Արամ Թալալյան. Մեծ պատիվ է մասնակցել Խաչատրյանի անվան փառատոնին
Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարանում նախօրեին Խաչատրյանի անվան 3-րդ միջազգային փառատոնի շրջանակներում կայացել է «Արս Լունգա» դուետի (Արամ Թալալյան (թավջութակ), Ջուլիետա Վարդանյան (դաշնամուր)) մենահամերգը։
Ծրագրում հնչել են՝ Յոզեֆ Հայդն՝ Սոնատ դո մաժոր, փոխադրումը թավջութակի և դաշնամուրի համար՝ Կառլո Ալֆրեդո Պիատտիի, Լյուդվիգ վան Բեթհովեն՝ Սոնատ դաշնամուրի և թավջութակի համար թիվ 5, Յոհաննես Բրամս՝ Սոնատ դաշնամուրի և թավջութակի համար թիվ 2։
Թավջութակահար Արամ Թալալյանը նկատել է, որ իրենց դուետը մեծ հաճույքով է մասնակցում Խաչատրյանի անվան փառատոնին. «Մեծ պատիվ է մասնակցել հայոց մեծ կոմպոզիտորի անվան փառատոնին։ Բավականին պատասխանատու ու կարևոր ելույթ է մեզ համար»։
Խոսելով Երիտասարդական նվագախմբի հետ համագործակցության մասին՝ Արամ Թալալյանը նշել է, որ իր համար հաճելի փորձ է աշխատել այս կոլեկտիվի հետ. «Երբ համատեղ նախագծեր, հրավերներ լինում են, մեծ ուրախությամբ սպասում եմ այդ օրերին»։
Դաշնակահարուհի Ջուլիետա Վարդանյանը նշել է, որ բովանդակային, հագեցած մեծ ճանապարհ է անցել թավջութակահար Արամ Թալալյանի հետ։ Դաշնակահարուհին նկատում է, որ մասնակցությունը փառատոներին երաժշտի կյանքում մեծ նշանակություն ունի, քանի որ դրանք և՜ մեծ փորձ են, և՜ դրսևորվելու, կատարողական արվեստը ներկայացնելու հնարավորություն։ Նա նաև ընդգծել է, որ Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի հետ բազմիցս համագործակցել են տարբեր ձևաչափերում։ Նա առանձնացնում է այն էներգետիկան, որ միշտ ստանում է Երիտասարդականի երաժիշտներից, ովքեր աշխատում են սիրով ու պատասխանատու կերպով կատարում իրենց աշխատանքը։
«Արս Լունգա» դուետը հիմնադրվել է 2009թ. Երևանում թավջութակահար Արամ Թալալյանի և դաշնակահարուհի Ջուլիետա Վարդանյանի կողմից։ Կոլեկտիվը բազում մենահամերգներով հանդես է եկել Հայաստանում, ԱՊՀ-ում, Հեռավոր և Մերձավոր Արևելքի, Եվրոպայի երկրներում, Իրանում։ Մասնակցել է հեղինակավոր փառատոների։ 2012-ին դուետն արժանացել է Մոսկվայի կոմպոզիտորների միության «Ոսկե մեդալ» շքանշանի։ Դուետի երկացանկն ընդգրկում է 17-18-րդ դդ. բարոկկո ժամանակաշրջանի ստեղծագործություններից մինչև դասական և ռոմանտիկ այնպիսի գործեր, ինչպիսիք են Բեթհովենի բոլոր սոնատները և վարիացիաները, Շումանի և Մենդելսոնի բոլոր ստեղծագործությունները, Բրամսի բոլոր սոնատները։
2013-ին «Արս Լունգան» ավարտին է հասցրել լայնամասշտաբ ծրագիր՝ վերնագրված «Հայ կամերային երաժշտության անթոլոգիա», որն ընդգրկում է 1900-ականներից մինչ օրս հայ և սփյուռքահայ կոմպոզիտորների՝ թավջութակի և դաշնամուրի համար գրված գրեթե բոլոր ստեղծագործությունների ձայնագրությունները։ 12 ձայնասկավառակից բաղկացած շարքը ներառում է 60 ստեղծագործություն։
Խաչատրյանի անվան միջազգային փառատոնն անցկացվում է ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հովանու ներքո։ Երաժշտական այս տոնահանդեսը կյանքի է կոչել Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը (գլխավոր գործընկեր՝ ՎիվաՍելլ-ՄՏՍ)՝ ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ։ Փառատոնի գործընկերներն են «Փյունիկ» բարեգործական հիմնադրամը, «Լուդինգ», «Ջերմուկ գրուպ» ընկերությունները, «Անի պլազան»։

Арам Талалян: Для меня большая честь участвовать в фестивале имени  Хачатуряна в Армении
В Доме-музее Арама Хачатуряна накануне в рамках 3-го Международного фестиваля имени Хачатуряна был проведен сольный концерт дуэта «Арс Лунга» (Арам Талалян (виолончель), Джульетта Варданян (фортепиано).
Как отмечается в поступившем в редакцию Panorama.am сообщении, «в течение вечера были исполнены следующие произведения: Йозеф Гайдн – Соната до мажор (Обработка для виолончели и фортепиано Карло Альфредо Пьятти), Людвиг ван Бетховен – Соната для виолончели и фортепиано No.5, Иоганнес Брамс – Соната для виолончели и фортепиано No.2».
Арам Талалян отметил, что дуэт участвует в фестивале с большим удовольствием: «Участие в фестивале, названного в честь нашего великого композитора, – большая честь. Это довольно ответственное и важное выступление для нас».
Говоря о сотрудничестве с Молодежным оркестром Армении, Арам Талалян сказал, что он доволен этим опытом. «Когда есть приглашения совместных проектов, я жду этих событий с большой радостью», – сказал он.
Пианистка Джульетта Варданян отметила, что вместе с виолончелистом Арамом Талаляном они прошли существенный и насыщенный путь, добавив, что участие в фестивалях имеет большое значение для музыкантов, так как это большой опыт и возможность продемонстрировать исполнительское искусство.
Джульетта Варданян подчеркнула, что она сотрудничала с Государственным молодежным оркестром Армении в различных форматах. Она особо отметила позитивную энергию, которую всегда получает во время работы с музыкантами Молодежного оркестра, работающие с любовью и чувством ответственности.
«Арс Лунга» был основан в 2009 году в Армении, виолончелистом Арамом Талаляном и пианисткой Джульеттой Варданян. Дуэт выступал с концертами во многих странах СНГ, Дальнего и Ближнего Востока, Европы и в Иране, принимал участие в престижных фестивалях. В 2012 году дуэт был награжден Золотой медалью Московского союза композиторов. Репертуар этого коллектива включает композиции начиная с эпохи барокко 17-18 веков до классических и романтических работ, таких как сонаты и вариации Бетховена, все произведения Шумана и Мендельсона, все сонаты Брамса.
В 2013 году «Арс Лунга» завершил масштабный проект под названием «Антология армянской камерной музыки», который охватывает почти все произведения, написанные для виолончели и фортепиано композиторами живущими в Армении и Диаспоре, начиная с 1900-их.