«Իրանական մանրանկարչության արվեստը յուրացնելու համար Ադրբեջանը պետք է ներողություն խնդրի»,-այդ մասին իրանական «ԻՍՆԱ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ հայտարարել է իրանցի արվեստագետ Մոհամմադ Ալի Ռաջաբին:
Նշենք, որ Ադրբեջանական Հանրապետությունը «Միլան-էքսպո 2015» ցուցահանդեսի ժամանակ պատկերազարդ գիրք է ցուցադրել, որտեղ իրանական մանրանկարչության արվեստի նմուշները ներկայացվում են որպես ադրբեջանական:
Իրանցի մտավորականը, անդրադառնալով Ադրբեջանի՝ Իրանի մշակութային արժեքները յուրացնելու քաղաքականությանը, մասնավորապես նշում է. «Իրանի պաշտոնյաներն անպայման պետք է արձագանքեն Ադրբեջանի նման գործողություններին և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի միջոցով իրենց բողոքը ներկայացնեն, որպեսզի Ադրբեջանի նման արարքի մասին ողջ աշխարհն իմանա»:
Շարունակելով խոսքը՝ Ալի Ռաջաբին հավելել է. «Եթե մենք նման գործողությունների դեմը չառնենք, դրանք կկրկնվեն: Իրանը պետք է դիվանագիտական ճանապարհով հետամուտ լինի, որ նրանք, որոնք տպագրել են այդ գիրքը, ներողություն խնդրեն»:
Նկատենք, որ մշակութային և պատմական հարցերի շուրջ Իրանի և Ադրբեջանի հարաբերություններում վերջին տարիներին լուրջ տարաձայնություններ են առաջացել: Ըստ իրանական կողմի՝ Ադրբեջանը բացի իրանցի բանաստեղծ Նիզամի Գյանջավիին, Նադիր շահին «ադրբեջանցի» ներկայացնելուց՝ յուրացնում է նաև իրանական մշակութային արժեքները, ինչպիսիք են՝ թառ երաժշտական գործիքը, ճոկան (Polo) մարզախաղը, «Յալդայի գիշերվա» (Շաբ-է Յալդա) տոնը», «Կասպիական ձին», իսկ վերջերս Ադրբեջանի պատմության թանգարանը Ղաջարների դինաստիայի թագաժառանգ Աբբաս Միրզայի՝ Նախիջևանի խանին 1812թ. Ասլանդուզի ճակատամարտի ժամանակ ի նշան գնահատանքի նվիրաբերած պատմական դրոշը փորձում է ներկայացնել որպես Ադրբեջանի պատմական ժառանգության նմուշ:
Թեմայի առնչությամբ նախորդ հրապարակումները՝
Իրան-Ադրբեջան հարաբերություններում նոր «մշակութային սկանդալ» է հասունանում
Իրանի պահանջով «Միլան-էքսպո 2015»-ում Ադրբեջանի ներկայացրած մանրանկարչության մասին գիրքը հանվել է ցուցադրությունից
Իրանն արդեն գիտակցում է, որ պետք չէ հանդուրժել Բաքվի՝ իրանական պատմությունն ադրբեջանականացնելու քաղաքականությունը

Скандал на миланской выставке «Экспо-2015»: В Иране требуют от Азербайджана извинений за присвоение иранских миниатюр
16:57 14/11/2015
Азербайджан должен принести извинения за присвоение иранского искусства миниатюры. Об этом сообщает информационное агентство ISNA со ссылкой на заявление иранского искусствоведа Мохаммада Али Раджаба.
Ранее сообщалось, что по требованию Ирана со всемирной выставки «Экспо-2015» в Милане снята представленная Азербайджаном книга иллюстраций, в которой образцы иранского искусства миниатюры были выданы за азербайджанские.
Представитель иранской интеллигенции, комментируя политику Азербайджана по присвоению чужих культурных ценностей, отметил: «Должностные лица ИРИ в обязательном порядке должны отреагировать на подобные действия со стороны Азербайджана и посредством ЮНЕСКО представить жалобу, чтобы весь мир узнал о действиях Баку».
При этом Мохаммад Али Раджаб отметил: «Если мы не предпримем мер, подобное может повториться. Иран должен  дипломатическим путем проследить за тем, чтобы те, кто опубликовал данную книгу, принесли извинения».
Отметим, что за последние годы в отношениях Ирана и Азербайджана наблюдаются серьезные разногласия вокруг культурных и исторических вопросов. По утверждению иранской стороны, Азербайджан, помимо представления иранского поэта Низами Гянджеви как азербайджанского, присваивает также иранские музыкальные инструменты, праздник «Ночь Ялда» (Шаб-е Ялда), спортивную игру човган (polo) и даже «каспийскую лошадь». А недавно Азербайджан присвоил еще одну историко-культурную ценность Ирана, замешав в скандальное дело Эрмитаж. Музей истории Азербайджана попытался представить флаг, подаренный нахичеванскому хану во время битвы при Асландузе между русской и персидской армией в 1812г. вторым сыном Фетх Али-шаха Каджара, наследником Каджарской династии – Аббасом-Мирзой, как образец исторического наследия Азербайджана.