Սերժ Սարգսյան. Այսօր մեր ժողովուրդը հանդես է գալիս որպես պահանջատեր՝ արդարության պահանջատեր
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը ուղերձ է հղել «Հայոց ցեղասպանություն-100. ճանաչումից` հատուցում» թեմայով միջազգային գիտաժողովի մասնակիցներին: ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ, ուղերձում ասված է.
«Գիտաժողովի հարգելի՛ մասնակիցներ,
Ի սրտե ողջունում եմ ձեզ «Հայոց ցեղասպանություն-100. ճանաչումից` հատուցում» թեմայով միջազգային գիտաժողովի բացման առիթով:
Դեռևս 1916 թվականին ֆրանսիացի մեծ գրող և հումանիստ Անատոլ Ֆրանսը նշում էր. «Հայաստանը վերջին շունչն է փչում, բայց կվերածնվի: Այն մի փոքր արյունը, որ դեռ մնում է, թանկագին է, ու դրանից մի հերոսական սերունդ է ծնվելու: Մի ժողովուրդ, որը չի ցանկանում մեռնել՝ չի մեռնի»:
Այո՛, մեր ժողովուրդը չմեռավ, վերածնվեց, վերակերտեց իր պետականությունը և այսօր հանդես է գալիս որպես պահանջատեր՝ արդարության պահանջատեր, իսկ դա ենթադրում է լուրջ նախապատրաստական, այդ թվում նաև հետազոտական աշխատանք:
Պատահական չէ, որ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված բազմաթիվ միջոցառումների ցանկում ուրույն տեղ են գրավում գիտահետազոտական բնույթի համաժողովները: Կարծում եմ՝ այսօր բացվող գիտաժողովն առանձնանում է նրանով, որ կրելով «ճանաչումից` հատուցում» ենթախորագիրը և նվիրված լինելով Հայոց ցեղասպանությանն առնչվող խնդիրների լայն շրջանակը հետագայում ավելի խորացված ուսումնասիրելուն, միաժամանակ հատուկ ուշադրություն է հատկացնում այդ ծանրագույն հանցագործության հետևանքների վերացման ու հատուցման հիմնահարցերին:
Կրկին ողջունելով այս կարևոր գիտաժողովի կազմակերպիչներին` Հայաստանի Հանրապետության գիտությունների ազգային ակադեմիային և Երևանի պետական համալսարանին, մասնակիցներին մաղթում եմ բեղմնավոր աշխատանք»:

Armenian President Serzh Sargsyan has sent an address to the participants of the international conference “Armenian Genocide – 100: From Recognition to Reparation” that opened in Yerevan , according to the presidential press service.
“The French writer and philanthropist Anatole France said back in 1916: “Armenia is dying, but it will survive. The little blood that is left is precious blood that will give birth to a heroic generation. A nation that does not want to die, does not die”. Yes, our nation did not die - it survived, reestablished its statehood and today demands justice, which implies serious preparatory work, including research.
It is no accident that scientific and research conferences have a unique place among the events dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide. I think the conference opening today will be notable for the fact that, while being entitled “From Recognition to Reparation“ and dedicated to the further studies of a large scope of issues on the Armenian Genocide, it simultaneously pays attention to the elimination of the consequences of that gravest crime against humanity, and to reparation issues ,“ the presidential address says in particular.