Ադրբեջանում խորհրդարանական ընտրությունների ընթացքում գրանցվել են բազմաթիվ խախտումներ
Խորհրդարանական ընտրությունների ընթացքում Ադրբեջանի շրջաններում արդեն իսկ արձանագրվել են բազմաթիվ խախտումներ: Այս մասին գրում է ադրբեջանական «Մինվալ.ազ» կայքը:
Սաբիրաբադի շրջանի №1 ընտրատարածքում անտեսանելի թանաքով նշում են ընտրողների ոչ թե ձախ ձեռքի բութ մատը, այլ՝ աջը: Դիտորդների միջամտությամբ՝ խախտումը շտկվել է: Պատգամավորի թեկնածու Ռամին Հաջիլին «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի իր էջում գրել է, որ «Ալիք13 ԹիՎի» օնլայն հեռուստատեսության լրագրողին թույլ չեն տվել մուտք գործել Բինագադի շրջանի №2 ընտրատեղամասի №8 ընտրատարածք:
«Մինվալ.ազ»-ի թղթակցի հաաղորդմամբ՝ պատգամավորի թեկնածու Փանահ Հուսեյնն այցելել է Սաբիրաբադի շրջանի մի շարք ընտրական տեղամասեր և ծանոթացել իրավիճակին: Պարզվել է, որ №7 ընտրատեղամասի նախագահը քվեաթերթիկների մեծամասնությունը պահում է այլ սենյակում՝ չնայած դիտորդների բողոքին: Նմանատիպ իրավիճակ է արձանագրվել նաև №15, ընտրատեղամասում որտեղ քվեաթերթիկների ¾ -ը մեկ այլ սենյակում էր: Հաղորդվում է նաև ընտրատեղամասերում կողմնակի անձանց ներկայության մասին: Պատգամավորի թեկնածուն նկատել է, որ բուֆետում թաքնված ոստիկաններ կան, իսկ №13 ընտրատեղամասում նախագահը թույլ չի տվել դիտորդներին մոտենալ քվեատուփերին: Բացի այդ՝ պարզվել է, որ ընտրողներից մեկին տրվել է 3 քվեաթերթիկ:
«Ռյայ» մոնիթորինգային կենտրոնի ներկայացուցիչը №3 ընտրատեղամասում արգել է «Մինվալ.ազ»-ի թղթակցին նկարահանում կատարել: Բինագադիի շրջանի №8 ընտրատարածքի №10 ընտրատեղամասում «Մինվալ.ազ»-ի թղթակիցը ճնշումների է ենթարկվել: Թեպետ լրագրողը ներկայացրել է իր մամուլի քարտերը, ընտրատարածքի հանձնաժողովի նախագահը պահանջել է նրանից անձը հաստատող փաստաթուղթ և սպառնացել ոստիկանություն զանգահարել: Դիտորդները պահանջել են չնկարահանել: Կայքի լրագրողները շեշտում են նաև Բինագադիի շրջանում ընտրողների մասնակցության ցածր մակարդակը: Նրանք նաև պարզել են, որ Սաբիրաբադի շրջանի №13 ընտրատեղամասում կազմակերպվել է «կարուսել», ինչը հանգեցրել է վեճի: Ոստիկանությունը հետևել է այս ամենին, սակայն չի միջամտել:
Նշվում է, որ «Ժողովրդավարական նախաձեռնությունների ինստիտուտը» հայտնել է նաև № 12 ընտրատարածքի № 30 ընտրատեղամասում կազմակերպված «կարուսելների» մասին: Սուրախանի շրջանի №32 ընտրատարածքում քվեարկության ընթացքում ևս արձանագրվել են բացահայտ կեղծարարության դեպքեր: «Մինվալ.ազ»-ի հաղորդմամբ՝ կեղծարարություններն արձանագրած տեսանյութերը տարածվել են սոցիալական ցանցերում: Տեսանյութերում հստակ երևում է, թե ինչպես է ընտրատարածքի նախագահը, մի կույտ քվեաթերթիկներ գցում քվեատուփի մեջ և շարունակում այնպես աշխատել, ասես ոչինչ չի եղել:
Պատգամավորի թեկնածու Թուռալ Աբբասլիի դիտորդ Ռուֆատ Ալիևը հայտնել է կայքին, որ Նասիմի շրջանի ընտրատեղամասերից մեկում մի տարեց կին քվեաթերթիկների խուրձ է գցել քվեատուփի մեջ և դիմել փախուստի: Նա նշել է, որ թեկնածու Ֆախրադդին Գուրբանովի ներկայացուցիչն է: Ավելի ուշ կայքի լրագրողները հայտնում են, որ ոստիկանությունը հեռացրել է Ռուֆաթ Ալիևին ընտրատեղամասից՝ մեկնաբանելով, որ նա բարձրաձայնել է «կարուսելի» և այդ ընտրատեղամասում չգրանցված, սակայն քվեարկած ընտրողների մասին:
Բինագադիի շրջանի №8 ընտրատարածքի №25 ընտրատեղամասում կայքի թղթակիցները զրուցել են «Ադրբեջանի միացյալ ժողովրդական ճակատ» կուսակցության «դիտորդի» հետ: Ինչպես պարզվել է, այդ կինը տվյալ կուսակցության անդամ չէ և գրանցվել է որպես դիտորդ Տեղական ինքնակառավարման մարմինների ճնշումների ներքո:
Պատգամավորության թեկնածու Ազեր Գասըմլըն տեղեկացրել է, որ սկսած 8:00-ից Նասիմի-Սաբայիլի № 23 ընտրատարածքի բոլոր ընտրատեղամասերում նկատվում են «կարուսելներ». ոստիկանության ներկայությամբ քվեատուփ են գցում խրձով քվեաթերթիկներ:
«Թեև մենք բողոքել են շրջանի նախագահին, բայց նա ասաց, որ ոչ մի կեղծարարություն չկա: Նրա հետ խոսելուց հետո բոլոր ընտրատեղամասերում մեր դիտորդների վրա սկսեցին ճնշում գործադրել: Գործին ոստիկանությունը խառնվեց: Նրանցից պահանջել են, որ ես ջնջեմ ֆեյսբուքյան իմ էջում հրապարակված լուսանկարներ և տեսանյութերը: Հակառակ պարագայում՝ նրանց կձեռբակալեն: Դա հիմք է տալիս ասելու, որ կեղծարարությունները վերահսկվում են միևնույն կենտրոնից», - նշել է պատգամավորի թեկնածուն:
«Մուսավաթ» կուսակցության փոխնախագահ Էլման ֆաթթահը, իր հերթին, ֆեյսբուքյան էջում հրապարակել է նախապես լրացված քվեաթերթիկի լուսանկար:
«Թուրան» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ քվեարկության նախօրեին գործադիր իշխանության կողմից ճնշումներ են գործադրել «Հանրապետական այլընտրանք» (ReAl) քաղաքացիական շարժման կողմից առաջադրված թեկնածուի՝ Հաֆիզ Բաբալիին ներկայացնող դիտորդների վրա:
«Кавказский узел» - ի թղթակիցը հետևել է Գարադաղի-Բինագադիի-Յասամալի շրջանի 12-րդ ընտրատարածքի 3 ընտրտեղամասերում տեղի ունեցող քվեարկությանը: Այս շրջանում պատգամավորի թեկնածու է առաջադրվել «Հանրապետական այլընտրանք» ընդդիմադիր շարժման անդամ Նատիգ Ջաֆարլին: Ընտրությունների մեկնարկին № 25 ընտրատեղամասում դիտորդներ չեն եղել: Քվեարկությունը սկսելուց ի վեր ընդամենը 30 մարդ է քվեարկել, հիմնականում զինվորականներ: Հատկանշական է, որ 8:30-ին ընտրատեղամաս է եկել ԱՊՀ-ի միջխորհրդարանական վեհաժողովի դիտորդական խմբի անդամ բելառուսցի պատգամավոր Վիտալի Բուսկոն, ում հարցին, թե քանի հոգի է մասնակցել քվեարկությանը, ընտրական հանձնաժողովի անդամներից մեկը պատասխանել է՝ 100:
Ըստ ադրբեջանական «Թրենդ» լրատվական գործակալության տվյալների՝ ժամը 12.00-ի դրությամբ քվեարկել է ընտրողների 28,2% -ը (1468205 ընտրող):
Ադրբեջանի մարդու իրավունքների հանձնակատար (օմբուդսմեն) Էլմիրա Սուլեյմանովան հայտարարել է, որ խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ Ադրբեջանում խախտումներ չեն արձանագրվել: ԱՊՀ դիտորդական առաքելության ղեկավար Սերգեյ Լեբեդևը նշել է, որ ընտրություններն անցկացվում են խաղաղ մթնոլորտում և ընտրողների մասնակցության բարձր մակարդակով: Բացի այդ՝ Իսրայելի դիտորդական առաքելության անդամ Կ. Սոֆա Լանդվերը ևս հայտարարել է, որ ընտրությունները ընթանում են խաղաղ և առանց միջադեպերի: «ԱՊԱ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ Թյուրքալեզու երկրների խորհրդարանական վեհաժողովի դիտորդական առաքելութուն իրականցնող խմբի ղեկավար Սերիկժան Կանաևը նշել է, որ իրենք դեռևս չեն հայտնաբերել ընտրական գործընթացի որևէ խախտում:
Դրա հետ մեկտեղ, ռուսական «Քաղաքացիական վերահսկողություն» ՀԿ-ի համանախագահ Ալեքսանդր Բրոդը «Ինտերֆաքս Ադրբեջան»-ին հայտնել է, որ խորհրդարանական ընտրություններն Ադրբեջանում այնքան ակտիվ չեն, որքան նախագահականը:
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 1-ին Ադրբեջանում սկսվել են խորհրդարանական ընտրությունները: Ադրբեջանի խորհրդարանի 125 տեղի համար պայքարում է 767 պատգամավորի թեկնածու 5547 ընտրատեղամասերում: Քվեարկել կարող է 5.2 մլն. Ադրբեջանի քաղաքացի: Ադրբեջանում խորհրդարանական ընտրությունների ընթացքին հետևում է 503 միջազգային դիտորդ 40 կազմակերպություններից, այդ թվում` Եվրոպայի խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովից (ԵԽԽՎ), Անկախ Պետությունների Համագործակցության (ԱՊՀ) Միջխորհրդարանական վեհաժողովից, Թուրքալեզու երկրների խորհրդարանական վեհաժողովից:
Հիշեցնենք նաև, որ միջազգային կազմակերպությունները բավականին խիստ դիրքորոշում ունեն Ադրբեջանի 2015 թվականի խորհրդարանական ընտրությունների վերաբերյալ: Այս տարվա սեպտեմբեր 11-ին Ժողովրդավարական հաստատությունների և մարդու իրավունքների գրասենյակի (ԺՀՄԻԳ) տնօրեն Մայքլ Լինքը հայտարարել է, որ, պայմանավորված Ադրբեջանին իշխանությունների կողմից սահմանափակումներով, ԺՀՄԻԳ-ը չեղյալ է համարում իր դիտորդական առաքելությունը երկրի խորհրդարանական ընտրություններում: Նախկինում ԺՀՄԻԳ-ը տեղեկացրել էր Ադրբեջան 380 դիտորդներ ուղարկելու մտադրություն մասին:

В ходе парламентских выборов в Азербайджане зафиксированы многочисленные нарушения
В районах Азербайджана уже выявлены многочисленные нарушения в ходе парламентских выборов. Об этом пишет азербайджанский сайт «Минвал.аз».
Так, в избирательном округе №14 Сабирабадского района избирателям маркируют бесцветными чернилами большой палец не левой руки, а правой. После вмешательства наблюдателей, это нарушение было устранено. Также отмечается, что кандидат в депутаты Рамин Гаджилы на своей странице в соцсети «Facebook» написал, что журналиста онлайн-телевидения «Канал13.ТВ» не впустили в избирательный участок №2 Бинагадинского избирательного округа №8.
По сообщению собкора сайта «Минвал.аз», кандидат Панах Гусейн побывал в нескольких избирательных пунктах в Сабирабадском районе и ознакомился с ситуацией. Выяснилось, что в избирательном пункте №7 председатель хранил большинство бюллетеней в другой комнате в сейфе и не придавал значения протесту наблюдателей. Аналогичная ситуация зафиксирована в избирательном пункте №15, где ¾ бюллетеней находилось в другой комнате. На избирательных участках было зафиксировано присутствие посторонних лиц. Кандидат обнаружил, что в буфете спрятались полицейские, а в избирательном пункте №13 председатель держал наблюдателей вдали от урны для голосования. К тому же было выявлено, что одному избирателю было выдано сразу 3 бюллетеня.
Также сообщается, что представитель центра мониторинга «Ряй», который осуществляет exit-poll на избирательном участке №3, запретил журналистам «Минвал.аз» проводить съемку. В избирательном участке №10 Бинагадинского Избирательного округа №8 на журналистах «Минвал.аз» оказывали давление. Так, председатель участковой избирательной комиссии требовал показать удостоверение личности, несмотря на то, что журналисты показали свои пресс-карты и пригрозил позвонить в полицию. Наблюдатели в частности потребовали не фотографировать.
Журналистами сайта также подчеркивается низкая явка на избирательных участках в Бинагадинском районе. Отмечается, что в то время как провластные азербайджанские СМИ пишут о высокой активности избирателей на парламентских выборах, корреспонденты «Минвал.аз» сообщают об обратном.
Также выяснилось, что в избирательном пункте № 13 в Сабирабадском районе была организована «карусель», в результате чего возник спор. Полицейские наблюдали за всем этим, не вмешиваясь.
Отмечается, что «Институт демократических инициатив» также сообщает о «каруселях» в избирательном участке № 30 избирательного округа № 12. В Сураханском третьем избирательном округе №32 в ходе голосования также выявлена фальсификация. Как отмечает «Минвал.аз», видеокадры фальсификации распространились в социальных сетях. На видео запечатлено, как председатель спокойно бросает кипу бюллетеней в избирательную урну и продолжает работать как ни в чем не бывало.
В свою очередь наблюдатель кандидата Турала Аббаслы – Руфат Алиев, сообщил сайту, что на избирательном участке №29 Насиминского первого избирательного округа №21 некая пожилая женщина бросила кипу бюллетеней в избирательную урну и убежала. Она сообщила, что является представителем кандидата Фахреддина Гурбанова. Позже журналисты сайта сообщили, что Руфат Алиев был выведен из участка полицией за то, что выявил карусель и голосование граждан, которые не относятся к этому избирательному участку по месту прописки.
В избирательном участке №25 Бинагадинского Избирательного округа №8 корреспонденты сайта побеседовали с «наблюдателем» от Партии единого народного фронта Азербайджана. Выяснилось, что эта женщина на самом деле не состоит в этой партии и ее заставили «пойти» наблюдателем от этой партии в Исполнительной власти района.
Кандидат в депутаты Азер Гасымлы в свою очередь сообщил «Минвал.аз» о том, что, начиная с 8:00 в Насими-Сабаильском избирательном округе № 23 во всех избирательных участках наблюдается карусель, в избирательную урну бросают кипы бюллетеней в присутствии полиции.
«Хотя мы и пожаловались председателю округа, но он ответил, что никакой фальсификации нет. После разговора с ним, на наших наблюдателей во всех избирательных участках стали оказывать давление, вмешалась полиция. От них потребовали, чтобы я стер со своей странички в «Facebook» опубликованные фото и видео, иначе их арестуют. Это дает основания говорить, что фальсификацией управляют в одном и том же центре», - сказал кандидат в депутаты.
Заместитель главы партии «Мусават» Эльман Фаттах в свою очередь опубликовал на своей странице в соцсети «Facebook» фотографию заранее отмеченного бюллетеня.
Как отмечает информагентство «Туран», накануне дня голосования исполнительные власти оказали давление на наблюдателей и членов участковых избирательных комиссий с совещательным голосом, представляющих кандидата в депутаты по 42-му Сумгаитскому второму округу, члена движения РЕАЛ Хафиза Бабалы. После угроз, наблюдатели отказались от своих функций.
В свою очередь, по сообщению «Кавказского узла», корреспондент этого сайта наблюдал за ходом голосования на трех избирательных участках 12-го Гарадаг-Бинагади-Ясамальского округа. Отмечается, что по данному округу баллотируется исполнительный секретарь оппозиционного движения «Республиканская альтернатива» Натиг Джафарли. На момент открытия на участке № 25 не было наблюдателей. «Что касается явки, то в первые полчаса с момента открытия участков проголосовали около 30 человек, главным образом военнослужащие – жильцы многоэтажного здания особой службы государственной охраны», - пишет «Кавказский узел». Согласно материалу сайта, около 8.30 на участке появился наблюдатель от Межпарламентской ассоциации СНГ, депутат из Белоруссии Виталий Бусько, который спросил у членов комиссии, сколько человек уже проголосовало, на что один из членов комиссии, не задумываясь, ответил - «сто».
Отметим, что согласно азербайджанскому информагентству «Тренд», глава Информационного центра «Выборы» ЦИК Руфат Гюльмамедов заявил, что явка избирателей на парламентских выборах в Азербайджане к 12.00 по местному времени составила 28,2% (1468205 избирателей).
Вместе с тем, по сообщению информагентства, уполномоченный по правам человека (омбудсмен) Азербайджана Эльмира Сулейманова заявила, что в ходе парламентских выборов в Азербайджане не зафиксировано никаких нарушений. «Сотрудники Аппарата омбудсмена наблюдают за ходом голосования на территории всей страны. По полученной нами информации, никаких инцидентов на выборах не зафиксировано», - сказала Э. Сулейманова. Глава наблюдательной миссии СНГ Сергей Лебедев также заявил «Тренд», что выборы проходят спокойно и при высокой активности избирателей. Также по сообщению «Тренд», член наблюдательной миссии Израиля, израильский политик, член Кнессета Софа Ландвер тоже заявила, что выборы проходят спокойно и без каких-либо эксцессов. Как сообщает азербайджанское информагентство «АПА», руководитель наблюдательной миссии Парламентской ассамблеи тюркоязычных стран (ТюркПА) Серикжан Канаев заявил, что ТюркПА пока не выявила никаких нарушений в процессе выборов. Он тоже подчеркнул активность избирателей.
Вместе с тем, сопредседатель ассоциации российских НКО по защите избирательных прав «Гражданский контроль», член СПЧ Александр Брод заявил информагентству «Интерфакс Азербайджан», что голосования на выборах в парламент Азербайджана проходят менее активно, чем на президентских выборах. «Полагаю, что парламентские выборы не вызывают столь высокой активности у населения, как президентские», - сказал собеседник агентства.
Напомним, 1 ноября в Азербайджане началось голосование на парламентских выборах. На 125 мест в парламенте Азербайджана претендуют 767 кандидатов и правом голоса на 5547 избирательных участках смогут воспользоваться около 5.2 млн граждан. За парламентскими выборами в Азербайджане наблюдают 503 международных наблюдателей от 40 организаций, в том числе от ПАСЕ, Межпарламентской ассамблеи СНГ и Парламентской ассамблеи тюркоязычных стран. Также напомним, что международные структуры занимают довольно резкую позицию по вопросу предстоящих парламентских выборов. Бюро по демократическим институтам и правам человека (БДИПЧ) ОБСЕ из-за ограничений, наложенных властями Азербайджана отменило свою миссию по наблюдению за проведением парламентских выборов в стране. Аналогичное решение принял и Европарламент.