Վենետիկի հանձնաժողովից արձագանքում են Զուրաբյանին. ՀԺ
Վենետիկի հանձնաժողովի քարտուղարը երեկ պատասխանել է «Հայկական Ժամանակ»-ի հարցին՝ արդյոք իրենք են ՀՀ իշխանություններին խնդրել հետամուտ լինել Լևոն Զուրաբյանի հայտարարությանը, թե Գագիկ Հարությունյանը կաշառել է Վենետիկի հանձնաժողովին:
«Մենք այդ մասին իմացել ենք ԶԼՄ-ների հաղորդումներից, և գտնում ենք, այդ մեղադրանքները կատարելապես անհեթեթ են: Մենք չենք խնդրել Հայաստանի իշխանություններին պարզաբանել այդ հարցը»,-գրել է Թոմաս Մարքերթը:
Եվրամիության մամուլի քարտուղար Տատյանա Բաևան էլ իր հերթին սույն գրությանը հավելել է. «Ես կցանկանայի ավելացնել, որ Վենետիկի հանձնաժողովը հեղինակավոր իրավական փորձագետների անկախ մարմին է, որի աշխատանքը հիմնված է անկողմնակալության և ազնվության սկզբունքների վրա: Վենետիկի հանձնաժողովի դերը այն չէ, որ ստիպի կառավարություններին ընդունել իր առաջարկությունները»:
Թերթը նաև տեղեկացել է, որ ՀՀ գլխավոր դատախազությունը դեռ չի կողմնորոշվում՝ ինչ ընթացք տալ Զուրաբյանի սկանդալային հայտարարությանը: Դատախազությունը ոստիկանությանը հանձնարարել էր հետաքննել Զուրաբյանի հայտարարությունը, բայց վերջինս ոստիկանություն չէր ներկայացել:

Secretary of the Venice Commission Thomas Markert answered the question of ‘Haykakan Zhamanak’ daily about whether they asked the Armenian authorities to be consistent regarding MP Levon Zurabyan’s allegations that Chairman of Armenia’s Constitutional Court Gagik Harutyunyan was trying to bribe the Venice Commission.
“We learned about that from the mass media reports and consider the allegations nonsensical. We did not ask the Armenian authorities to clarify the issue,” VC secretary said.
A spokeswoman for the EU, Tatyana Bayeva, said for her part: “I would like to add that the Venice Commission is an independent body of authoritative experts whose work is based on the principles of impartiality and honesty. The role of the Venice Commission does not consist in making governments accept its proposals”.
The paper says that Armenian Prosecutor General’s Office has not yet decided whether to investigate Zurabyan’s scandalous statement or not. The prosecutor’s office instructed the police to investigate the statement, but Zurabyan did not come to the police office.