Իրանի ԱԳ փոխնախարար. Միջուկային համաձայնությունը կնպաստի հայ-իրանական տնտեսական կապերի ընդլայնմանը
«Անկախությունից ի վեր Հայաստանն ու Իրանը գերազանց հարաբերություններ են ունեցել»,-այդ մասին իրանական «ՄԵՀՐ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ հայտարարել է ԻԻՀ ԱԳ փոխնախարար Մորթազա Սարմադին:
Փոխարտգործնախարար Սարմադին Իրանում ՀՀ դեսպան Արտաշես Թումանյանի հետ հանդիպմանը, անդրադառնալով հայ-իրանական տնտեսական համագործակցության հեռանկարին, մասնավորապես ասել է. «Անկախությունից ի վեր Հայաստանն ու Իրանը գերազանց հարաբերություններ են ունեցել: Միջուկային խնդրի կարգավորման շուրջ Իրանի և «5+1 խմբի» միջև ձեռք բերված համաձայնությունը հայ-իրանական տնտեսական համագործակցության խորացման համար հնարավորություններ է ընձեռում»:
Իրանում ՀՀ դեսպանն էլ իր հերթին, ընդգծելով միջուկային համաձայնության կարևորությունը, նշել է, որ այն կնպաստի երկկողմ տնտեսական կապերի խորացմանը:
«Հայկական մի շարք ընկերություններ ցանկանում են ներդրումներ կատարել Իրանում: Միևնույն ժամանակ մենք կողջունենք իրանական ընկերությունների՝ Հայաստանում ներդրումներ կատարելու ցանկությունը»,-նշել է դեսպան Թումանյանն ու հավելել. «Հայաստանը Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) անդամ է, եթե իրանական ընկերությունները ներդրումներ կատարեն Հայաստանում, ապա նրանք կկարողանան իրենց ապրանքներն արտահանել ԵԱՏՄ անդամ երկրներ: Միևնույն ժամանակ Հայաստանը համարվում է «դարպաս» դեպի Եվրամիություն»:
Թեմայի առնչությամբ նախորդ հրապարակումները՝
Ե. Զախարյանն ու Իրանի «Սադերաթ» բանկի տնօրենը քննարկել են էլեկտրահաղորդման 3-րդ գծի կառուցման ֆինանսավորման հարցը

Замглавы МИД Ирана: Соглашение по ядерной программе открывает возможности для развития армяно-иранского сотрудничества
12:40 06/10/2015
С момента обретения независимости у Армении с Ираном установились отличные отношения. Об этом, как передает иранское информационное агентство «МЕХР», заявил заместитель министра иностранных дел ИРИ Мортаза Сармади.
Замглавы МИД Ирана на встрече с послом Армении в ИРИ Арташесом Туманяном, коснувшись перспектив армяно-иранского экономического сотрудничества, в частности сказал: «С момента обретения независимости у Армении с Ираном установились отличные отношения. Соглашение Ирана и группы „5+1” по иранской ядерной программе открывает возможности для углубления армяно-иранского экономического сотрудничества».
Посол Арташес Туманян в свою очередь, подчеркнув важность соглашения об урегулировании иранской ядерной проблемы, отметил, что оно будет способствовать углублению двусторонних экономических связей.
«Ряд армянских компаний хотят вложить инвестиции в Иране. В то же время мы будем приветствовать желание иранских компаний сделать инвестиции в Армении», – сказал посол, добавив: Армения является членом Евразийского экономического союза (ЕАЭС), что позволит иранским компаниям вывезти свою продукцию на рынки стран ЕАЭС.