից տուժողների ցանկը գլխավորելու է Ադրբեջանը: Բաքուն ոչ միայն կորցնելու է էներգետիկ ու կոմունիկացիոն այլընտրանք լինելու պատիվը, այլև կանգնելու է ռազմավարական լուրջ սպառնալիքների առաջ:
Եվ վերջապես ամենակարևորը. ուկրաինական ճգնաժամից հետո Արևմուտքի համար համամարդկային արժեքները գործով այլ ոչ միայն խոսքով սկսել են գերադասվել պրագմատիկ քաղաքական շահերից և ուժգնացել են բռնատիրական վարչակարգերի նկատմամբ ճնշումները:
Հիմնականում այս և մի շարք այլ գործոնների ազդեցության տակ պաշտոնական Բաքուն ներկայումս հայտնվել է ծանր դրության առաջ, և բնականաբար Մոսկվան, որ միշտ էլ նման վիճակում հայտնվածներին գործընկերության առաջարկներ է անում, փորձում է օգտվել իրավիճակից: Հավանաբար ռուսական կողմը վերջնագրային լեզվով է խոսում, ինչն էլ Ալիև կրտսերին, որ սովոր է աջ ու ձախ հայտարարել, թե ինքն աշխարհի ամենանկախ գործիչն է, նյարդայնացնում է ու ստիպում դիմել ամենափորձված մեթոդին՝ խուսափել շփվելուց:
Ինչպես նշեցինք, երկրորդ նշանային իրադարձությունն Ալիևի բացակայությունն էր Նյու Յորքում: Այն որ կրտսեր Ալիևը պլանավորել էր այցելել Նյու Յորք, հայտնի էր դեռևս մեկ տարի առաջ: 2014 թվականի հոկտեմբերի 27-ին Փարիզում Օլանդի մասնակցությամբ Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ կայացած հանդիպուման ժամամանկ այդ Ալիևը պայմանավորվել էր ևս մեկ հանդիպում ունենալ ՄԱԿ-ի Գլխավոր Ասամբլեայի 70-րդ նստաշրջանի շրջանակներում: Այս մասին եղավ համապատասխան հաղորդագրություն, իսկ մեկ տարի անց պարզվեց, որ Նյու Յորք այցելած 144 երկրների առաջնորդների ու 9 հազար դիվանագետների ցանկում Իլհամ Ալիև անունը չկա: Արդյունքում՝ փարիզյան պայմանավորվածությունը չկատարվեց, և ինչպես միշտ՝ Ադրբեջանի մեղքով:
Բնականաբար, Սարգսյանի հետ հանդիպումն ու առհասարակ՝ աշխարհի հետ պայմանավորվածությունները որևէ արժեք չունեն Ալիևի նման ավտորիտար առաջնորդի համար: Նրա համար միակ չափելի արդյունքն իր իմիջն է ու սեփական հանրության աչքերին բարձր երևալու ձգտումը: Իսկ Նյու Յորքում ոչ միայն այս խնդիրը չէր լուծվելու, այլև լինելու էր ճիշտ հակառակը. ՄԱԿ կենտրոնակայանի առջև աշխարհի առաջատար լրատվամիջոցներն ու իրավապաշտպանները Իլհամ Ալիևին հարցախեղդ էին անելու Ադրբեջանում մարդու իրավունքների վերաբերյալ, ըստ որում՝ կադրում պահելով հենց այն ցուցափեղկը, որտեղ երևում էին ազատարզրկված Լեյլա Յունուսի ու Խադիջա Իսմաիլովայի պատկերները: Գուցե սա ֆանտաստիկ թվա, բայց մենք հո գիտենք, որ հայ լրագրողներն այդպես էլ վարվել էին Ադրբեջանի արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովի հետ: Իլհամի մասնակցության դեպքում, անշուշտ, շոուն ավելի մեծ էֆեկտ կունենար:
Հենց այդ էֆեկտն էլ ստիպել էր կրտսեր Ալիևին՝ հրաժարվել նաև Նյու Յորք գնալու մտքից: Եվ որպեսզի իր իսկ հպատակները չտարվեն Նյու Յորքում ծավալվող իր համար անհաճո քննարկումներով, նրանց համար հեշտ իրացվող տեսարան էր ապահովել. հերթական անգամ սադրանք կազմակերպելով շփման գծում: Ոչ մի կասկած չկա, որ ծանր հրետանիով խաղող հավաքող հայ կանանց սպանելու փաստը Բաքվի քարոզիչները բազմիցս թմբկահարել են՝ ցույց տալու համար Իլհամի ռազմա-ստրատեգիական տաղանդը:

Политолог: Провокациями на границе президент Азербайджана Ильхам Алиев пытался скрыть панику
Последние развития, связанные с политикой Баку, проанализировал в комментарии для Panorama.am политолог Армен Минасян.
Перевод комментария эксперта приводим без сокращений.
На фоне напряженности на линии соприкосновения ВС Нагорно-Карабахской Республики и Азербайджана, а также в условиях активных информационных потоков в связи с юбилейной 70-й сессией Генассамблеи ООН незаметным осталось одно чрезвычайно важное обстоятельство. В сессии Генеральной Ассамблеи не участвовал президент Азербайджана Ильхам Алиев. А до этого он не принимал участия в церемонии открытия Соборной мечети в Москве. Казалось бы, здесь нет ничего необычного. Но это лишь на первый взгляд. Анализ событий показывает, что Алиев-младший в эти дни избегает контактов с внешним миром и стоит перед достаточно серьезными вызовами.
В Москве 23 сентября торжественно была открыта крупнейшая в Европе соборная мечеть. В церемонии открытия, помимо президента РФ Владимира Путина, приняли участие президенты Казахстана и Турции Нурсултан Назарбаев и Реджеп Тайип Эрдоган, а также палестинский лидер Махмуд Аббас. Между тем, Ильхам Алиев отсутствовал на данном мероприятии, хотя его визит планировался. Дело в том, что строительство Московской соборной мечети, по некоторым сведениям, финансировался Баку и его усилиями, и лишь потому, что армяне в Москве инициировали строительство Армянской кафедральной церкви Преображения Господня.
Фактически, Алиев-младший, исходя из определенных обстоятельств, был вынужден отказаться от участия в мероприятии, представляющем для него большое имиджевое, политическое и идейное значение. Поскольку никаких официальных разъяснений на этот счет нет, остается только предполагать, что Ильхам Алиев отказался от визита в Москву во избежание контактов с руководством России. Судя по официальным сообщениям и полуофициальным утечкам за август-сентябрь, такие причины у президента Азербайджана были. Предполагается, что загнанному Западом в угол Азербайджану официальная Москва выдвинула определенные ультиматумы в связи с присоединением к интеграционным процессам вокруг РФ. В свое время, когда цены на нефть были высокими и капитализация Азербайджана в международных отношениях имела определенную цену, Алиеву удавалось сопротивляться подобному давлению, называя это сопротивление политикой необъединения. Однако резкое изменение международной ситуации сузило пространство для маневров Алиева-младшего. А ключевых перемен было несколько, и все они касались режима Алиева.
Первой переменой, безусловно, стал спад на рынке энергоносителей. Это стало сильнейшим ударом не только по финансовым, но и по политическим возможностям режима Алиева. В конце концов, политические дивиденды Алиев зарабатывал не только на реализации нефти, но и на различных спекуляциях вокруг этого (проведение либо отказ проводить тот или иной трубопровод по территории той или иной страны). Наблюдающиеся в сфере тенденции резко сократили эти возможности Алиева.
Вторым важным фактором является возможное урегулирование иранского кризиса. Независимо от того, на каких условиях, в конце концов, Иран и Запад придут к соглашению (на что стороны, кажется, настроены), налицо факт, что список пострадавших от данного соглашения возглавит Азербайджан. Баку не только лишится чести быть энергетической и коммуникационной альтернативой, но и столкнется с серьезными стратегическими угрозами.
И, наконец, самое важное: после украинского кризиса общечеловеческие ценности начали не только на словах, но и на деле предпочитаться Западом политическим интересам, и усилилось давление на диктаторские режимы.
Под воздействием в основном этих и ряда других факторов официальный Баку в настоящее время оказался в тяжкой ситуации, и, естественно, что Москва, всегда выступающая с деловыми предложениями к тем, кто попал в подобное положение, пытается воспользоваться моментом. Скорее всего, российская сторона говорит на языке ультиматумов, что нервирует Алиева-младшего, привыкшего направо и налево заявлять, мол, он самый независимый политик в мире, и заставляет его прибегать к самому испробованному методу – избегать контактов.
Как было отмечено, вторым значимым событием стало отсутствие Алиева в Нью-Йорке. О планах Алиева-младшего посетить Нью-Йорк было известно еще год назад. 27 октября 2014г. на встрече с президентом Армении Сержем Саргсяном в Париже, в которой принимал участие также президент Франции Франсуа Олланд, Ильхам Алиев договорился об очередных переговорах с армянским коллегой в рамках 70-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН в Нью-Йорке. Об этом было сделано соответствующее заявление. Но спустя год выяснилось, что имени Ильхама Алиева в числе посетивших Нью-Йорк лидеров 144 стран и 9 тысяч дипломатов просто нет. В итоге, договоренность на парижской встрече не была выполнена, и как всегда – по вине Азербайджана.
Естественно, встреча с Сержем Саргсяном и вообще договоренность с мировым сообществом ничего не стоят для таких авторитарных лидеров, как Алиев. Единственным измеряемым результатом для него служит собственный имидж и стремление возвыситься в глазах азербайджанского общества. В Нью-Йорке же данная задача не просто не была бы решена, но и напротив – Алиева ждало прямо противоположное: представители ведущих мировых СМИ и правозащитники, собравшиеся напротив центрального офиса ООН, просто завалили бы президента Азербайджана вопросами касательно нарушений прав человека в возглавляемой им стране, причем, держа в кадре постеры с именами и портретами отправленных за решетку Лейлы Юнус и Хадиджи Исмайловой. Хоть это и может показаться фантастикой, но именно так поступили армянские журналисты с главой МИД Азербайджана Эльмаром Мамедъяровым. В случае появления Ильхама Алиева шоу, безусловно, имело бы куда больший эффект.
Именно этот эффект заставил Алиева-младшего отказаться также от мысли посетить Нью-Йорк. А чтобы подданные не увлеклись неприятными для него обсуждениями в Нью-Йорке, Алиев обеспечил для них легко реализуемую сцену, организовав очередную провокацию на границе и линии соприкосновения. Вне всякого сомнения, что пропагандисты Баку не раз протрубили о факте убийства в результате применения тяжелой артиллерии мирных армянских женщин с целью продемонстрировать военно-стратегический талант Ильхама Алиева.