Ադրբեջանում խորհրդարանական ընտրություններ են
Ադրբեջանում սկսվել է խորհրդարանական ընտրությունների քվեարկությունը: Ընտրական տեղամասերը աշխատում են ժամը 08:00-ից: Քվեարկությունը կավարտվի ժամը 19:00-ին:
Ըստ Ադրբեջանի Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի «Ընտրություններ» տեղեկատվական կենտրոնի ղեկավար Ռուֆաթ Գյուլմամեդովի հայտնած տվյալների՝ ժամը 10.00-ի դրությամբ քվեարկել են ընտրողների 12,8% -ը (667.732 ընտրող): Այս մասին հաղորդում է ադրբեջանական լրատվական գործակալություն «Թրենդը»:
Ադրբեջանում խորհրդարանական ընտրությունների ընթացքին հետևում է 503 միջազգային դիտորդ 40 կազմակերպություններից, այդ թվում` Եվրոպայի խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովից (ԵԽԽՎ), Անկախ Պետությունների Համագործակցության (ԱՊՀ) Միջխորհրդարանական վեհաժողովից, Թուրքալեզու երկրների խորհրդարանական վեհաժողովից: Դիտորդական առաքելություն իրականացնող ամենամեծ խումբը ԱՊՀ –ին է ՝ 150 դիտորդ, ԵԽԽՎ դիտորդների խումբը բաղկացած է 30 աշխատակիցներից:
Ադրբեջանի խորհրդարանի 125 տեղի համար պայքարում է 767 պատգամավորի թեկնածու: 119 ընտրատարածքների 1000 ընտրատեղամասերում տեղադրված են տեսախցիկներ:
Իրենց ձայնի իրավունքից 5547 ընտրատեղամասերում կարող են օգտվել 5.2 մլն. Ադրբեջանի քաղաքացի: Ադրբեջանի օրենսդրությունը չի սահմանում ընտրողների նվազագույն շեմը: Խորհրդարանական ընտրություններն Ադրբեջանում 2005 թ-ից անցկացվում են միայն մեծամասնական համակարգով: Պատգամավոր է ընտրվում այն թեկնածուն, ով ստացել է ձայների մեծամասնությունն իր ընտրատարածքում: Ընտրությունները կհամարվի վավեր՝ անկախ ընտրողների թվից:
«Exit-poll» իրականացնելու են 4 կազմակերպություն՝ տեղի «ELS» և «Ряй» հետազոտական կենտրոնները, ամերիկյան «Arthur J. Finkelstein & Associates» և ֆրանսիական «OpinionWay» կազմակերպությունները: Նրանք իրականացնելու են ընտրողների հարցում նրանց քվեարկությունից անմիջապես հետո:
Ինչպես հաղորդում է ադրբեջանական «ԱՊԱ» լրատվական գործակալությունը, ԿԸՀ նախագահը Մազահիր Պանախովը մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է, որ ընտրատարածքներում թեկնածուների առավելագույն թիվը 12-ն է, իսկ նվազագույնը՝ 3-ը: Ընտրություններին մասնակցում են 15 կուսակցություն և 7 կուսակցություններից բաղկացած «Ազադլիգ 2015» («Ազատություն 2015») դաշինքը:
Մ. Պանախովի խոսքերով՝ Ադրբեջանի ընտրությունների օրն անվտանգության ապահովան համար իրավապահպան մարմինների կողմից իրականցնում են միջոցառումներ: «Ընտրությունների ընթացքում համապատասխան մարմիններն իրականացնում են միջոցառումներ, քանի որ որոշ ուժեր ընտրությունների ավարտից հետո կարող են գնալ այնպիսի քայլերի, որոնք երկրոդ պլան կմղեն ընտրությունները», – ասել է նա:
Պանախովն ավելացրել է, որ Ադրբեջանի Ներքին գործերի նախարարությունը ևս աշխատելու է արտահերթ օրակարգով՝ երկրում կարգուկանոն ապահովելու նպատակով: «Այդուհանդերձ, ընտրատեղամասերից 100 մետր հեռավորության վրա պետք է լինեն ոստիկանության ներկայացուցիչներ: Բացի այդ՝ մենք ամեն անգամ կրկնում ենք, որ ցանկացած միջադեպի պարագայում ոստիկաններ կլինեն նաև ընտրատեղամասերում», – հավելել է ԿԸՀ նախագահը:
Ընտրություններից երկու առաջ, գնահատելով իրավիճակը, նա ընդգծել է, որ օրենքի խախտման դեպքեր չեն գրանցվել, իսկ ինչ վերաբերում է սոցիալական կայքերում քննարկումներին, ապա ԿԸՀ-ն դրանց ուշադրություն չի դարձնում:
Դրա հետ մեկտեղ, ռուսական «ТАСС» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ, ընտրություններից մի քանի օր առաջ խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցելուց հրաժարված ընդդիմադիր «Մուսաֆաթ» կուսակցության թեկնածուների անունները, այդուհանդերձ, ընդգրկվել են քվեաթերթիկներում: Ըստ Մ. Պանախովի՝ քվեաթերթիկներում որևէ փոփոխություն մտցնելն ընտրություններից տասն օր առաջ արգելվում է օրենքով: «Եթե մարդիկ ընտրեն նրանց, ԿԸՀ-ն կճանաչի ընտրության արդյունքները: Իսկ նրանք արդեն կորոշեն հրաժարվել պատգամավորի մանդատից, թե՝ ո՛չ», – ասել է Պանախովը:
«Ժողովրդավարական նախաձեռնությունների ինստիտուտ» ՀԿ-ի տվյալներով՝ քվեաթերթիկներում ընդգրկված պատգամավորի թեկնածուների մեծամասնությունն իշխող «Ենի Ադրբեջան» կուսակցության անդամներն են՝ 115 թեկնածու: Նրա հաջորդում են ընդդիմադիր «Մուսավաթ» կուսակցությունը 24, «Միասնական Ադրբեջանի ժողովրդական ճակատ» կուսակցությունը 22, «Ազադլիգ - 2015» կուսակցությունների դաշինքը 20, ընդդիմադիր «Ումիդ» («Հույս») կուսակցությունը 17, «Ազգային վերածննդի շարժում» կուսակցությունը 16, «Մեծ արարում» կուսակցությունը 15, «Քաղաքացիական համերաշխության» կուսակցությունը 14, «Ժողովրդավարական բարեփոխումների» կուսակցությունը 12, «Ազգային անկախության» կուսակցությունը 10 թեկնածուներով: Բացի այդ, որպես անկուսակցական պատգամավորի թեկնածուներ առաջադրվել են նաև ընդդիմադիր կառույցների ներկայացուցիչները, այդ թվում՝ Հանրապետական այլընտրանք» (ReAl) քաղաքացիական շարժման 10, «Nida» շարժման 2, «Դ-18»-ի 1 և «Սպիտակ դաշինքի» 3 անդամներ:
Հիշեցնենք, որ միջազգային կազմակերպությունները բավականին խիստ դիրքորոշում ունեն Ադրբեջանի 2015 թվականի խորհրդարանական ընտրությունների վերաբերյալ: Այս տարվա սեպտեմբեր 11-ին Ժողովրդավարական հաստատությունների և մարդու իրավունքների գրասենյակի (ԺՀՄԻԳ տնօրեն Մայքլ Լինքը հայտարարել է, որ, պայմանավորված Ադրբեջանին իշխանությունների կողմից սահմանափակումներով, ԺՀՄԻԳ-ը չեղյալ է համարում իր դիտորդական առաքելությունը երկրի խորհրդարանական ընտրություններում: Նախկինում ԺՀՄԻԳ-ը տեղեկացրել էր Ադրբեջան 380 դիտորդներ ուղարկելու մտադրություն մասին:

В Азербайджане началось голосование на парламентских выборах: с утра явка избирателей составила 12,8%
10:55 01/11/2015
В Азербайджане началось голосование на парламентских выборах. Избирательные участки открылись в 08:00 и закроются в 19:00. По сообщению главы Информационного центра «Выборы» ЦИК Руфата Гюльмамедова явка избирателей к 10.00 по местному времени составляет 12,8 процента (667732 избирателей). Об этом сообщает азербайджанское информагентство «Тренд».
За парламентскими выборами в Азербайджане будут наблюдать 503 международный наблюдатель от 40 организаций, в том числе ПАСЕ, Межпарламентскую ассамблею СНГ, Парламентскую ассамблею тюркоязычных стран. Самой многочисленной является наблюдательная миссия СНГ – 150 человек. Миссия Парламентской ассамблеи Совета Европы состоит из 30 сотрудников.
На 125 мест в парламенте Азербайджана претендуют 767 кандидатов. Для наблюдения за выборами в 1000 избирательных пунктах по 119 избирательным округам установлены веб-камеры.
Правом голоса на 5547 избирательных участках смогут воспользоваться около 5.2 млн граждан Азербайджана. «Порог» явки избирательным законодательством Азербайджана не предусмотрен. парламентские выборы в Азербайджане с 2005 года проходят только по мажоритарной системе, при которой избранными считаются кандидаты, получившие большинство голосов в своем округе. Выборы будут считаться состоявшимися при любом числе проголосовавших.
«Exit-poll» будут осуществлять четыре организации – местные исследовательские центры ELS и «Ряй» («Мнение»), а также американская «Arthur J. Finkelstein & Associates» и французская «OpinionWay». Они будут проводить опрос избирателей на выходе с участков.
По сообщению азербайджанского информагентства «АПА», председатель ЦИК Азербайджана Мазахир Панахов в ходе пресс-конференции заявил, что наибольшее количество кандидатов в избирательном округе - 12, а наименьшее - 3 кандидата и в выборах напрямую примут участие 15 политических партий, а 7 партий - в рамках блока «Азадлыг-2015» («Свобода – 2015»).
В ходе данной пресс-конференции М. Панахов заявил, что правоохранительные органы Азербайджана проводят мероприятия для обеспечения общественной безопасности в день выборов. «В ходе выборов соответствующие органы проводят мероприятия. Потому что определенные силы могут после выборов совершить такие действия, что выборы отойдут на второй план», - сказал он.
М. Панахов также сообщил, что Министерство внутренних дел в день выборов будет работать в усиленном режиме и обеспечивать порядок: «Однако полиция должна находиться в 100 метрах от избирательного участка. Помимо этого, мы каждый раз повторяем, что и в избирательном участке должен быть полицейский на случай какого-либо происшествия», - подчеркнул глава ЦИК.
Оценив ситуацию за день до выборов, он отметил, что нарушений закона не наблюдается, а что касается обсуждений в социальных сетях, М. Панахов подчеркнул, что ЦИК не придает этому значения.
Вместе с тем, по сообщению российского информагентства «ТАСС», имена всех кандидатов от оппозиционной партии «Мусават», отказавшейся за несколько дней от участия в парламентских выборах в Азербайджане, останутся в бюллетенях. Как заявил М. Панахов, законом запрещается вносить какие-либо изменения в бюллетени менее чем за 10 дней до выборов. «Если люди их изберут, то ЦИК признает это. А они сами должны будут решать отказаться от депутатского мандата или нет», - сказал М. Панахов.
По данным НПО «Институт демократических инициатив», осуществляющей мониторинг выборов, в окончательном варианте списка кандидатов в депутаты, включенных в бюллетени для голосования, большинство зарегистрировано от правящей партии «Ени Азербайджан» - 115. Далее следуют оппозиционная партия «Мусават» - 24, Партия народного фронта Единого Азербайджана - 22, блок «Азадлыг (Свобода) – 2015» - 20, оппозиционная партия «Умид» («Надежда») - 17, Партия движения национального возрождения - 16, партия «Великое созидание» - 15, Партия гражданской солидарности - 14, Партия демократических реформ - 12, Партия национальной независимости - 10 и др. Кроме того, в депутаты баллотируются представители оппозиционных структур, выдвинувшиеся как беспартийные, в том числе движений «Республиканская альтернатива» («РеАл») - 10 кандидатов, «Nida» - 2 кандидата, их фамилии оставлены в бюллетенях, Д-18 - 1 кандидат, а также «Белого блока» - три кандидата.
Напомним, что международные структуры занимают довольно резкую позицию по вопросу предстоящих парламентских выборов. 11 сентября 2015 года директор Бюро по демократическим институтам и правам человека (БДИПЧ) ОБСЕ Майкл Линк объявил, что из-за ограничений, наложенных властями Азербайджана, БДИПЧ вынужден отменить свою миссию по наблюдению за проведением парламентских выборов в стране. Ранее БДИПЧ сообщало о своем намерении отправить в Азербайджан 380 наблюдателей.