Հանրաքվեի քարոզարշավում բովանդակային քարոզչություն չի իրականացվում. Հեռուստաընկերությունների մոնիտորինգ
Սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեի քարոզարշավում փոփոխությունների նախագծի վերաբերյալ բովանդակային քարոզչություն չի իրականացվում: Այդ մասին ճեպազրույցում հայտարարեց Երևանի մամուլի ակումբի նախագահ Բորիս Նավասարդյանը` ներկայացնելով հոկտեմբերի 26-ից մինչև նոյեմբերի 5-ը համապետական 6 հեռուստաընկերության (Հ1, «Արմենիա», Հ2, «Շանթ», «Երկիր Մեդիա», «Կենտրոն») մշտադիտարկման միջանկյալ զեկույցը:
Նոյեմբերի 6-ից, երբ սկսվել է ակտիվ քարոզարշավը, մինչև դեկտեմբերի 6-ը խումբը պատրաստվում է ևս մեկ միջանկյալ զեկույց հրապարակել:
«Առաջին օրերին տեսել ենք տեսահոլովակներ, որոնցում խոսվում է իշխանություն-ընդդիմություն հարաբերությունների մասին ավելի շատ, քան Սահմանադրության նախագծի բովանդակության: Ինչ-որ տեղ մենք կարող ենք եզրակացնել, որ շատերը շահագրգռված են դա ներկայացնել որպես իշխանության վստահության քվեի համար քվեարկություն», -այսօր «Հանրաքվեների լուսաբանումը Հայաստանում» թեմայով քննարկման ժամանակ ներկայացնելով մոնիտորինգի արդյունքները, ասաց Բորիս Նավասարդյանը:
Քաղաքական դաշտում Նախագծի վերաբերյալ քննարկումներում հիմնական շեշտադրումը, ըստ Նավասարդյանի, կատարվում է կառավարման համակարգի փոփոխության` խորհրդարանական համակարգի վրա, իսկ Նախագծի մյուս փոփոխությունները մնում են ստվերում, ինչի արդյունքում քաղաքացիները հնարավորություն չեն ստանում հասկանալ` բացի խորհրդարանական համակարգին անցումից էլ ի՞նչ փոփոխություններ են սպասվում:
Մեկ այլ առանձնահատկություն ևս մոնիտորինգն իրականացնող խումբը նկատել է այս մշտադիտարկման ընթացքում. քարոզարշավում «այո»-ն քարոզող իշխանությունը, ԵՄԱ նախագահի խոսքով, ներկայացնում է, թե հասարակությունը քվեարկության շուրջ կոնսենսուս ունի, որը հիմնված է իշխանության նկատմամբ վստահության վրա, այն դեպքում երբ ընդդիմադիր քաղաքական ուժերը փորձում են ներկայացնել, որ քաղաքացին քվեարկում է ոչ թե սահմանադրական փոփոխությունների համար, այլ աջակցելու է իշխանությանը վերարտադրվել:
Ինչ վերաբերում է հեռարձակող լրատվամիջոցների լուսաբանմանը, Նավասարդյանն ասաց, որ մոնիտորինգի փոքր ժամանակահատվածը հնարավորություն չի տալիս եզրակացնել` հավասարակշռվա՞ծ է եղել լուսաբանումը, թե՞ ոչ:
Այս հանրաքվեն առաջինն է, երբ Հանրաքվեի մասին օրենքով կարգավորումներ կատարվեցին լրատվամիջոցների կողմից քարոզարշավը լուսաբանելու համար: Այդուհանդերձ, Նավասարդյանի խոսքով, օրենքով անհավասար պայմաններ են ստեղծվել և առաջնայնությունը տրվել է խորհրդարանական ուժերին եթեր տրամադրելուն, մինչդեռ կան կազմակերպություններ, փորձագետներ կամ հասարակական կազմակերպություններ, որոնք կարող էին բովանդակային քարոզչություն իրականացնել:

Navasardyan: Campaign ahead of constitutional referendum in Armenia quite politicized, not about reform’s essence
The campaign being conducted ahead of the referendum on the constitutional reform in Armenia should provide more information about the contents of the draft amendments to the Constitution, the chairman of Yerevan Press Club Boris Navasardyan said during a briefing held today to discuss media coverage of the constitutional reform referendum in Armenia.
“During the first days after the launch of the campaign, we could see some videos that addressed more the relations of the authorities and the opposition than the contents of the constitutional amendments,” Navasardyan pointed out.
He presented an interim report about monitoring of several television channels such as First Channel (H1), Armenia, Second Channel (H2), Yerkir Media, and Kentron from October 26 to November 5.
According to B. Navasardyan, Yerevan Press Club also plans to submit an interim report on monitoring of coverage of the referendum campaign by TV channels from November 6 when an active campaign began to December 6.
In the opinion of Navasardyan, in Armenia’s political arena, during discussions of the draft constitutional amendments, the main emphasis is placed on a transition to the parliamentary system of government, while the other proposed changes to the Constitution remain in the background, as a result of which “citizens of the republic get no opportunity to understand what changes the draft amendments propose - apart from the transition to a parliamentary system.
As was reported, Armenian President Serzh Sargsyan on August 21 sent the draft constitutional amendments to the country’s parliament. The draft was developed by the Special Commission on Constitutional Reforms adjunct to Armenian President. The Armenian president set December 6, 2015 as the date for the constitutional referendum. The campaign for the constitutional reform referendum in Armenia began on October 10 and will end at midnight of December 4.