Համաշխարհային բանկի զեկույցը դրական ազդակ է ներդրողների և գործարար միջավայրի համար. Կարեն Ճշմարիտյան
15:54 29/10/2015
Համաշխարհային բանկի կողմից հրապարակած «Doing Business-2016» զեկույցը, որտեղ Հայաստանն իր դիրքը բարելավել է երեք կետով, դրական ազդակ է ներդրողների և գործարար միջավայրի համար։ Այս մասին այսօր կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Կարեն Ճշմարիտյանը:
Այնուհետև նախարարը մանրամասն ներկայացրեց զեկույցում յուրաքանչյուր բարեփոխմանը՝ նշելով, որ ՀԲ-ի զեկույցները բիզնեսն առավել արժանահավատ է համարում։ «Ներդրումների ներգրավման գրավչությունը իհարկե միայն վարկանիշային ցուցակներով չի որոշվում, բայց դա չի նշանակում, որ պետք է կանգ առնենք ու ասենք՝ եկեք այլևս չաշխատենք»,- ասաց Կ.Ճշմարիտյանը:
Անդրադառնալով ՀԲ-ի մեկ այլ զեկույցին, ըստ որի՝ Հայաստանը ամենամոնոպոլիզացվածն է ԱՊՀ և Արևելյան Եվրոպայի երկրների շարքում, Կ.Ճշմարիտյանը նշեց, որ «Doing Business» զեկույցում ցուցանիշների մեջ մոնոպոլացման գործոնն ընդգրկված չէ։ «Իհարկե, մոնոպոլիայի առկայությունը բացասական է, բայց ընդհանուր առմամբ դա այս զեկույցի թեման չէ։ Եթե խոսենք ընդհանուր ներդրումային մթնոլորտի մասին, ապա իհարկե, զեկույցն արտացոլում է իրական պատկերը»,- նշեց նա:
Դիտարկմանը, թե այդ դեպքում ինչու են նվազում օտարերկրյա ներդրումները ՀՀ տնտեսության մեջ, Կ.Ճշմարիտյանն ասացղ, որ համամիտ չէ՝ ներդրումները չեն նվազում: «Օտարերկյա ներդրումները ոչ թե իջնում են, այլ բարձրանում են: Նվազում են ուղղակի ներդրումները, բայց դրանք մի մասն են օտարերկրյա ներդրումների»,- նշեց նա:

Armenia’s improved ranking in Doing Business 2016 Report is positive signal for investors, economy minister says
19:42 29/10/2015
The fact that Armenia has improved its ranking by moving up 3 places in the flagship Doing Business 2016 report released on October 27 by the World Bank and the International Finance Corporation is a positive signal for investors and the business community, Armenian Minister of Economy Karen Chshmarityan told reporters after the government session today.
“It does not mean that we should stop at what has been achieved and do nothing,” the minister said adding that investment attractiveness is not based on rankings only.
He did not share the opinion that foreign investment is on the decline in Armenia. “Foreign investment is growing, rather than declining. Direct investment has dropped, but it is only part of foreign investment,” he said.
To remind, Armenia ranks 35th in Doing Business 2016 Report. Singapore, New Zealand, Denmark, South Korea, and Hong Kong are the best places to do business, the report says.