Արգելվել է ամերիկյան սպառողական ապրանքների ներկրումն Իրան
«Արգելվել է ամերիկյան սպառողական ապրանքների ներկրումն Իրան»,-այդ մասին հաղորդում է իրանական «ԻՌԻԲ» լրատվական գործակալությունը:
Համաձայն հաղորդագրության՝ Իրանի արդյունաբերության, հանքերի ու առևտրի նախարար Մոհամմադռեզա Նեմաթզադեն իր տեղակալներին և նախարարությանը կից կազմակերպությունների տնօրեններին հղած շրջաբերականով տեղեկացրել է, որ, հիմք ընդունելով ԻԻՀ հոգևոր առաջնորդի հրահանգը, արգելվում է ամերիկյան սպառողական ապրանքների ներկրումն Իրանի շուկա:
Նախարար Նեմաթզադեի հղած շրջաբերականում նշվում է, որ հոգևոր առաջնորդը նախագահ Հասան Ռոհանիին հղած վերջին նամակում ընդգծել է դիմադրողական տնտեսության և ազգային արտադրության հզորացման անհրաժեշտությունը, ինչպես նաև մի շարք ապրանքների ներկրումներից ու հատկապես ԱՄՆ-ից սպառողական ցանկացած տեսակի արտադրանքի ներկրումից հրաժարվելը:
Իրանի արդյունաբերության, հանքերի ու առևտրի նախարարն ընդգծել է, որ անհրաժեշտ է, որպեսզի նախարարության տեղակալներն ու կից կազմակերպությունների տնօրեններն ազգային արտադրության հզորացման ուղղությամբ ջանքեր գործադրելուն զուգահեռ կանխեն ամերիկյան սպառողական ապրանքների մուտքն Իրան:
Հիշեցնենք, որ օրերս Իրանի մայրաքաղաք Թեհրանում բացվել էր «KFC» ամերիկյան արագ սննդի ցանցի առաջին սպասարկման կետը, որը սակայն հասցրել է աշխատել է ընդամենը մեկ օր, քանի որ համապատասխան գործունեություն ծավալելու թույլտվություն և պաշտոնական գրանցում չունենալու համար դադարեցվել էր նրա գործունեությունը:

Белый дом считает, что Иран выполняет свои обязательства в рамках ядерной сделки
Белый дом считает, что Иран выполняет свои обязательства в рамках ядерной сделки. Как передает РИА Новости, об этом заявил заместитель советника американского президента по национальной безопасности Бен Родс.
«Мы видим, что с момента принятия соглашения (между группой "пять плюс один" и Тегераном) иранское правительство следует выполнению своих обязательств по существенному сворачиванию ядерной программы», – сказал Родс. По его словам, «в последнее десятилетие мы не видели ничего подобного».
Родс подтвердил уверенность Вашингтона в том, что «благодаря данной сделке Тегерану будет перекрыт путь к созданию ядерного оружия». «Мы считаем, что это соглашение позволит добиться общей цели – не позволить Ирану получить ядерное оружие», – сказал он.
В то же время представитель Белого дома подчеркнул, что у США «остаются серьезные разногласия с Ираном по другим вопросам, в том числе по пособничеству терроризму».
«Мы видим, что это продолжается», – констатировал он. По словам советника президента США Барака Обамы, «нам со всеми нашими союзниками нужна эффективная стратегия для того, чтобы остановить любую дестабилизирующую активность Ирана».
Иран и «шестерка» международных переговорщиков в ночь на 14 июля достигли исторического соглашения об урегулировании многолетней проблемы иранского атома. Многомесячные переговоры завершились принятием совместного всеобъемлющего плана действий, выполнение которого полностью снимет с Ирана введенные ранее экономические и финансовые санкции со стороны СБ ООН, США и Евросоюза.