Թուրքիան Ռուսաստանից բացատրություն է պահանջել ռազմական ինքնաթիռի ներխուժման հետ կապված
Թուրքիայում Ռուսաստանի Դաշնության դեսպանը կանչվել է արտգործնախարարություն` բացատրություններ ներկայացնելու ռուսական ռազմական ինքնաթիռի` Թուրքիայի օդային տարածք ներխուժելու հետ կապված: Հաղորդում է BBC-ին:
Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարության տարածած հայտարարության համաձայն, շաբաթ օրը ռուսական ռազմական ինքնաթիռը ներխուժել է Թուրքիայի օդային տարածք: Ինքնաթիռը որսալու համար Թուրքիան երկինք է ուղարկել երկու F-16 կործանիչներ:
Տեղեկացվում է, որ Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարը արդեն իսկ դեպքի մասին տեղյակ է պահել Սերգեյ Լավրովին, ինչպես նաև ՆԱՏՕ-ի անդամ իրենց առանցքային գործընկերներին:
BBC-ին հիշեցնում է, որ Թուրքիան քննադատական հայտարարություններ էր հնչեցրել Սիրիայում ԻՊ-ի դիրքերը ոչնչացնելուն ուղղված ռուսական կողմից ավիացիոն ռազմական գործողությունների վերաբերյալ:

Turkey says Russian warplane violated its airspace on way to Syria
Russian warplane violated Turkish airspace near the Syrian border, prompting Ankara to scramble two F-16 jets to intercept it and summon Moscow's ambassador in protest, the foreign ministry said on Monday, according to Reuters.
Turkey, which has the second-largest army in NATO, said the Russian jet entered Turkish airspace south of the Hatay region on Saturday.
"(It) exited Turkish airspace into Syria after it was intercepted by two F-16s from the Turkish Air Force, which were conducting patrols in the region," the foreign ministry said in a statement.
President Tayyip Erdogan has criticized Russia's air strikes in Syria, launched last week, as a "grave mistake". Moscow says it aims to weaken Islamic State but Western powers see them as support for President Bashar al-Assad.
"Assad has committed state terrorism, and unfortunately you find Russia and Iran defending (him)," Erdogan was quoted by the Hurriyet newspaper as telling a crowd of supporters in Strasbourg, France, late on Sunday.