ՀՀ նախագահ. Հայաստանի և Վրաստանի միջև միջև առևտրաշրջանառությունն ավելացել է
2014թ. Հայաստանի և Վրաստանի միջև առևտրաշրջանառությունն ավելացել է, և նույն միտումը կա 2015թ. ինն ամիսների արդյունքով: Վրաստանի Նախագահ Գիորգի Մարգվելաշվիլիի հետ Թբիլիսիում կայացած հանդիպումից հետո ԶԼՄ ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը հայտարարել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
ՀՀ նախագահն իր հայտարարության մեջ ընդգծել է. «Աներկբա է, որ թե՛ Հայաստանը և թե՛ Վրաստանը բավարար ներուժ ունեն խորացնելու տնտեսական համագործակցությունը՝ իրագործելով միջպետական փաստաթղթերով ամրագրված իրենց պարտավորությունները: Ավելին, հավատացած եմ, որ մեր երկրների ներգրավումը տարբեր ինտեգրացիոն կառույցներում ոչ միայն չեն խոչընդոտում, այլև ավելացնում են մեր համակողմանի համագործակցության հնարավորությունները` նոր հորիզոններ ուրվագծելով երկկողմ և բազմակողմ փոխշահավետ ծրագրերի իրականացման համար»:
Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ անցյալ անգամ նույն դահլիճում Վրաստանի հետ խոսում էին այն մասին, որ Հայաստանի անդամակցումը Եվրասիական տնտեսական միությանը և Վրաստանի կողմից ԵՄ Ասոցացման համաձայնագրի ստորագրումը բացասական չեն անդրադառնա երկու երկրների տնտեսական հարաբերությունների վրա, այլ միայն դրական ազդեցություն կունենան:
«Եվ հիմա ուրախ եմ փաստելու, որ 2014թ. մեր առևտրաշրջանառությունն ավելացել է, և նույն միտումը կա 2015թ. ինն ամիսների արդյունքով»,-ասել է նա:

С. Саргсян: Вовлеченность Армении и Грузии в разные интеграционные структуры не помешала экономическому сотрудничеству
Торговый оборот между Арменией и Грузией в 2014 году вырос, и та же тенденция прослеживается по итогам девяти месяцев 2015г. Об этом заявил президент РА Серж Саргсян на пресс-конференции по итогам встречи с грузинским коллегой Георгием Маргвелашвили в Тбилиси.
Глава армянского государства в своем заявлении отметил бесспорность достаточного потенциала и Армении, и Грузии для углубления экономического сотрудничества в рамках обязательств, закрепленных межгосударственными соглашениями.
«Более того, уверен, что вовлеченность наших стран в различные интеграционные структуры не только не препятствует, но и увеличивает возможности для всестороннего сотрудничества, обозначая новые горизонты для реализации взаимовыгодных двусторонних и многосторонних программ», – подчеркнул С. Саргсян.
Он напомнил, что ранее в том же зале уже заявлялось о том, что членство Армении в Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС) и подписание Грузией Соглашения об ассоциации с ЕС не окажут негативного воздействия на экономические отношения двух стран, а будут иметь лишь положительное влияние.
«И сейчас я рад отметить, что в 2014г. наш торговый оборот вырос, и та же тенденция прослеживается по итогам девяти месяцев текущего года», – заявил С. Саргсян.