Հանրաքվեի քարոզարշավում բովանդակային քարոզչություն չի իրականացվում. Հեռուստաընկերությունների մոնիտորինգ
Սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեի քարոզարշավում փոփոխությունների նախագծի վերաբերյալ բովանդակային քարոզչություն չի իրականացվում: Այդ մասին ճեպազրույցում հայտարարեց Երևանի մամուլի ակումբի նախագահ Բորիս Նավասարդյանը` ներկայացնելով հոկտեմբերի 26-ից մինչև նոյեմբերի 5-ը համապետական 6 հեռուստաընկերության (Հ1, «Արմենիա», Հ2, «Շանթ», «Երկիր Մեդիա», «Կենտրոն») մշտադիտարկման միջանկյալ զեկույցը:
Նոյեմբերի 6-ից, երբ սկսվել է ակտիվ քարոզարշավը, մինչև դեկտեմբերի 6-ը խումբը պատրաստվում է ևս մեկ միջանկյալ զեկույց հրապարակել:
«Առաջին օրերին տեսել ենք տեսահոլովակներ, որոնցում խոսվում է իշխանություն-ընդդիմություն հարաբերությունների մասին ավելի շատ, քան Սահմանադրության նախագծի բովանդակության: Ինչ-որ տեղ մենք կարող ենք եզրակացնել, որ շատերը շահագրգռված են դա ներկայացնել որպես իշխանության վստահության քվեի համար քվեարկություն», -այսօր «Հանրաքվեների լուսաբանումը Հայաստանում» թեմայով քննարկման ժամանակ ներկայացնելով մոնիտորինգի արդյունքները, ասաց Բորիս Նավասարդյանը:
Քաղաքական դաշտում Նախագծի վերաբերյալ քննարկումներում հիմնական շեշտադրումը, ըստ Նավասարդյանի, կատարվում է կառավարման համակարգի փոփոխության` խորհրդարանական համակարգի վրա, իսկ Նախագծի մյուս փոփոխությունները մնում են ստվերում, ինչի արդյունքում քաղաքացիները հնարավորություն չեն ստանում հասկանալ` բացի խորհրդարանական համակարգին անցումից էլ ի՞նչ փոփոխություններ են սպասվում:
Մեկ այլ առանձնահատկություն ևս մոնիտորինգն իրականացնող խումբը նկատել է այս մշտադիտարկման ընթացքում. քարոզարշավում «այո»-ն քարոզող իշխանությունը, ԵՄԱ նախագահի խոսքով, ներկայացնում է, թե հասարակությունը քվեարկության շուրջ կոնսենսուս ունի, որը հիմնված է իշխանության նկատմամբ վստահության վրա, այն դեպքում երբ ընդդիմադիր քաղաքական ուժերը փորձում են ներկայացնել, որ քաղաքացին քվեարկում է ոչ թե սահմանադրական փոփոխությունների համար, այլ աջակցելու է իշխանությանը վերարտադրվել:
Ինչ վերաբերում է հեռարձակող լրատվամիջոցների լուսաբանմանը, Նավասարդյանն ասաց, որ մոնիտորինգի փոքր ժամանակահատվածը հնարավորություն չի տալիս եզրակացնել` հավասարակշռվա՞ծ է եղել լուսաբանումը, թե՞ ոչ:
Այս հանրաքվեն առաջինն է, երբ Հանրաքվեի մասին օրենքով կարգավորումներ կատարվեցին լրատվամիջոցների կողմից քարոզարշավը լուսաբանելու համար: Այդուհանդերձ, Նավասարդյանի խոսքով, օրենքով անհավասար պայմաններ են ստեղծվել և առաջնայնությունը տրվել է խորհրդարանական ուժերին եթեր տրամադրելուն, մինչդեռ կան կազմակերպություններ, փորձագետներ կամ հասարակական կազմակերպություններ, որոնք կարող էին բովանդակային քարոզչություն իրականացնել:

Б. Навасардян: Агиткампания к конституционному референдуму в Армении ведется не по сути реформы и весьма политизирована
17:00 11/11/2015
Агитационная кампания к референдуму по конституционной реформе в Армении должна информировать больше о содержании проекта изменений в Основной закон. Об этом заявил сегодня на брифинге в рамках обсуждения на тему «Освещение референдума по конституционной реформе в РА» председатель Ереванского пресс-клуба Борис Навасардян.
«В течение первых дней агитационной кампании мы могли видеть видеоролики, в которых больше говорилось об отношениях власти и оппозиции, нежели о содержании проекта изменений в Конституцию Армении», – подчеркнул Б. Навасардян.
В ходе обсуждения председатель Ереванского пресс-клуба представил промежуточный отчет по мониторингу таких телевизионных каналов, как «Первый канал» (Н1), «Армения», «Второй канал» (Н2), «Шант», «Еркир Медиа», «Кентрон», в период с 26 октября по 5 ноября.
По словам Б. Навасардяна, Ереванский пресс-клуб также намерен представить промежуточный отчет по мониторингу освещения телевизионными каналами агитационной кампании конституционного референдума в Армении в период с 6 ноября, когда стартовала активная агиткампания, по 6 декабря.
В политическом поле Армении в обсуждениях, касающихся проекта изменений в Конституцию, основной акцент, по мнению Б. Навасардяна, ставится на переход к парламентской системе правления, а другие изменения, предлагаемые для внесения в Основной закон РА, остаются в тени, в результате чего «граждане республики не получают возможности понять, что еще, кроме перехода к парламентской системе, предлагает проект изменений в Конституцию».
Напомним, президент Армении Серж Саргсян 21 августа направил в Национальное Собрание РА проект изменений в Конституцию, разработанный Специализированной комиссией по конституционным реформам при президенте РА. 10 октября стартовала агитационная кампания референдума по конституционной реформе в Армении, которая завершится в полночь 4 декабря.
Сторонники конституционной реформы в РА сформировали т.н. Фронт «Да», который в основном представлен правящей Республиканской партией Армении (РПА). В свою очередь противники конституционной реформы сформировали т.н. Фронт «Нет», который в настоящее время представляют два лагеря. Первый – общественный фронт спасения «Новая Армения», сформированный представителями оппозиционной партии «Наследие» и оппозиционной гражданской инициативы «Предпарламент» («Учредительный парламент»). Второй – движение «Не проведете», сформированный оппозиционным «Армянским национальным конгрессом» (АНК) и Народной партией Армении (НПА), у которых для агитационной кампании к референдуму 6 декабря уже создан совместный агитационный штаб.