Բակո Սահակյան. Պատահական չէ, որ հին ժամանակներում ժողովուրդն իր մեծերին ուսուցիչ էր անվանում
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը հոկտեմբերի 5-ին շնորհավորական ուղերձ է հղել Ուսուցչի օրվա առթիվ: Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչության փոխանցմամբ, ուղերձում ասված է.
Արցախի Հանրապետության իշխանությունների և անձամբ իմ անունից ի սրտե շնորհավորում եմ ձեզ մասնագիտական տոնի առթիվ:
Ամեն տարի մենք ավանդաբար նշում ենք այս տոնը` որպես ուսուցչի չափազանց կարևոր ու պատվաբեր աշխատանքի արժևորման և նրանց հանդեպ մեր երախտիքի արտահայտության դրսևորում: Դա այն եզակի մասնագիտություններից է, որ միշտ բարձր է գնահատվել ժողովրդի կողմից, վայելել շրջապատի սերն ու հարգանքը: Դարեր շարունակ ուսուցիչը ոչ միայն կրթում ու դաստիարակում էր մատաղ սերնդին, այլ նաև ամենաբարդ իրավիճակներում օգնում մարդկանց իր իմաստուն խրատներով ու խորհուրդներով: Եվ պատահական չէ, որ հին ժամանակներում ժողովուրդն իր մեծերին ուսուցիչ էր անվանում:
Այսօր էլ ուսուցիչն իր արժանի տեղն է զբաղեցնում մեր հասարակության մեջ: Վստահ եմ` բոլոր աշակերտներն էլ հետագայում մեծ սիրով ու ջերմությամբ են հիշում իրենց ուսուցիչներին, նրանց, ովքեր, հավատարիմ այդ բարձր կոչմանը, ջանասիրաբար իրենց գիտելիքներն ու փորձը փոխանցում են դպրոցի շեմին ոտք դրած երեխաներին, օգնում նրանց դառնալ հայրենիքին պիտանի մարդիկ:
Պետությունը միշտ առանձնահատուկ ուշադրության կենտրոնում է պահում կրթության ու գիտության ոլորտը, առաջնահերթ լուծում տալիս այստեղ առկա խնդիրներին, իրականացնում տարբեր ծրագրեր` դպրոցների կառուցման ու վերակառուցման, արդի պահանջներին համապատասխան պայմանների ստեղծման, կրթության մակարդակի շարունակական բարձրացման ուղղությամբ:
Թանկագի՛ն բարեկամներ, մեկ անգամ ևս շնորհավորում եմ բոլորիդ Ուսուցչի օրվա առթիվ և մաղթում խաղաղություն, քաջառողջություն, երջանկություն ու ամենայն բարիք»:

On 5 October Artsakh Republic President Bako Sahakyan sent a congratulatory address in connection with the Day of Teachers, according to the press service of Artsakh President’s Office.
On behalf of the Artsakh Republic authorities and myself personally I cordially congratulate you on the professional holiday.
This day is traditionally marked every year as an assessment of a teacher’s extremely significant and honorable work and a manifestation of our gratitude towards them. It is among the unique professions that has been always highly appreciated by people, enjoyed the love and respect of the public. Over the centuries teachers have not only educated and brought up the younger generation but also helped the people with their wise advices and recommendations in the most difficult situations. It is not accidental that in ancient times people named their prominent representatives as teachers.
Today too the teacher occupies his worthy place in our society. I am confident that all the disciples remember their teachers with love and warmth, those who remaining adherent to their noble title, diligently convey their knowledge and experience to pupils, help them become worthy individuals for their Motherland.
The state always keeps the sphere of education and science in the spotlight of attention, prioritizes solving issues existing here, implements various programs for building and reconstructing schools, creating conditions corresponding to modern standards, continuous raising the education level.
I once again congratulate all of you on the Day of Teachers and wish peace, robust health, happiness and all the best”.