2016թ-ի պետբյուջեի ծախսային մասը կավելանա  68.1 մլրդ դրամով. Արթուր Ջավադյան
2015 թվականի 7 ամիսների ընթացքում ՀՀ տնտեսական աճի տեմպերն ակնկալվածից բարձր են եղել՝ հիմնականում պայմանավորված գյուղատնտեսության և արդյունաբերության ոլորտներում սպասվածից ավելի մեծ աճերի առկայությամբ: Այս մասին այսօր Ազգային ժողովում 2016թ-ի պետական բյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ ասաց ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանը:
Ըստ նրա՝ հունվար-հուլիս ամիսների ընթացքում տնտեսական ակտիվության աճը կազմել է մոտ 4.1 տոկոս՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ: «Միջնաժամկետ հատվածում մակրոտնտեսական կայունության ապահովմանն ուղղված 2015 թվականի հարկաբյուջետային քաղաքականության ծրագրերի և դրամավարկային քաղաքականության շարունակականության պայմաններում հնարավոր կլինի նախապայմաններ ստեղծել տնտեսական աճի և միջնաժամկետ հատվածում գների կայունության ապահովման համար»,- ընդգծեց ԿԲ նախագահը:
Անդրադառնալով 2016 թվականի պետբյուջեի նախագծի վերաբերյալ ԿԲ-ի եզրահանգմանը, Ա.Ջավադյանն ասաց, որ հաջորդ տարի ծախսերի գծով նախատեսված է ՀՆԱ-ում տեսակարար կշռի նվազում մինչև 25.2 տոկոսով: «Ընդ որում` ծախսերի կառուցվածքում փոքր-ինչ ավելացել է կապիտալ ծախսերի բաժինը՝ կազմելով ընդհանուր ծախսերի 9.4 տոկոսը: Ընդհանուր առմամբ, պետբյուջեի ծախսային մասը 2015 թ-ի պետբյուջեի հաստատված մակարդակի համեմատ կավելանա 68.1 մլրդ դրամով»,- ասաց նա:
Միաժամանակ Ա.Ջավադյանը նշեց, որ սոցիալական բնույթի ծախսերը 2016 թվականին կաճեն շուրջ 3.9 տոկոսով՝ 2015-ի օրենքով նախատեսված ցուցանիշի նկատմամբ. «Գնաճի վրա ազդեցության տեսանկյունից հաջորդ տարվա պետբյուջեի իրականացման արդյունքում կդիտվի գնաճային միջավայրի ընդլայնում՝ պայմանավորված բյուջեի պակասուրդի՝ դեռևս պահպանվող բարձր մակարդակով: Արդյունքում, համապատասխան գործողությունների շնորհիվ հնարավոր կլինի գնաճը կառավարել նպատակային միջակայքում»:
Այսպիսով, ըստ ԿԲ նախագահի, 2016 թվականին հարկաբյուջետային ծրագրերի և դրամավարկային քաղաքականության արդյունավետ համակարգումը կնպաստի մակրոտնտեսական կայունությանը, ինչի արդյունքում 2016թ-ի գնաճը կպահպանվի 4±1.5 տոկոսային կետի տատանումների թույլատրելի միջակայքում:

Артур Джавадян: Расходная часть госбюджета Армении увеличится на 68.1 млрд. драмов
Темпы экономического роста Армении за 7 месяцев 2015 года были выше, чем это ожидалось, благодаря высоким показателям в сферах сельского хозяйства и промышленности. Об этом заявил сегодня в Национальном Собрании Армении председатель Центрального банка Артур Джавадян во время обсуждения проекта государственного бюджета РА на 2016 год.
По его словам, в период с января по июль рост показателя экономический активности составил порядка 4.1% по сравнению с тем же периодом прошлого года. «В условиях непрерывной налогово-бюджетной и денежно-кредитной политики, направленной на обеспечение в 2015г. макроэкономической стабильности, возможно будет создать предпосылки экономического роста для обеспечения ценовой стабильности в среднесрочной перспективе», – подчеркнул председатель ЦБ Армении.
Комментируя, заключения Центрального банка по проекту государственного бюджета РА на 2016 год, А. Джавадян отметил, что в следующем году произойдет снижение расходной части удельного веса ВВП до 25,2%. «Кроме того, в структуре расходов доля капитальных расходов незначительно увеличилась, составив в общем 9.4% от расходов. В общей сложности, расходная часть госбюджета увеличится на 68.1 млрд. драмов», – отметил председатель ЦБ Армении.
Он также подчеркнул, что расходы бюджета на финансирование социальной сферы в 2016 году увеличатся примерно на 3.9%, по сравнению с показателем 2015г.
Напомним, правительство Армении на заседании 1 октября одобрило проект государственного бюджета РА на 2016 год. Как передавала пресс-служба правительства, согласно проекту, сгруппированный бюджет составит в доходной части 1,183 млрд. драмов, в расходной части – 1,373,7 млрд. драмов, дефицит составит 190,7 млрд. драмов. Проектом госбюджета РА реальный рост ВВП прогнозируется на уровне 2,2%, инфляция ожидается в 4 +/–1.5%, дефицит – в размере 3,5%.