Մինչև նոյեմբերի վերջ Արցախի Հանրապետությունում կբացվի Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտի՝ Մատենադարանի մասնաճյուղը: Panorama.am-ին տեղեկացրեց Մատենադարանի տնօրեն Հրաչյա Թամրազյանը:
«Մոտ օրերս բացվելու է»,- հստակեցրեց նա:
Հ. Թամրազյանը նաև նշեց, որ բացման արարողության ժամանակ ձեռագրեր են նվիրաբերվելու նորաբաց Մատենադարանին:
Մատենադարանը գտնվում է Գանձասարի վանական համալիրի հարևանությամբ: Տեղը պատահական չէ ընտրված, քանի որ Գանձասարը եղել է հայկական գրչության կենտրոններից: Գանձասարում գրվել, ծաղկազարդվել, ինչպես նաև պահպանվել են բազմաթիվ արժեքավոր ձեռագրեր:
Հիշեցնենք, որ դեռևս նախորդ տարեվերջին ԼՂՀ Ազգային ժողովում 2015թ.-ի բյուջեի քննարկման ժամանակ ԼՂՀ մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարար Նարինե Աղաբալյանը հայտարարել էր, որ Արցախում կառուցվող Մատենադարանում հիմնականում կցուցադրվեն Երևանի Մատենադարանում պահվող ձեռագրերի կրկնօրինակները։ Արցախում Մատենադարանի շինարարությունն իրականացվում է «Փյունիկ» մարդկային ռեսուրսների զարգացման համահայկական հիմնադրամի միջոցներով, որի համար հատկացվել է ավելի քան 269 միլիոն դրամ:

Директор Института древних рукописей: В НКР уже до конца ноября откроется филиал «Матенадарана»
В Нагорно-Карабахской Республике (НКР) до конца ноября будет открыт филиал Института древних рукописей Матенадаран имени св. Месропа Маштоца. Об этом в интервью Panorama.am заявил директор «Матенадарана» Грачья Тамразян.
«Филиал будет открыт уже в ближайшие дни», – подчеркнул Г. Тамразян.
Он также отметил, что во время церемонии открытия филиала «новому Матенадарану» будут подарены рукописи.
В Арцахе филиал Института древних рукописей Матенадаран будет расположен недалеко от монастыря Гандзасар. Место было выбрано не случайно, поскольку данный монастырь являлся одним из центров армянской письменности. В Гандзасаре было создано и хранилось множество ценных рукописей.
Напомним, еще в конце прошлого года в Национальном Собрании Нагорно-Карабахской Республики при обсуждении бюджета на 2015 год министр культуры и по вопросам молодежи НКР Нарине Агабалян заявила, что в арцахском филиале Института древних рукописей Матенадаран в основном будут выставляться точные копии рукописей, хранившихся в ереванском «Матенадаране». Строительство Института древних рукописей Матенадаран в Арцахе осуществляется при поддержке Всеармянского фонда развития человеческих ресурсов «Пюник», который выделил на данный проект 269 млн драмов.