Իսրայելի նախագահ Ռեուվեն Ռիվլինը հայտնել է, որ նախկինում հնչեցրած իր դիրքորոշումը 1915 թվականին տեղի ունեցած ցեղասպանության վերաբերյալ մնում է անփոփոխ: Այդ մասին նախագահը հայտնել է «Նշանավորելով Հայոց ցեղասպանության 100 տարին» գիտաժղովի մասնակիցներին, որոնց նա հյուրընկալել էր իր նստավայրում՝ գիտաժողովի վերջին օրը՝ նոյեմբերի 4-ին:
Հանդիպումը փակ է եղել լրագրողների համար, սակայն Panorama.am-ի թղթակիցը զրուցել է գիտաժողովի մասնակիցների հետ, ովքեր ներկա են եղել հանդիպմանը և նշել են, որ նախագահը վերահաստատել է իր նախկին դիրքորոշումը կապված Հայ դատի հետ: Սակայն որոշ պատճառներով նա զերծ է մնում պաշտոնական հայտարարություն անելուց:
Այն փաստը, որ Իսրայելի Հանրապետության նախագահն ընդունել է Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված գիտաժողովի մասնակիցներին, արդեն իսկ վկայում է այն մասին, որ նա ցանկանում է իր աջակցությունը ցուցաբերել: Նրա այդ քայլը բարձր է գնահատվել մասնակիցների, կազմակերպիչների և Իսրայելի Բաց համալսարանի նախագահի կողմից:
Իսրայելը շարունակում է պաշտոնապես չճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը և համալրել ժխտողների ճամբարը՝ այս կամ այն քաղաքական պատճառներով: Հրեա մասնակիցներից շատերը դա «ամոթ» են համարում: Կարելի է միայն հուսալ, որ այսօրինակ գիտաժողովը՝ լինելով առաջինն իր տեսակի մեջ ևս մեկ քայլ էր առաջ:

The President of Israel Reuven Rivlin said that his previously voiced position on that the events of 1915 were Genocide of the Armenians remains unchanged.
This is what the President told the participants of the international conference Genocide: History and Memory – Marking one hundred years to the Armenian Genocide whom he accepted in his residence on the last day of the conference (04 Nov).
The meeting was not open to the press but Panorama.am interviewed the conference participants who attended the meeting. They all said that the President reiterated his previous position and that he is a supporter of the Armenian cause; however for some reason he has to refrain from making an official statement about it. The fact that the President accepted the participants of a conference that was on the Armenian Genocide, itself speaks about his support for this cause and this fact was highly praised by everyone – the organizers, the president of the Open University of Israel and the participants.
Israel officially continues not to recognize the Armenian Genocide and remains in the camp of the deniers for one political reason or the other. Many of the Jewish participants called this stance a “shame”. It can only be hoped that this conference, being the first of its kind on this topic was a step forward.