Վարչապետն անդրադարձավ «Doing Business» զեկույցին
ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը կառավարության այսօրվա նիստում անդրադարձավ երեկ Համաշխարհային բանկի հրապարակած «Doing Business 2016»-ը՝ Կանոնակարգիչ դաշտի որակի ու նպատակային արդյունավետության գնահատում զեկույցին, որում Հայաստանը երեք կետով առաջ է շարժվել՝ 189 երկրների շարքում զբաղեցնելով 35–րդ տեղը:
Վարչապետը նշեց, որ Հայաստանը աշխարհում 26 այլ տնտեսությունների շարքում այն երկրներից է, որը իրականացրել է երեք կամ ավելի բարեփոխումներ, այդպես են վարվել աշխարհի տնտեսությունների միայն 14 տոկոսը:
«Հայաստանի դիրքի բարելավման հիմքում ընկած են երեք ուղղություններով կատարված բարեփոխումներ, մասնավորապես՝ շինարարական թույլտվությունների հետ կապված գործընթացը, առևտրի հետ կապված փաստաթղթային սահմանը հատելու ընթացակարգերի պահանջվող ժամկետների ու ծախսերի կրճատումը, և պայմանագրերի կիրարկման որակը»,-ասաց վարչապետը։
Այնուհետև վարչապետն անդրադարձավ յուրաքանչյուր բարեփոխմանը:
«Մշտապես առկա է բարելավման լրացուցիչ հնարավորություն և սա պետք է լինի գերատեսչությունների ուշադրության կենտրոնում, ինչպես նաև հսկողության ներքո»,- ասաց Հ.Աբրահամյանը:

Овик Абраамян прокомментировал улучшение Арменией позиций в рейтинге Doing Business 2016
Премьер-министр Армении Овик Абраамян в ходе сегодняшнего заседания правительства РА коснулся обнародованного во вторник, 27 октября, Всемирным банком и Международной финансовой корпорацией флагманского рейтинга комфортности ведения бизнеса – Doing Business 2016, в котором Армения поднялась на 3 ступени, оказавшись на 35-й позиции из 189.
Премьер отметил, что за год Армения улучшила показатели в 3 категориях, в частности, по получению разрешений на строительство, международной торговле и обеспечения исполнения контрактов.
«Всегда имеются дополнительные возможности для совершенствования, и это должно быть в центре внимания и под контролем ведомств», – сказал глава правительства.