ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը «Հայագրոֆորումի» գլխավոր գործընկերն է
ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարությունը սկսած 2011 թվականից ամեն տարի հոկտեմբերի 3-րդ կիրակի օրը նշում է Գյուղատնտեսության աշխատողի օրը, որի շրջանակներում Երևանում կազմակերպում է «Հայագրոֆորում» համաժողովը և «ԱրմՊրոդԷքսպո» ագրոպարենային և գյուղատնտեսական արտադրանքի ցուցահանդեսը:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը «Հայագրոֆորումի» գլխավոր գործընկերն է, տեղեկացնում են ընկերության հասարակայնության հետ կապերի վծառայությունից:
Համաժողովի նպատակն է քննարկել գյուղատնտեսության, ագրովերամշակման և արտաքին առևտրի զարգացման հնարավորություններն ու հեռանկարները, բացահայտել գյուղատնտեսության ոլորտում առկա խնդիրները, ուսումնասիրել ներդրումային հնարավորությունները, նպաստել գյուղատնտեսության զարգացման միջազգային առաջադեմ փորձի ներդրմանը և ֆերմերային տնտեսությունների զարգացմանը: Միջոցառումներին մասնակցում են միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, ֆերմերներ, արտադրողներ, հյուրեր:
Տնտեսության զարգացման կարևորագույն ճյուղերից մեկը գյուղատնտեսությունն է: Ոլորտն առանձնահատուկ ուշադրություն է պահանջում պարենային անվտանգության ապահովման տեսանկյունից: Անհնար է գերագնահատել առկա խնդիրների դեմ պայքարում գյուղացուն աջակցելու կարևորությունը:
«Երկիրը կերակրողը գյուղացին է: Նա, սակայն, անզոր է լուծելու իր առջև ծառացած խնդիրները, որոնք թույլ չեն տալիս հասնել ակնկալվող արդյունքին: Հողագործը պետք է զգա մեր աջակցությունը: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն այս ոլորտին աջակցելու պատասխանատվություն է ստանձնել տարիներ առաջ: Մասնավորապես՝ բերքը բնության անկանխատեսելի ներգործությունից պաշտպանվելուն և նվազագույնի հասցնելուն էր ուղղված հակակարկտային կայանների տեղադրումը: Ողջունում ենք կարևոր այս համաժողովի մասնակիցներին` մաղթելով արդյունավետ աշխատանք»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Հայագրոֆորում»-ի կազմակերպման նպատակով ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը հատկացրել է շուրջ 10 միլիոն դրամ: Գյուղատնտեսությունը մշտապես եղել է ընկերության ուշադրության կենտրոնում: Մասնավորապես՝ 2009-2012 թթ. ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի միջոցներով Արմավիրի մարզում տեղադրվել է հակակարկտային 23 կայան:

VivaCell-MTS is the general partner of “Armagroforum”
Since 2011, every year, on the 3rd Sunday of October, the RA Ministry of Agriculture celebrates the Agriculture Worker's Day, in the frames of which the “Armagroforum” conference and “ArmProdExpo” exhibition of agricultural products and food is being organized.
The general partner of “Armagroforum” is VivaCell-MTS, the press service of the company said.
The conference is aimed at discussing perspectives of enhancing agriculture, agro-processing, and foreign trade, highlighting current issues in the sphere of agriculture, exploring investment opportunities, integrating innovative international methods in fostering agriculture, and supporting farming enterprises.
The conference program also features the traditional celebration of agricultural worker’s day in Armenia. The events are attended by special guests, representatives of international organizations, farmers, and manufacturers.
Agriculture is one of the major directions in the economic development of the country. Special attention must be paid to ensuring food security. And one cannot overestimate the importance of supporting the villagers in overcoming the challenges they face.
“It is the farmers who feed the country. However, they cannot cope with all the problems which stand in the way of getting expected results. The villagers need our support. VivaCell-MTS undertook the support of this sphere years ago, in particular, by installing anti-hail systems for preventing the threat of the loss of crops. We greet the participants of this important conference and wish them luck in their professional activities,” said VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
VivaCell-MTS has allocated about AMD 10 million for organizing the “Armagroforum”. Agriculture has always been in the center of attention of the Company: in the period between 2009 and 2012 twenty-three anti-hail systems were installed in Armavir region owing to financial support by VivaCell-MTS.