Ուիլյամ Լահյու. ԼՂ-ում խաղաղապահների տեղակայման հարցը միգուցե քննարկվի, եթե...
ՆԱՏՕ-ն աջակցում է ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը,-այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց Հարավային Կովկասում ՆԱՏՕ-ի կապի սպա Ուիլյամ Լահյուն՝ անդրադառնալով շփման գծում Ադրբեջանի կողմից իրավիճակի սրմանը:
«Ցանկացած երկիր, որը զինամթերք է տրամադրում կողմերից որևէ մեկին, փաստորեն աջակցում է այս հակամարտության շարունակությանը: ՆԱՏՕ-ն անմիջապես չի մասնակցում խաղաղ բանակցություններին կամ կարգավորման գործընթացին, բայց աջակցում է այն կազմակերպություններին, որոնք զբաղվում են այդ հարցով»,-նշեց նա:
Նրա խոսքերով, այս շարունակվող խնդիրն իր բացասական ազդեցությունն է թողնում ողջ տարածաշրջանի վրա. «Այն բացասական ազդեցություն ունի ոչ միայն անվտանգության խնդիրների վրա, այլ տարածաշրջանի ապագայի և տնտեսական բարգավաճման վրա»:
Անդրադառնալով տարածաշրջանում խաղաղապահ զորքերի տեղակայման հարցին, նա ասաց. «Հետաքրքիր հայեցակարգ է, սակայն ՆԱՏՕ-ի նպատակների մեջ չի մտնում: Եթե Հայաստանը և Ադրբեջանը, և այլ ներգրավված կողմերը, միջազգային հանրության աջակցությամբ որոշեն, որ խաղաղապահների տեղակայումը կարող է նպաստավոր լինել հակամարտության կարգավորման համար, որ դա թույլ կտա վերջ տալ մարդկային կորուստներին, միգուցե հարցը քննարկվի»:
ՀՀ ԱԳՆ Սպառազինությունների վերահսկման և միջազգային անվտանգության վարչության պետ Սամվել Մկրտչյանը նշեց, որ խաղաղապահ գործողությունների խնդիր օրակարգում կա, սակայն, այն լինելու է աջակցություն հակամարտության կարգավորման խաղաղապահ համաձայնագրի և չի կարող լինել մինչև համաձայնագրի կնքումը, որովհետև միայն դրանից հետո պարզ կլինի՝ ինչ բնույթ կկրի խաղաղապահ գործունեությունը:

NATO official on conditions for deploying peacekeepers in Karabakh conflict zone
NATO supports a peaceful resolution to the Karabakh conflict, NATO Liaison Officer for the South Caucasus William Lahue said today at a meeting with reporters held as part of NATO Week in Armenia.
According to him, any country supplying weapons to a conflicting party actually contributes to the conflict’s continuation. NATO is not directly involved in talks or the settlement process, but it assists the organizations dealing with the problem, Lahue said.
In his words, the continuing conflict has a negative impact on the whole region not only in terms of security, but also the region’s future and economic development.
Speaking about the likelihood of deployment of peacekeeping forces in the Karabakh conflict zone, the NATO official considered it an interesting concept, but added that it is not a NATO goal.
William Lahue said that if Armenia and Azerbaijan, as well as the other parties involved, decide that deployment of peacekeepers could help solve the conflict and avoid casualties, then the issue is likely to be discussed.
Head of Arms Control and International Security Department of Armenian Foreign Ministry said for his part that there is such an issue on the agenda, but a peacekeeping mission can be carried out only after signing an agreement.