Բակո Սահակյանը՝ համանախագահներին. Անհրաժեշտ է նոր որակ հաղորդել զինադադարի ռեժիմի պահպանմանը
Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը հոկտեմբերի 27-ին ընդունել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովին /ՌԴ/, Պիեռ Անդրիոյին /Ֆրանսիա/, Ջեյմս Ուորլիքին /ԱՄՆ/, ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ, դեսպան Անջեյ Կասպշիկին եւ նրանց ուղեկցող անձանց: Այս մասին հայտնում են Արցախի նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից:
Հանդիպմանը քննարկվել են սահմաններում տիրող իրավիճակին եւ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը վերաբերող հարցեր:
Նախագահ Սահակյանը նշել է, որ Ադրբեջանի ագրեսիվ քաղաքականությունը և զինադադարի ռեժիմի կոպիտ խախտումները, պաշտոնական Բաքվի կողմից ցանկացած կառուցողական առաջարկների մերժումը վտանգում են տարածաշրջանում կայունության և խաղաղության պահպանումը և այս ուղղությամբ միջնորդների կողմից իրականացվող առաքելությունը:
Երկրի ղեկավարն ընդգծել է, որ առաջին հերթին անհրաժեշտ է նոր որակ հաղորդել զինադադարի ռեժիմի պահպանման և նրա խախտումների համար պատասխանատվության մեխանիզմների հստակեցմանը՝ հավելելով, որ պաշտոնական Ստեփանակերտը պատրաստ է ըստ ամենայնի մասնակցել այդ գործընթացին:

On 27 October Artsakh Republic President Bako Sahakyan received OSCE Minsk Group Co-Chairs Igor Popov (the Russian Federation), Pierre Andrieu (France), James Warlick (the USA), Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office, Ambassador Andrzej Kasprzyk and accompanying them individuals, the press service of Artsalh President’s Office said.
Issues related to the Azerbaijani-Karabagh conflict settlement and the situation along the borderline were discussed during the meeting.
President Sahakyan noted that Azerbaijan’s aggressive policy and gross violations of the ceasefire regime, rejection of any constructive proposals by official Baku endangered stability and peace in the region, as well as the mediatory mission carried out in the direction.
The Head of the State underlined that it was necessary above all to give new impetus to the maintenance of the ceasefire regime and particularize responsibility mechanisms for its violation, adding that official Stepanakert was ready to take an active part in that process.