Պլատինի. «ՖԻՖԱ-ի նախագահի պաշտոնին մյուսներից ավելի եմ արժանի»
ՈՒԵՖԱ-ի նախագահ Միշել Պլատինին, ով ՖԻՖԱ-ի նախագահի թեկնածուներից մեկն է, վստահ է, որ համաշխարհային ֆուտբոլի ղեկավարմամբ իրենից ավելի լավ ոչ ոք չի կարող զբաղվել:
«Մյուս թեկնածուների նկատմամբ հարգանքով հանդերձ՝ բոլորից ավելի հարմար թեկնածու եմ համաշխարհային ֆուտբոլի ղեկավարման համար»,- հայտարարել է ֆրանսիացին բրիտանական «Telegraph»-ին տված հարցազրույցում:
Բացի այդ, Պլատինին հերթական անգամ անդրադարձել է այն տեղեկատվությանը, որ ՖԻՖԱ-ից 2011 թ. 2 մլն շվեյցարական ֆրանկ է ստացել, որի պատճառով այժմ հետաքննության տակ է:
«2 մլն շվեյցարական ֆրանկը քառամյա աշխատավարձի պարտքն էր, որը ես պետք է ստանայի որպես ՖԻՖԱ-ի նախագահի հատուկ խորհրդական:
Արդյոք, որպես խորհրդական, կատարե՞լ եմ իմ աշխատանքը: Այո: Շվեյցարիայում բանավոր պայմանագրերը թույլատրվա՞ծ են: Այո: Ես իրավունք ունե՞ի նույնիսկ 9 տարի անց ստանալ իմ գումարը: Այո: Դրա համար անհրաժեշտ բանկային հաշիվ բացե՞լ եմ: Այո: Այդ գումարից հարկեր վճարվե՞լ են: Այո:

Временно отстраненный от своих обязанностей президент УЕФА М. Платини считает себя «лучшим кандидатом» на пост главы ФИФА
Президент Союза европейских футбольных ассоциаций (УЕФА) Мишель Платини, временно отстраненный от своих обязанностей, считает, что является лучшим кандидатом на пост главы Международной федерации футбола (ФИФА). Об этом сообщает «Лента.ру» со ссылкой на «The Telegraph».
«Я чувствую себя рыцарем из средневековья, стоящим перед замком. Я рассчитываю вернуть футбол на исходные позиции, но мне на голову льют кипящее масло. Не сомневайтесь, я пойду до конца и буду использовать все спортивные и правовые процессы, чтобы защитить себя»,– заявил Платини.
Издание напоминает, в начале октября комитет по этике ФИФА на 90 дней отстранил главу организации Йозефа Блаттера и Платини от любой деятельности, связанной с футболом по подозрению в коррупции. Оба чиновника подали апелляции.
В организации уже сообщили что, учитывая положение Платини, его кандидатура не будет обработана избирательной комиссией до тех пор, пока он отстранен от футбола.