Քաղաքագետ. Թուրքիան այժմ ոչ ժամանակ, ոչ էլ ռեսուրսներ ունի զբաղվելու Հայկական հարցով
Հայ-թուրքական հարաբերություններում դրական որևէ փոփոխություն չի ակնկալվում: Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման կարծիք հայտնեց քաղաքագետ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը:
Ըստ նրա, Թուրքիայում տեղի ունեցող իրադարձությունները, ճգնաժամային իրավիճակը բերել են նրան, որ Թուրքիայի նախագահ Էրդողանի կուսակցությունը, որ նախկինում ավելի լիբերալ, հանդուրժողական դիրքերից էր հանդես գալիս, այժմ գնալով ծայրահեղ քայլերի, բերում է ազգայականների տրամադրությունների աճ, ինչպես նաև հասարակության շրջանում ավելանում է ազգայականների նկատմամբ համակրանք վայելողների թիվը:
«Թուրքիան այժմ ոչ ժամանակ, ոչ էլ ռեսուրսներ ունի զբաղվելու Հայկական հարցով: Մեզ պետք է հիմնականում անհանգստացնի այն, որ Երևանից երկու տասնյակ կիլոմետր այն կողմ տեղի են ունենում պատերազմական գործողություններ, որը չի կարող չընկալվել որպես սպառնալիք: Պետք է հսկողությունը ուժեղանա, ավելի զգոն լինենք»,- նշեց Հ. Մելիք Շահնազարյանը:
Միաժամանակ քաղաքագետը նշեց, որ Թուրքիան հայ-թուրքական հարաբերությունները պայմանավորում է հայ-ադրբեջանական հարաբերություններով:

Политолог: У Турции сейчас нет ни времени, ни ресурсов заниматься Армянским вопросом
В армяно-турецких отношениях каких-либо положительных изменений не ожидается. Такое мнение выразил сегодня на пресс-конференции политолог Грант Мелик-Шахназарян.
По его словам, происходящие в Турции события и сложившаяся в этой стране кризисная ситуация привели к тому, что Партия справедливости и развития турецкого президента Реджепа Тайипа Эрдогана, которая ранее выступала с более либеральных, толерантных позиций, в настоящее время, предпринимая радикальные шаги, вызывает рост националистических настроений, а в обществе увеличивается число симпатизирующих националистам.
«У Турции сейчас нет ни времени, ни ресурсов заниматься Армянским вопросом», – сказал политолог, добавив, что Анкара связывает нормализацию армяно-турецких отношений с отношениями Армении и Азербайджана.