Քաղաքագետ. Թուրքիան այժմ ոչ ժամանակ, ոչ էլ ռեսուրսներ ունի զբաղվելու Հայկական հարցով
Հայ-թուրքական հարաբերություններում դրական որևէ փոփոխություն չի ակնկալվում: Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման կարծիք հայտնեց քաղաքագետ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը:
Ըստ նրա, Թուրքիայում տեղի ունեցող իրադարձությունները, ճգնաժամային իրավիճակը բերել են նրան, որ Թուրքիայի նախագահ Էրդողանի կուսակցությունը, որ նախկինում ավելի լիբերալ, հանդուրժողական դիրքերից էր հանդես գալիս, այժմ գնալով ծայրահեղ քայլերի, բերում է ազգայականների տրամադրությունների աճ, ինչպես նաև հասարակության շրջանում ավելանում է ազգայականների նկատմամբ համակրանք վայելողների թիվը:
«Թուրքիան այժմ ոչ ժամանակ, ոչ էլ ռեսուրսներ ունի զբաղվելու Հայկական հարցով: Մեզ պետք է հիմնականում անհանգստացնի այն, որ Երևանից երկու տասնյակ կիլոմետր այն կողմ տեղի են ունենում պատերազմական գործողություններ, որը չի կարող չընկալվել որպես սպառնալիք: Պետք է հսկողությունը ուժեղանա, ավելի զգոն լինենք»,- նշեց Հ. Մելիք Շահնազարյանը:
Միաժամանակ քաղաքագետը նշեց, որ Թուրքիան հայ-թուրքական հարաբերությունները պայմանավորում է հայ-ադրբեջանական հարաբերություններով:

Political scientist: Turkey now has neither time, nor resources to deal with Armenian question
No positive changes can be expected in Armenia-Turkey relations, political scientist Hrant Melik-Shahnazaryan said at a press conference today.
In his words, the ongoing developments in Turkey and the crisis situation that emerged there have resulted in the fact that Turkish President Recep Tayyip Erdogan’s Justice and Development (AKP) Party that previously took a more liberal, tolerant stance now undertakes radical steps, fueling nationalist sentiment, and the number of those sympathizing with nationalists is on the rise in society.
“Turkey now has neither time, nor resources to deal with the Armenian question,” the political scientist said, adding that Ankara links the Armenian-Turkish normalization to relations between Armenia and Azerbaijan.