Է. Նալբանդյան. Ադրբեջանը փորձում է ղարաբաղյան հակամարտության քննարկումը տեղափոխել այլ ձևաչափեր
«Ադրբեջանը փորձում է ղարաբաղյան հակամարտության քննարկումը տեղափոխել այլ ձևաչափեր: Սակայն միակ ձևաչափը, որը ստացել է մանդատ միջազգային հանրության կողմից, ԵԱՀԿ Մինսկի խումբն է»,- լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե ինչպե՞ս կմեկնաբանեք Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի Քաղաքական հարցերի և ժողովրդավարության հարցերով հանձնաժողովի նիստում հավանության արժանացած բրիտանացի պատգամավոր Ռոբերտ Ուոլտերի կողմից ներկայացված «Լեռնային Ղարաբաղում և Ադրբեջանի մյուս գրավյալ տարածքներում բռնությունների աճ» վերնագրված զեկույցի նախագիծը:
Ըստ նրա, Հայաստանի դիրքորոշումը համընկնում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների դիրքորոշման հետ, որ ոչ մի կառույց, կազմակերպությունը չպետք է քայլեր ձեռնարկեն, որոնք կարող են խանգարել հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացին և նպաստել տարածաշրջանում լարվածության աճին։
Է. Նալբադյանը նշեց, որ ոչ մի հակամարտություն չի կարգավորվել ԵԽԽՎ կամ նմանատիպ այլ կառույցի միջոցով:
«Մենք պետք է համանախագահների հետ աշխատենք բացառապես խաղաղ լուծման ուղիներ գտնելու համար»,- ընդգծեց ՀՀ արտգործնախարարը:
Խոսելով զեկուցողի անաչառության մասին` նախարարն ասաց, որ մարդը, ով երկար տարիներ եղել է Ադրբեջանի բարեկամության խորհրդարանական խմբում, բրիտանական մամուլի հրապարակումների համաձայն ֆինանսավորվում է Բաքվի կողմից, ֆինանսապես համագործակցել է ադրբեջանական ֆոնդերի հետ, նրա ընտանիք այլ անդամներ ֆինանսական հետաքրքրություններ ունեն Ադրբեջանում, չի կարող անկողմնակալ դիրքրորոշում ունենալ:
ՀՀ ԱԳ նախարարը հրաժարվեց մեկնաբանել ԵԽԽՎ զեկույցի բովանդակությունը, ասելով, որ զեկույցը դրան արժանի չէ:
Միաժամանակ Է. Նալբանդյանը նշեց, որ Ադրբեջանի ղեկավարությունը ԵԽԽՎ փաստաթղթերը տարբեր կերպ է մեկնաբանու. նախավերջին փաստաթուղթը նրանք որակել են որպես թղթի կտոր, իսկ այս մեկը քիչ է մնում ներկայացնել որպես ՄԱԿ կանոնադրության աստիճանին հավասար փաստաթուղթ:
Լավրով. Ցանկացած արմատական գործողություն, ում կողմից էլ ձեռնարկվի, կվնասի ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացին

E. Nalbandyan: Azerbaijan trying to take Karabakh conflict discussion to other levels
“Azerbaijan is trying to take Karbakh problem discussions to other levels. Yet the OSCE Minsk Group is the only format that has been given a mandate by the international community,” Armenian Foreign Minister Edward Nalbandyan said during a press conference today when asked to comment on the draft report ‘Escalation of violence in Nagorno Karabakh and other occupied territories of Nagorno Karabakh’ written by British MP Robert Walter and adopted by the PACE’s Political Affairs and Democracy Committee.
Nalbandyan said Armenia’s stance is the same as that of the OSCE Minsk Group Co-chairs – no organization should take steps that may hinder a peaceful resolution to the conflict and escalate tensions in the region.
No conflict has been settled through PACE or a similar organization, E. Nalbandyan said.
“We should work with the Co-chairs so as to find exclusively peaceful means of settling the conflict,” he stressed.
Speaking about the impartiality of the rapporteur, E. Nalbandyan said that a man cannot take an impartial position when he for many years was a member of the parliamentary friendship group with Azerbaijan and, according to British media reports, was financed by Baku and cooperated with Azerbaijani funds, while his family members have financial interests in Azerbaijan.
The foreign minister of Armenia declined to comment on the contents of the PACE report, saying that it does not deserve that.
E. Nalbandyan said that the Azerbaijani authorities describe PACE documents in various ways: they called the last but one document a piece of paper, while the last one was presented as a document equal to the United Nations’ Charter.