«Սա իսկապես լավ վճիռ էր հայերի համար»,-այս մասին Ստրասբուրգում Panorama.am-ի թղթակցին ասաց փաստաբան Ջեոֆրի Ռոբերթսոնը, ով ներկայացնում էր Հայաստանը Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում՝ «Փերինչեքն ընդդեմ Շվեյցարիայի» (Perincek v. Switzerland (no. 27510/08)) գործով։
«Վճիռը ուշադիր կարդալու դեպքում կառանձնացնենք 3 ուղղություն․առաջին, այն դուրս է բերում ստորին պալատի վճիռը, որում դատարանը կասկածներ էր հայտնել հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ։ Վերին պալատը նշեց, որ ինքն իրավունք չունի ընդհանրապես ոչինչ ասելու այդ առումով։ Երկրորդ կարևոր կետն այն է, որ Եվրոպական այս բարձրագույն դատարանը որոշեց, որ հայ ժողովուրդն ունի իրավունք՝ հարգված լինելու և իրենց տեսակետները ցեղասպանության մասին պետք է պաշտպանվեն։ Ապագայում ոչ մի կասկած չի լինի, որ Եվրոպայում բարձրագույն դատարանն ասում է, որ հայերը պետք է հարգվեն իրենց պատմության համար։ Սա նշանակում է, որ մարդիկ կարող են դատապարտվել ցեղասպանությունը ժխտելու համար՝ որպես այլատյացության ելույթների դեմ պայքարի մաս»,-ասաց Ջեոֆրի Ռոբերթսոնը։
Փաստաբանի խոսքերով, այստեղ խնդիրն այն է, թե արդյո՞ք Փերինչեքի դեպքում հայտարարությունները կարող են դիտվել որպես այլատյացություն, բռնության կոչ կամ անհանդուրժողականություն։
«Փերինչեքի դեպքում, եթե լինեին այս կետերը, նրա դատապարտումը արդարացված կլիներ։ Շվեյցարիայի դատախազները սխալ էին նրան դատապարտելու համար, քանի որ նա անարժեք պրովոկատոր է և նա արել է անտեղի հայտարարություններ։ Սա հենց պարոն Փերինչեքի արժեք չներկայացնելու փաստն է, որ որոշել են, որ սխալ է նրան դատապարտել»,-ասաց Ռոբերթսոնը։
Վճռում ամենակարևոր հարցը, որ բարձրացվում է, Թուրքիայի սեփական օրենքների լեգալությունն է։ Ինչպես նշեց Ռոբերթսոնը, Թուրքիայի քրեական օրենսգրքում ասվում է, որ չպետք է վիրավորել թրքությունը, որի պատճառով Թուրքիայում շատ հայեր, ցեղասպանության թուրք աջակիցներ դատապարտվում էին, որոնցից էր Հրանտ Դինքը։
«Այսպիսով, այս վճռով, Թուրքիայի այս օրենքն այլևս չի համապատասխանում Եվրոպական կոնվենցիային։ Այս վճիռը կարևոր և մեծ նշանակություն ունի հայերի համար»,-ասաց փաստաբանը։
Panorama.am-ի թղթակցի հարցին, թե այսպիսով այս վճիռը խոչընդոտ չի հանդիսանա հետագայում այլ երկրներում ևս Հայոց ցեղասպանության հերքումը քրեականացնելու համար՝ պարոն Ռոբերթսոնը պատասխանեց, որ այո՛, դատարանը հաստատել է, որ պետք է դատապարտել ցեղասպանության ժխտումը, եթե այն այլատյացություն կամ բռնություն է պարունակում և Շվեյցարիան ստիպված չի լինելու փոխել իր օրենքը, սակայն պետք է այն առավել ուշադրությամբ կիրառել։
Գևորգ Կոստանյան. ««Փերինչեքն ընդդեմ Շվեյցարիայի» գործով մենք մեր նպատակին հասանք»
ՀՀ կառավարության պահանջները Փերինչեքի գործով ամբողջությամբ բավարարվեցին Եվրոպական դատարանի կողմից
ՄԻԵԴ պաշտոնական պարզաբանումները «Փերինչեքն ընդդեմ Շվեյցարիայի» գործով դատավճռի վերաբերյալ
ՄԻԵԴ Մեծ պալատը հաստատում է. Հայոց ցեղասպանության հերքումը նսեմացնում է հայության արժանապատվությունը

Geoffrey Robertson: ECHR judgment is an important decision for Armenians
“It is a good decision for the Armenians,” lawyer Geoffrey Robertson told the correspondent of Panorama.am in Strasbourg. Geoffrey Robertson QC represented Armenia in the European Court of Human Rights (ECHR) hearing of the case of Perincek v. Switzerland (no. 27510/08).
According to Mr. Robertson, three points are noteworthy when one reads carefully the decision: first, it removes the lower chamber’s ruling, in which the court expressed doubts about the Armenian Genocide. The upper chamber said it has no right to say anything in this regard. The second important point is that the highest court of Europe has ruled that the Armenian people has the right to respect and their opinions of the Armenian Genocide shall be protected. There will be no doubt in the future that Europe’s highest court says the Armenians should be respected for their history. It means that people could be convicted of genocide denial as part of the fight against xenophobia, G. Robertson said.
The most significant issue raised by the decision has to do with Turkey’s laws. According to G. Robertson, the Turkish Criminal Code bans insulting Turkishness, due to which man Armenians in Tukey and Turkey’s intellectuals, including Hrant Dink, have been convicted. Thus, this law of Turkey is not in line with the European Convention. The ECHR judgment is significant and of importance for the Armenians, the lawyer said.
When asked by the correspondent of Panorama.am if the decision could become an obstacle later for criminalization of the Armenian Genocide denial in other countries, Mr. Robertson replied that the court confirmed that the Genocide denial should be condemned if it involves xenophobia or violence, and Switzerland will not have to change its law, but it should be applied carefully.