Այսօր Սյունիքի մարզում, մասնավորապես Գորիսում և Քաջարանում առատ ձյուն է եկել: Ինչպես Panorama.am-ին տեղեկացրեց ՏԿԱԻՆ Հիդրոմետ ծառայության օդերևութաբանության կենտրոնի պետի տեղակալ Գագիկ Սուրենյանը, Քաջարանում տեղացած առատ ձյան ծածկը կազմել է 2 սմ:
«Գորիսում, Քաջարանում թաց ձյուն է եկել ու մեծ քանակությամբ տեղումներ են դիտվել` 47 միլիմետր», -փոխանցեց պարոն Սուրենյանը:
Հարցին, թե Հիդրոմետում կանխատեսվել էր, որ ձյուն կգա, մասնագետը պատասխանեց. «Կոնկրետ ձյուն չէր կանխատեսվել, բայց ջերմաստիճանի կտրուկ անկում Սյունիքի մարզում առատ տեղումների կանխատեսում եղել է: Բայց դա անցողիկ բան է, երկու ժամից կդադարի, կհալվի ու ջերմաստիճանը կտրուկ կբարձրանա: Դա կարճատև պրոցես է»:
Ինչ վերաբերում է առաջիկա օրերի եղանակային կանխատեսումներին, ապա ըստ Սուրենյանի, գալիք հինգ օրերի ընթացքում երկրի ողջ տարածքում սպասվում է առանց տեղումների եղանակ, ավելին ջերմաստիճանը զգալի` 4-6 աստիճանով կբարձրանա բոլոր մարզերում: Իսկ Լոռու, Տավուշի և Սյունիքի մարզերում ջերմաստիճանը կբարձրանա 8 աստիճանով:

Зима посреди осени: в Сюникской области Армении выпал обильный снег
В Сюникской области Армении, в частности в городах Горис и Каджаран, сегодня выпал обильный снег. Как сообщил Panorama.am замначальника Службы мониторинга и гидрометеорологии (Армгосгидромет) министерства территориального управления и по чрезвычайным ситуациям (МТУЧС) Армении РА Гагик Суренян, в Каджаране высота снежного покрова составила 2 см.
«В Горисе и Каджаране выпал мокрый снег, выпало 47 мм осадков», – отметил он.
Гагик Суренян отметил, что Армгосгидромет ранее прогнозировал в Сюникской области Армении резкое похолодание и обильные осадки.
Что же касается прогноза погоды на ближайшие дни, Гагик Суренян сообщил, что в течение ближайших 5 дней на территории республики ожидается погода без осадков, в большинстве регионов температура воздуха повысится на 4-6 градусов. А в Лорийской, Тавушской и Сюникской областях столбики термометров зафиксируют повышение на 8 градусов.