2016 թվականի հունվարի 1-ից պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմին չհամարվող բյուջետային հիմնարկների աշխատողներին բարձրլեռնային վայրերում աշխատելու համար լրավճար կտրամադրվի: Այս մասին որոշումն ընդունվեց ՀՀ կառավարության այսօրվա նիստում:
Ինչպես կառավարության այսօրվա նիստում նշեց ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արտեմ Ասատրյանը, պետական մարմին չհամարվող պետական բյուջետային հիմնարկների աշխատողներին բարձրլեռնային վայրերում աշխատելու համար տրվող լրավճարի չափը աշխատաժամանակի նորմալ կամ կրճատ տևողության դեպքերում կկազմի ամսական 8000 դրամ:
Իսկ ոչ լրիվ աշխատաժամանակով աշխատելու դեպքում լրավճարի ամսական չափը նվազեցվում է օրենքով սահմանված աշխատաժամանակի նորմալ կամ կրճատ տևողության և տվյալ աշխատողի համար նախատեսված ոչ լրիվ աշխատաժամանակի տարբերությանը համապատասխան:
Նախագծով կպահպանվի պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմին չհանդիսացող բյուջետային հիմնարկների աշխատողներին բարձրլեռնային վայրերում աշխատանքի համար լրացուցիչ վարձատրություն ստանալու երաշխիքը:

Трудящимся в высокогорных населенных пунктах Армении будет выплачиваться надбавка к основной зарплате
11:44 22/10/2015
С 1 января 2016 года работники бюджетных учреждений, не считающихся государственными или муниципальными органами, при работе в высокогорных населенных пунктах Армении получат надбавку к основной зарплате. Соответствующее решение было принято в ходе сегодняшнего заседания правительства РА.
Как отметил в ходе заседания кабмина министр труда и социальных вопросов Армении Артем Асатрян, размер надбавки составит 8000 драмов в месяц.
А при неполном рабочем дне размер ежемесячной надбавки будет регулироваться в соответствии с законом.