Այսօր Սյունիքի մարզում, մասնավորապես Գորիսում և Քաջարանում առատ ձյուն է եկել: Ինչպես Panorama.am-ին տեղեկացրեց ՏԿԱԻՆ Հիդրոմետ ծառայության օդերևութաբանության կենտրոնի պետի տեղակալ Գագիկ Սուրենյանը, Քաջարանում տեղացած առատ ձյան ծածկը կազմել է 2 սմ:
«Գորիսում, Քաջարանում թաց ձյուն է եկել ու մեծ քանակությամբ տեղումներ են դիտվել` 47 միլիմետր», -փոխանցեց պարոն Սուրենյանը:
Հարցին, թե Հիդրոմետում կանխատեսվել էր, որ ձյուն կգա, մասնագետը պատասխանեց. «Կոնկրետ ձյուն չէր կանխատեսվել, բայց ջերմաստիճանի կտրուկ անկում Սյունիքի մարզում առատ տեղումների կանխատեսում եղել է: Բայց դա անցողիկ բան է, երկու ժամից կդադարի, կհալվի ու ջերմաստիճանը կտրուկ կբարձրանա: Դա կարճատև պրոցես է»:
Ինչ վերաբերում է առաջիկա օրերի եղանակային կանխատեսումներին, ապա ըստ Սուրենյանի, գալիք հինգ օրերի ընթացքում երկրի ողջ տարածքում սպասվում է առանց տեղումների եղանակ, ավելին ջերմաստիճանը զգալի` 4-6 աստիճանով կբարձրանա բոլոր մարզերում: Իսկ Լոռու, Տավուշի և Սյունիքի մարզերում ջերմաստիճանը կբարձրանա 8 աստիճանով:

Heavy snow fell today in Armenia’s Syunik province, in particular the cities of Goris and Kajaran. The deputy chief of the weather service of Ministry of Territorial Administration Gagik Surenyan told Panorama.am that snow piles reached 2 meters in Kajaran.
“It was sleeting in Goris and Kajaran. 47 mm of precipitation fell,“ he said, noting that the weather service earlier forecast a sharp drop in temperatures and heavy precipitation in Syunik.
As for the weather in the next few days, Surenyan said precipitation is not expected in Armenia in the next 5 days, and temperatures will rise by 4-6 degrees in most regions. Temperatures are likely to rise by 8 degrees in Lori, Tavush and Syunik provinces.