Վարչապետն անդրադարձավ «Doing Business» զեկույցին
ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը կառավարության այսօրվա նիստում անդրադարձավ երեկ Համաշխարհային բանկի հրապարակած «Doing Business 2016»-ը՝ Կանոնակարգիչ դաշտի որակի ու նպատակային արդյունավետության գնահատում զեկույցին, որում Հայաստանը երեք կետով առաջ է շարժվել՝ 189 երկրների շարքում զբաղեցնելով 35–րդ տեղը:
Վարչապետը նշեց, որ Հայաստանը աշխարհում 26 այլ տնտեսությունների շարքում այն երկրներից է, որը իրականացրել է երեք կամ ավելի բարեփոխումներ, այդպես են վարվել աշխարհի տնտեսությունների միայն 14 տոկոսը:
«Հայաստանի դիրքի բարելավման հիմքում ընկած են երեք ուղղություններով կատարված բարեփոխումներ, մասնավորապես՝ շինարարական թույլտվությունների հետ կապված գործընթացը, առևտրի հետ կապված փաստաթղթային սահմանը հատելու ընթացակարգերի պահանջվող ժամկետների ու ծախսերի կրճատումը, և պայմանագրերի կիրարկման որակը»,-ասաց վարչապետը։
Այնուհետև վարչապետն անդրադարձավ յուրաքանչյուր բարեփոխմանը:
«Մշտապես առկա է բարելավման լրացուցիչ հնարավորություն և սա պետք է լինի գերատեսչությունների ուշադրության կենտրոնում, ինչպես նաև հսկողության ներքո»,- ասաց Հ.Աբրահամյանը:

Hovik Abrahamyan comments on Armenia’s improved ranking in Doing Business 2016 Report
At the regular session of the Armenian government today, Prime Minister Hovik Abrahamyan spoke about Doing Business 2016 report released on Tuesday, October 27, by the World Bank and the International Finance Corporation. According to the report, Armenia moved up 3 places to rank 35th among 189 countries.
The premier said Armenia has improved three indicators. As was reported, Armenia has made dealing with construction permits easier by exempting lower risk projects from requirements for approval of the architectural drawings by an independent expert and for technical supervision of the construction. Besides, by joining the Eurasian Economic Union the country has reduced the time and cost for documentary and border compliance for trade with the Russian Federation. Finally, enforcing contracts is now easier through a new law requiring that cases be assigned to judges randomly, and through a fully automated system, in courts throughout the country.
“There are always additional opportunities for improvement, and this should in the center of the departments’ attention and under their supervision,” the prime minister said.