Վենետիկի հանձնաժողովից արձագանքում են Զուրաբյանին. ՀԺ
Վենետիկի հանձնաժողովի քարտուղարը երեկ պատասխանել է «Հայկական Ժամանակ»-ի հարցին՝ արդյոք իրենք են ՀՀ իշխանություններին խնդրել հետամուտ լինել Լևոն Զուրաբյանի հայտարարությանը, թե Գագիկ Հարությունյանը կաշառել է Վենետիկի հանձնաժողովին:
«Մենք այդ մասին իմացել ենք ԶԼՄ-ների հաղորդումներից, և գտնում ենք, այդ մեղադրանքները կատարելապես անհեթեթ են: Մենք չենք խնդրել Հայաստանի իշխանություններին պարզաբանել այդ հարցը»,-գրել է Թոմաս Մարքերթը:
Եվրամիության մամուլի քարտուղար Տատյանա Բաևան էլ իր հերթին սույն գրությանը հավելել է. «Ես կցանկանայի ավելացնել, որ Վենետիկի հանձնաժողովը հեղինակավոր իրավական փորձագետների անկախ մարմին է, որի աշխատանքը հիմնված է անկողմնակալության և ազնվության սկզբունքների վրա: Վենետիկի հանձնաժողովի դերը այն չէ, որ ստիպի կառավարություններին ընդունել իր առաջարկությունները»:
Թերթը նաև տեղեկացել է, որ ՀՀ գլխավոր դատախազությունը դեռ չի կողմնորոշվում՝ ինչ ընթացք տալ Զուրաբյանի սկանդալային հայտարարությանը: Դատախազությունը ոստիկանությանը հանձնարարել էր հետաքննել Զուրաբյանի հայտարարությունը, բայց վերջինս ոստիկանություն չէր ներկայացել:

«Айкакан жаманак»: Обвинения Зурабяна совершенно абсурдны, считает секретарь Венецианской комиссии
Секретарь Венецианской комиссии Томас Маркерт ответил на вопрос корреспондента газеты «Айкакан жаманак», попросили ли они власти Армении быть последовательными относительно заявления Левона Зурабяна о том, что глава КС Армении Гагик Арутюнян пытался подкупить Венецианскую комиссию.
«Мы узнали об этом из сообщений СМИ и считаем, что эти обвинения совершенно абсурдны. Мы не просили власти Армении прояснить этот вопрос», - написал секретарь Венецианской комиссии.
Пресс-секретарь ЕС Татьяна Баева, в свою очередь, заявила: «Я бы хотела добавить, что Венецианская комиссия – независимый орган авторитетных экспертов, работа которого основа на принципах беспристрастия и честности. Роль Венецианской комиссии заключается не в том, чтобы заставить правительства принять ее предложения».
Издание также отмечает, что генпрокуратура Армении пока не может определиться с тем, какой ход дать скандальному заявлению Зурабяна. Прокуратура поручила полиции расследовать заявление Зурабяна, однако он в полицию не явился.