Ադրբեջանում խորհրդարանական ընտրություններ են
Ադրբեջանում սկսվել է խորհրդարանական ընտրությունների քվեարկությունը: Ընտրական տեղամասերը աշխատում են ժամը 08:00-ից: Քվեարկությունը կավարտվի ժամը 19:00-ին:
Ըստ Ադրբեջանի Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի «Ընտրություններ» տեղեկատվական կենտրոնի ղեկավար Ռուֆաթ Գյուլմամեդովի հայտնած տվյալների՝ ժամը 10.00-ի դրությամբ քվեարկել են ընտրողների 12,8% -ը (667.732 ընտրող): Այս մասին հաղորդում է ադրբեջանական լրատվական գործակալություն «Թրենդը»:
Ադրբեջանում խորհրդարանական ընտրությունների ընթացքին հետևում է 503 միջազգային դիտորդ 40 կազմակերպություններից, այդ թվում` Եվրոպայի խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովից (ԵԽԽՎ), Անկախ Պետությունների Համագործակցության (ԱՊՀ) Միջխորհրդարանական վեհաժողովից, Թուրքալեզու երկրների խորհրդարանական վեհաժողովից: Դիտորդական առաքելություն իրականացնող ամենամեծ խումբը ԱՊՀ –ին է ՝ 150 դիտորդ, ԵԽԽՎ դիտորդների խումբը բաղկացած է 30 աշխատակիցներից:
Ադրբեջանի խորհրդարանի 125 տեղի համար պայքարում է 767 պատգամավորի թեկնածու: 119 ընտրատարածքների 1000 ընտրատեղամասերում տեղադրված են տեսախցիկներ:
Իրենց ձայնի իրավունքից 5547 ընտրատեղամասերում կարող են օգտվել 5.2 մլն. Ադրբեջանի քաղաքացի: Ադրբեջանի օրենսդրությունը չի սահմանում ընտրողների նվազագույն շեմը: Խորհրդարանական ընտրություններն Ադրբեջանում 2005 թ-ից անցկացվում են միայն մեծամասնական համակարգով: Պատգամավոր է ընտրվում այն թեկնածուն, ով ստացել է ձայների մեծամասնությունն իր ընտրատարածքում: Ընտրությունները կհամարվի վավեր՝ անկախ ընտրողների թվից:
«Exit-poll» իրականացնելու են 4 կազմակերպություն՝ տեղի «ELS» և «Ряй» հետազոտական կենտրոնները, ամերիկյան «Arthur J. Finkelstein & Associates» և ֆրանսիական «OpinionWay» կազմակերպությունները: Նրանք իրականացնելու են ընտրողների հարցում նրանց քվեարկությունից անմիջապես հետո:
Ինչպես հաղորդում է ադրբեջանական «ԱՊԱ» լրատվական գործակալությունը, ԿԸՀ նախագահը Մազահիր Պանախովը մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է, որ ընտրատարածքներում թեկնածուների առավելագույն թիվը 12-ն է, իսկ նվազագույնը՝ 3-ը: Ընտրություններին մասնակցում են 15 կուսակցություն և 7 կուսակցություններից բաղկացած «Ազադլիգ 2015» («Ազատություն 2015») դաշինքը:
Մ. Պանախովի խոսքերով՝ Ադրբեջանի ընտրությունների օրն անվտանգության ապահովան համար իրավապահպան մարմինների կողմից իրականցնում են միջոցառումներ: «Ընտրությունների ընթացքում համապատասխան մարմիններն իրականացնում են միջոցառումներ, քանի որ որոշ ուժեր ընտրությունների ավարտից հետո կարող են գնալ այնպիսի քայլերի, որոնք երկրոդ պլան կմղեն ընտրությունները», – ասել է նա:
Պանախովն ավելացրել է, որ Ադրբեջանի Ներքին գործերի նախարարությունը ևս աշխատելու է արտահերթ օրակարգով՝ երկրում կարգուկանոն ապահովելու նպատակով: «Այդուհանդերձ, ընտրատեղամասերից 100 մետր հեռավորության վրա պետք է լինեն ոստիկանության ներկայացուցիչներ: Բացի այդ՝ մենք ամեն անգամ կրկնում ենք, որ ցանկացած միջադեպի պարագայում ոստիկաններ կլինեն նաև ընտրատեղամասերում», – հավելել է ԿԸՀ նախագահը:
Ընտրություններից երկու առաջ, գնահատելով իրավիճակը, նա ընդգծել է, որ օրենքի խախտման դեպքեր չեն գրանցվել, իսկ ինչ վերաբերում է սոցիալական կայքերում քննարկումներին, ապա ԿԸՀ-ն դրանց ուշադրություն չի դարձնում:
Դրա հետ մեկտեղ, ռուսական «ТАСС» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ, ընտրություններից մի քանի օր առաջ խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցելուց հրաժարված ընդդիմադիր «Մուսաֆաթ» կուսակցության թեկնածուների անունները, այդուհանդերձ, ընդգրկվել են քվեաթերթիկներում: Ըստ Մ. Պանախովի՝ քվեաթերթիկներում որևէ փոփոխություն մտցնելն ընտրություններից տասն օր առաջ արգելվում է օրենքով: «Եթե մարդիկ ընտրեն նրանց, ԿԸՀ-ն կճանաչի ընտրության արդյունքները: Իսկ նրանք արդեն կորոշեն հրաժարվել պատգամավորի մանդատից, թե՝ ո՛չ», – ասել է Պանախովը:
«Ժողովրդավարական նախաձեռնությունների ինստիտուտ» ՀԿ-ի տվյալներով՝ քվեաթերթիկներում ընդգրկված պատգամավորի թեկնածուների մեծամասնությունն իշխող «Ենի Ադրբեջան» կուսակցության անդամներն են՝ 115 թեկնածու: Նրա հաջորդում են ընդդիմադիր «Մուսավաթ» կուսակցությունը 24, «Միասնական Ադրբեջանի ժողովրդական ճակատ» կուսակցությունը 22, «Ազադլիգ - 2015» կուսակցությունների դաշինքը 20, ընդդիմադիր «Ումիդ» («Հույս») կուսակցությունը 17, «Ազգային վերածննդի շարժում» կուսակցությունը 16, «Մեծ արարում» կուսակցությունը 15, «Քաղաքացիական համերաշխության» կուսակցությունը 14, «Ժողովրդավարական բարեփոխումների» կուսակցությունը 12, «Ազգային անկախության» կուսակցությունը 10 թեկնածուներով: Բացի այդ, որպես անկուսակցական պատգամավորի թեկնածուներ առաջադրվել են նաև ընդդիմադիր կառույցների ներկայացուցիչները, այդ թվում՝ Հանրապետական այլընտրանք» (ReAl) քաղաքացիական շարժման 10, «Nida» շարժման 2, «Դ-18»-ի 1 և «Սպիտակ դաշինքի» 3 անդամներ:
Հիշեցնենք, որ միջազգային կազմակերպությունները բավականին խիստ դիրքորոշում ունեն Ադրբեջանի 2015 թվականի խորհրդարանական ընտրությունների վերաբերյալ: Այս տարվա սեպտեմբեր 11-ին Ժողովրդավարական հաստատությունների և մարդու իրավունքների գրասենյակի (ԺՀՄԻԳ տնօրեն Մայքլ Լինքը հայտարարել է, որ, պայմանավորված Ադրբեջանին իշխանությունների կողմից սահմանափակումներով, ԺՀՄԻԳ-ը չեղյալ է համարում իր դիտորդական առաքելությունը երկրի խորհրդարանական ընտրություններում: Նախկինում ԺՀՄԻԳ-ը տեղեկացրել էր Ադրբեջան 380 դիտորդներ ուղարկելու մտադրություն մասին:

Parliamentary elections kick off in Azerbaijan with 12.8% voter turnout as for morning
The parliamentary elections in Azerbaijan will be observed by 503 international monitors from 40 organisations, including PACE, Interparliamentary Assembly of the CIS and the Parliamentary Assembly of Turkic-speaking Countries. The largest observing mission arrived from the CIS – 150 people. The mission of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe includes 30 monitors.
For the 125 seats in the Azerbaijani Parliament, 767 candidates are struggling. Web cameras are installed in 1000 polling stations across 119 voting districts to observe the process.
Around 5.2 million Azerbaijani citizens can use their right to vote in 5547 polling stations. The country’s legislation does not maintain a minimal limit of voter turnout. Since 2005, the parliamentary elections in Azerbaijan are held only on plurality voting system. According to the system, the candidates who receive the majority of the votes in a district are considered to be elected. The elections are valid in any number of the people who voted.
Four organisations are in charge of holding exit-poll, they are the local research centres ELS and Rey (Opinion), as well as Arthur J. Finkelstein & Associates from the US and OpinionWay from France.
According to local APA news agency, Mazahir Panahov, the chairman of Central Election Commission of Azerbaijan, told a press conference that the highest number of candidates in one polling district is 12 and the lowest number is three. He added that 15 political parties are set to directly take part in the elections, while seven parties appear in Azadlig 2015 bloc (Freedom 2015).
According to Panahov, the law enforcement agencies of Azerbaijan are in charge of the public security during the polling day. “The respective agencies are taking up measures because after the elections, certain forces may do such actions, which would send the elections to the background,” he highlighted.
The CEC head also informed the press conference that the Ministry of Internal Affairs will work in strengthened mode to secure public order on the polling day. “The police, however, must keep 100 metres away from the polling stations. Meanwhile, we always repeat there should also be a police officer inside the polling stations in case something happens,” he said.
Assessing the situation on the polling day, Pahanov noted that there have been no reports about law violations, and highlighted that the CEC pays no attention to the discussions in the social media.
The Russian information agency TASS reports that the names of all the candidates from the opposition party Musavat, which said it refused to take part in the elections a few days before the polls, will remain in the ballot-paper. Panahov said the law prohibits making changes in the ballot-papers within less than 10 days before the polls. “If they are elected, the CEC will admit it. Then, it would be up to them to decide whether they refuse their MP mandate or not,” Panahov said, as cited by the agency.
According to the Institute for Democratic Initiatives, an NGO monitoring elections, the majority of the MP candidates in the final ballot-papers constitute the representatives from the ruling Yeni Azerbaijan party – 115 candidates. Musavat party (24 candidates) follows it; the party of Popular Front of United Azerbaijan comes next with 22 candidates followed by Azadliq 2015 bloc (20 candidates). Opposition party Umid (Hope) is represented by 17 candidates, National Revival Movement Party comes closely after it with 16 candidates, Great Order Party with 15 candidates, Civic Solidarity Party – 14. Twelve candidates will be struggling for seats for the Party of Democratic Reforms, 10 for the National Independence Party, and so on. In addition, some representatives of opposition bodies are running for MPs as non-party candidates, including 10 candidates from the Republican Alternative movement (ReAl), two from Nida, whose names remain in the ballot-papers, one candidate from D-18 and 3 candidates from the White Bloc.
The international agencies reportedly took up rather stern stance regarding the upcoming parliamentary elections. On 11 September 2015, Michael Georg Link, Director of the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR), announced that, due to restrictions imposed by the Azerbaijani authorities, ODIHR had no choice but to cancel its mission to observe the country’s parliamentary elections. Earlier, ODIHR had reported about its intention to send 380 observers to Azerbaijan.