Իրանի ԱԳ փոխնախարար. Միջուկային համաձայնությունը կնպաստի հայ-իրանական տնտեսական կապերի ընդլայնմանը
«Անկախությունից ի վեր Հայաստանն ու Իրանը գերազանց հարաբերություններ են ունեցել»,-այդ մասին իրանական «ՄԵՀՐ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ հայտարարել է ԻԻՀ ԱԳ փոխնախարար Մորթազա Սարմադին:
Փոխարտգործնախարար Սարմադին Իրանում ՀՀ դեսպան Արտաշես Թումանյանի հետ հանդիպմանը, անդրադառնալով հայ-իրանական տնտեսական համագործակցության հեռանկարին, մասնավորապես ասել է. «Անկախությունից ի վեր Հայաստանն ու Իրանը գերազանց հարաբերություններ են ունեցել: Միջուկային խնդրի կարգավորման շուրջ Իրանի և «5+1 խմբի» միջև ձեռք բերված համաձայնությունը հայ-իրանական տնտեսական համագործակցության խորացման համար հնարավորություններ է ընձեռում»:
Իրանում ՀՀ դեսպանն էլ իր հերթին, ընդգծելով միջուկային համաձայնության կարևորությունը, նշել է, որ այն կնպաստի երկկողմ տնտեսական կապերի խորացմանը:
«Հայկական մի շարք ընկերություններ ցանկանում են ներդրումներ կատարել Իրանում: Միևնույն ժամանակ մենք կողջունենք իրանական ընկերությունների՝ Հայաստանում ներդրումներ կատարելու ցանկությունը»,-նշել է դեսպան Թումանյանն ու հավելել. «Հայաստանը Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) անդամ է, եթե իրանական ընկերությունները ներդրումներ կատարեն Հայաստանում, ապա նրանք կկարողանան իրենց ապրանքներն արտահանել ԵԱՏՄ անդամ երկրներ: Միևնույն ժամանակ Հայաստանը համարվում է «դարպաս» դեպի Եվրամիություն»:
Թեմայի առնչությամբ նախորդ հրապարակումները՝
Ե. Զախարյանն ու Իրանի «Սադերաթ» բանկի տնօրենը քննարկել են էլեկտրահաղորդման 3-րդ գծի կառուցման ֆինանսավորման հարցը

Armenia and Iran have had an excellent relationship since Armenia gained independence, Iran’s Deputy Foreign Minister Murtaza Sarmadi was quoted as saying by Iran’s Mehr news agency.
At a meeting with Armenian Ambassador to Iran Artashes Tumanyan, the deputy foreign minister said in particular, when speaking about the prospects of Armenian-Iranian economic cooperation: “There have been excellent relations between Armenia and Iran since the moment when Armenia gained independence. The nuclear deal between Iran and six world powers opens up opportunities for deepening Armenian-Iranian economic cooperation”.
Ambassador Tumanyan for his part stressed the importance of Iran’s nuclear deal and said it will help promote bilateral economic links.
“A number of Armenian companies want to make investment in Iran. We will welcome the intention of Iranian companies to invest in Armenia,” the ambassador said adding that Armenia is a member of the Eurasian Economic Union (EAEU), which will allow Iranian companies to export their goods to markets of EAEU member states.