Այսօր ֆրանսիական «Մունե» ֆիլմով (ռեժիսորներ՝ Ալեքսանդր Հեբոյան, Բենուա Ֆիլիպոն) կտրվի «ՌեԱնիմանիա» Երևանի 7-րդ միջազգային անիմացիոն կինոյի և պատկերապատման արվեստի փառատոնի մեկնարկը:
ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ, «ՌեԱնիմանիա Երևանի միջազգային անիմացիոն կինոփառատոն» ՀԿ-ի նախաձեռնությամբ հոկտեմբերի 28-ից նոյեմբերի 3-ը Երևանում կանցկացվի «ՌեԱնիմանիա» Երևանի 7-րդ միջազգային անիմացիոն կինոյի և պատկերապատման արվեստի փառատոնը: Այս տարի փառատոնի նախընտրական փուլի ժյուրիի և պատվավոր միջազգային խորհրդի կողմից ընտրվել է 184 անիմացիոն ֆիլմ, որոնք կմասնակցեն «Լավագույն լիամետրաժ ֆիլմ», «Լավագույն կարճամետրաժ ֆիլմ», «Լավագույն երաժշտական հոլովակ», «Լավագույն հեռուստատեսային և ուսուցողական ֆիլմ», «Լավագույն ավարտական ֆիլմ» մրցութային ծրագրերին:
«ՌեԱնիմանիա» փառատոնին կցուցադրվեն մրցութային, վավերագրական և էքսպերիմենտալ ֆիլմեր, ինչպես նաև, Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված` «Վերածնունդ» ծրագրում անիմացիոն ֆիլմեր: Փառատոնի շրջանակում կբացվի նաև պատկերապատումների ցուցահանդես: «ՌեԱնիմանիա» փառատոնի ընթացքում կցուցադրի ավելի քան 400 ֆիլմ:
Փառատոնի փակմանը կցուցադրվի «Մարգարեն» (ռեժիսոր՝ Ռոջեր Ալերս), որի արտադրությունն իրականացրել և գլխավոր հերոսուհուն հնչյունավորել է Սալմա Հայեքը:

В Ереване стартует 7-й международный фестиваль анимационного кино и искусства комиксов «РеАнимания»
При содействии министерства культуры РА и по инициативе ОО «Ереванский международный анимационный кинофестиваль РеАнимания» с 28-го октября по 3-е ноября в Ереване пройдет 7-й Ереванский международный фестиваль анимационного кино и искусства комиксов «РеАнимания».
Как передает пресс-служба министерства культуры РА, в этом году со стороны жюри отборочного тура фестиваля и почетного международного совета было отобрано 184 анимационных фильма, которые примут участие в конкурсных программах «Лучший полнометражный фильм», «Лучший короткометражный фильм», «Лучший музыкальный клип», «Лучший телевизионный и обучающий фильм», «Лучший дипломный фильм».
На фестивале «РеАнимания» будут показаны конкурсные, документальные и экспериментальные фильмы, а также анимационные фильмы в рамках программы «Возрождение», посвященной 100-й годовщине Геноцида армян.
В рамках фестиваля также откроется выставка комиксов. В течение фестиваля «РеАнимания» будет показано более 400 фильмов. Фестиваль откроется французским фильмом «Мьюн- хранитель луны» (режиссеры – Александр Эбоян, Бенуа Филиппон), а на закрытии будет показан фильм режиссера Роджера Аллерса «Пророк»: продюсером фильма является Сальма Хаек.