Հայաստանն արտահայտում իր խորը նվիրվածությունը Ֆրանկոֆոնիային և այն արժեքներին, որոնք տարածում է կազմակերպությունը: Երևանում մեկնարկած Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության արտգործնախարարների համաժողովի 31-րդ նստաշրջանի բացման խոսքում ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
«Ցանկանում եմ վերահաստատել այն տեղը, որ մեր երկիրը մշտապես զբաղեցրել է պատմության ընթացքում՝ քաղաքակրթությունների խաչմերկում, Արևելքի և Արևմուտքի միջև, տարբեր մշակույթների հանդիպման կետում, հիշեցնել իր կոչումը, առաքելությունը՝ լինել հանդուրժողականության երկիր, հարգալից այլոց նկատմամբ, բաց մարդկանց և ժողովուրդների հարաբերություների առջև, խանդավառ մշակույթների, քաղաքակրթությունների երկխոսությամբ»,- ասաց Է. Նալբանդյանը:
ՀՀ ԱԳ նախարարը նաև վերահաստատեց Հայաստանի հանձնառությունը ի նպաստ Ֆրանկոֆոնիայի կազմակերպության, նրա արժեքների, նպատակների:
«Այս համաժողովը կարևոր փուլ կլինի առավել ամրապնդելու Հայաստանի և Ֆրանկոֆոնիայի կազմակերպության միջև համագործակցությունը»,- ընդգծեց Էդվարդ Նալբանդյանը:

Эдвард Налбандян подтвердил приверженность Армении ценностям Международной организации Франкофонии
Армения выражает свою глубокую приверженность Франкофонии и ценностям Организации. Об этом заявил сегодня в своей речи министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян на церемонии открытия 31-й сессии конференции министров иностранных дел Международной организации Франкофонии (МОФ).
По словам главы МИД РА, Армения подтверждает свое место, занимаемое на протяжении веков на перекрестке цивилизаций, между Востоком и Западом, на точке соприкосновения различных культур.
Э.Налбандян напомнил также «призвание, миссию Армении», основными ценностями которой являются толерантность, а также открытость, как для людей, так и целых культур.
«Мы уверены, что организация данной министерской конференции станет важным этапом, который еще больше укрепит сотрудничество между Арменией и МОФ», – подчеркнул министр.