Beeline-ը շարունակում է աջակցել ներառական կրթության զարգացմանը
Beeline-ը Մանկական զարգացման հիմնադրամի հետ համատեղ անցկացրեց վերապատրաստման դասընթաց «Գիտելիք հանուն բարեկեցության» ծրագրի շրջանակում:
«ԱրմենՏել» ՓԲԸ-ի հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունից հայտնում են, որ Վերապատրաստման դասընթացին մասնակցել են մասնագետներ Արագածոտնի և Վայոց Ձորի մարզերի այն ուսումնական հաստատություններից, որտեղ գործում են ներառական կրթության զարգացումը խթանող «Beeline երեխաների զարգացման անկյուններ»։ Դասընթացի շրջանակում մասնագետներին ներկայացվել են ներառական կրթության էությունը, այն զարգացնող խաղերն ու նյութերը, ինչպես նաև վերջիններիս կիրառման տեխնիկաները զարգացման խնդիրներ ունեցող երեխաների հետ աշխատանքում։
«Գիտելիք հանուն բարեկեցության» ծրագրի շրջանակում մենք Մանկական զարգացման հիմնադրամի հետ համատեղ բացեցինք «Beeline երեխաների զարգացման անկյուններ» Երևանի և մարզերի մի շարք կրթական հասատություններում: Այդ հաստատություններում բարձր որակավորում ունեցող մասնագետների առկայությունը ծրագրի հաջող իրականացման և ներառական կրթության զարգացման առանցքային նախապայմաններից է: Այդ իսկ պատճառով մենք կարևորում ենք մասնագետների վերապատրաստումը ծրագրի այս փուլում, որը հերթական քայլն է ներառական կրթության կարիք ունեցող մանուկների և երիտասարդների կյանքն ավելի լավը դարձնելու գործում», - նշել է Հայաստանում Beeline-ի Գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Պյատախինը։
«Մանկական զարգացման հիմնադրամի և Beeline-ի համագործակցության շնորհիվ շարունակվում է մարզերում մասնագետների կարողությունների զարգացման գործընթացը՝ նորանոր փոփոխություններ բերելով երեխաների և նրանց ընտանիքների կյանք: Այս ծրագիրը ևս մեկ հնարավորություն է տալիս մարզերում աջակցել երեխաների պաշտպանության ոլորտում աշխատող մասնագետներին և համատեղ իրականացնել պետության կողմից որդեգրած «Կրթություն բոլորի համար մոտեցումը»,- ասել էՄանկական զարգացման հիմնադրամի տնօրեն Լուսինե Սիմոնյանը։
Beeline-ը համագործակցում է Մանկական զարգացման հիմնադրամի հետ 2011 թվականի ապրիլից։ Համագործակցության շրջանակում ստեղծվել է հատուկ կարիքներ ունեցող երեխաներից և հանրակրթական դպրոցներում սովորող երեխաներից բաղկացած «Մենք ենք» թատերախումբը: Թատերախմբի սաների համար անց են կացվում հատուկ միջոցառումներ և արտ-թերապիայի դասընթացներ, որոնք նպաստում են հատուկ կարիքներ ունեցող երեխաների ինտեգրմանը հասարակություն։ «Գիտելիք հանուն բարեկեցության» ծրագրի շրջանակում բացվել են «Beeline երեխաների զարգացման անկյուններ»։ Հիմնադրամին տրամադրվել «0-8000-1007» վստահության հեռախոսահամարը։

В Армении проведены курсы повышения квалификации учителей в рамках проекта «Знание во имя процветания»
Beeline и Фонд детского развития провели серию курсов повышения квалификации школьных учителей в рамках проекта «Знание во имя процветания». Об этом сообщает пресс-служба Beeline.
В программе повышения квалификации приняли участие педагоги из тех региональных школ Арагацотна и Вайоц Дзора, где действуют «Уголки детского инклюзивного развития Beeline».
Во время курсов учителям была представлена суть инклюзивного образования, развивающие игры и материалы, а также методы их применения в работе с детьми с отклонениями в развитии.
«В рамках проекта „Знание во имя процветания” совместно с Фондом детского развития мы открыли десять уголков детского инклюзивного развития Beeline в Ереване и регионах. Наличие высококвалифицированных специалистов в этих учреждениях – залог успешной реализации программы и развития всего института инклюзивного образования в стране. Именно поэтому мы уделяем особое внимание подготовке специалистов, что станет фундаментом для последующих шагов в деле улучшения жизни детей и молодежи, нуждающейся в инклюзивном образовании», – сказал генеральный директор Beeline в Армении Андрей Пятахин.
«Благодаря сотрудничеству Beeline и Фонда детского развития продолжается процесс развития преподавательских навыков региональных специалистов, приносящий благие изменения в жизнь детей и их семей. Это программа дает еще одну возможность поддержать преподавателей, работающих в сфере защиты детей в регионах, и совместно осуществить принятый государством подход „Образование для всех”», – отметила директор Фонда детского развития Лусине Симонян.
Отмечается также, что Beeline и Фонд детского развития реализуют социальные программы, начиная с 2011 года. В рамках сотрудничества создана детская инклюзивная театральная труппа «Мы», а также проведены курсы арт-тарапии, которые способствуют интеграции детей в общество. В рамках проекта «Знание во имя процветания» Фонду предоставлен номер для организации линии доверия «0-8000-1007».