Քննարկվում է Տուլայում  բուժվող հիվանդի` Երևան տեղափոխելու հարցը
Ուզլովսկի քաղաքի մոտ տեղի ունեցած Մոսկվա-Երևան երթուղու ուղևորատար ավտոբուսի վթարից տուժած Տուլայի շրջանային կլինիկական հիվանդանոցում բուժում ստացող երկու հիվանդից մեկը գտնվում է վերակենդանացման, մյուսը` վնասվածքաբանության բաժանմունքներում: Բուժումն իրականացվում է ամբողջ ծավալով: Առողջապահության նախարարությունից հայտնում են, որ վերակենդանացման բաժանմունքում բուժում ստացող հիվանդի վիճակը շարունակում է մնալ կայուն ծանր:
Տուժածներից երկուսի բուժումը շարունակվում է Սկլիֆոսովսկու անվան անհետաձգելի բուժօգնության քաղաքային գիտահետազոտական ինստիտուտում:
Տուլայի շրջանային կլինիկական հիվանդանոցից դուրս գրված և Հայաստան տեղափոխված  երկու հիվանդից մեկը բուժումը շարունակում է ՀՀ ԱՆ «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոնում, մյուսը առողջացումով տուն է վերադարձել:
Այժմ քննարկվում է Տուլայի շրջանային կլինիկական հիվանդանոցի վնասվածքաբանության բաժանմունքում բուժում ստացող հիվանդի` Երևան տեղափոխելու հարցը:

Transportation of Yerevan-bound bus crash victim from Tula to Armenia under discussion
The transportation of a victim of the November 3 bus crash that took place en route from Tula, Russia, to Armenia is under discussion. The victim is now receiving treatment in the Tula regional hospital, according to the press service of Armenian Ministry of Health.
Another two victims also remain in Tula regional hospital. One of them is in an ICU and is said to be in critical but stable condition, and the other is being treated in the traumatology department of the same hospital.
Two more victims are continuing treatment in Moscow’s Sklifosovski Institute.
Yet another victim of the bus crash was discharged from Tula regional hospital, transported to Armenia, and is now being treated at Surb Grigor Lusavorich Medical Center of Yerevan. One victim was discharged from Tula hospital in satisfactory condition.
Higer bus crashed at 221st km on M-4 interstate highway of Tula region, Russia, around 2:10 am on November. The bus overturned under still unclear circumstances. The crash left 9 people dead and 46 others injured.