Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը նախօրեին ելույթ է ունեցել դասական երաժշտության կատարման համար աշխարհի ամենահեղինակավոր հարթակներից մեկում՝ Նյու Յորքի «Կարնեգի հոլում»՝ ղեկավարելով Կորեայի կամերային նվագախումբը։ Սերգեյ Սմբատյանն ամենաերիտասարդ հայ դիրիժորն է, որ հանդես է եկել «Կարնեգի հոլում»։ Այս մասին հայտնում են Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Երեկոյի ընթացքում ելույթ են ունեցել մեծ ճանաչում ունեցող երգչուհի Քարլի Պաոլին (մեցցո-սոպրանո), հարավկորեացի ջութակահար Սոյունգ Յունը՝ իր ժամանակի ամենապայծառ երաժիտներից մեկը, և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի խաղաղության արտիստներ Ինո Միրկովիչը (ջութակ), Միլթոն Մասքիադրին (կոնտրաբաս), երաժշտական տնօրեն՝ Մին Կիմ։ Ծրագրում հնչել են Պիացոլայի «Տարվա ժամանակները», Մենդելսոնի 10-րդ սիմֆոնիան, Շուբերտի, Բոտտեզինիի, Գերշվինի, Էլգարի և այլ կոմպոզիտորների ստեղծագործությունները։ Երկու մասից բաղկացած գալա-համերգը տևել է մոտ երկուսուկես ժամ։
Համերգը «Կարնեգի հոլում» կայացել է Կորեայի կամերային նվագախմբի 50-ամյակին նվիրված համաշխարհային շրջագայությունների շրջանակում։ Կորեայի կամերային նվագախումբն ունի համաշխարհային մեծ համբավ։ Այս տարի Կորեայի կամերային նվագախումբն արդեն իսկ երկու համերգ ունեցել էր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ. հունվարին՝ Սեուլի արվեստների կենտրոնում աշխարհահռչակ հոլիվուդյան դերասան Ջոն Մալկովիչի հետ համատեղ, և փետրվարին՝ Մոսկվայում։
Մաեստրո Սմբատյանի ղեկավարությամբ Կորեայի կամերային նվագախմբի հաջորդ բեմելը հոկտեմբերի 31-ին Բոստոնի Նոր Անգլիայի կոնսերվատորիայի «Ջորդան հոլ» դահլիճում է։
Համերգները Միացյալ Նահանգներում անցնում են ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հովանու ներքո և մասն են կազմում միջազգային այս կազմակերպության 70-ամյա հոբելյանին նվիրված միջոցառումների։

В Нью-Йоркском «Карнеги-холл» состоялся концерт под руководством дирижера Государственного молодежного оркестра Армении
16:43 28/10/2015
Художественный руководитель и главный дирижер Государственного молодежного оркестра Армении Сергей Смбатян накануне выступил с концертом на одном из самых престижных сцен в мире классической музыки – в Нью-Йоркском «Карнеги-холл», возглавив Корейский камерный оркестр.
Как отмечается в поступившем в редакцию Panorama.am сообщении, Сергей Смбатян является самым молодым армянским дирижером, выступавшим в «Карнеги-холл»-е.
Выступили также известная певица Карли Паоли (меццо-сопрано), южнокорейская скрипачка Союнг Юн, одна из самых ярких музыкантов своего времени, и «Артисты ЮНЕСКО за мир» – Ино Миркович (скрипка), Мильтон Маскиадри (контрабас) и Мин Ким (музыкальный руководитель).
На концерте прозвучали произведения Пьяццоллы («Времена года»), Мендельсона (Симфония № 10), Шуберта, Боттезини, Гершвина, Элгара и других композиторов. Гала-концерт из двух частей длился около двух с половиной часов.
Концерт в «Карнеги-холл»-е является частью мирового турне в честь 50-летия престижного Корейского камерного оркестра. В 2015 году Корейский камерный оркестр уже представлял два концерта совместно с Сергеем Смбатяном: в январе в сотрудничестве со всемирно известным голливудским актер Джоном Малковичем в Сеульском центре искусств, а в феврале – в Москве.
Следующий концерт С. Смбатяна с Корейским камерным оркестром состоится 31 октября, в «Jordan Hall»-e Консерватории Новой Англии (Бостон).
Концерты в Соединенных Штатах реализуются под эгидой ЮНЕСКО и являются частью мероприятий, посвященных 70-летию этой международной организации.
Стоит отметить, что Сергей Смбатян управлял такими престижными оркестрами, как Дрезденский филармонический, Симфонический оркестр Чешского радио, Филармонический оркестр Тампере, Симфонический оркестр Мариинского театра, Немецкий симфонический оркестр, Симфонический оркестр Польскго национального радио, Московская филармония, Московский государственный академический симфонический оркестр, Варшавский филармонический оркестр и многие другие, представляя произведения армянских и мировых представителей музыки.