Մեկնարկեց ՀՀ-ԱՄՆ առևտրի և ներդրումների հարցերով խորհրդի առաջին նիստը
Հայաստանը պատրաստ է դառնալ միջազգային գործարար համայնքի շահերի կենտրոն՝ բիզնես գործունեության համար բարենպաստ պայմաններին հավելելով ավանդական հայկական հյուրընկալությունը: Այսօր Երևանում մեկնարկած Հայաստան-ԱՄՆ առևտրի և ներդրումների հարցերով խորհրդի առաջին նիստի ժամանակ իր ողջույնի խոսքում նշեց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Կարեն Ճշմարիտյանը:
«ՀՀ կառավարության և ԱՄՆ կառավարության միջև վերջերս ստորագրված առևտրի և ներդրումների մասին շրջանակային համաձայնագիրը նոր հնարավորություններ է ստեղծում ներդրումների և երկու երկրների միջև ապրանքաշրջանառության, առևտրի խրախուսման համար, առկա ոլորտներում համագործակցության ընդլայնման և համագործակցության նոր ոլորտների բացահայտման համար»,-նշել է նախարարը:
Խորհրդի անդրանիկ նիստում ԱՄՆ պատվիրակության ղեկավարը և ամերիկյան կողմի համանախագահը` ԱՄՆ Առևտրի փոխներկայացուցչի տեղակալ Էլիզաբեթ Հաֆներն էլ նշեց, որ սա համագործակցության սկիզբն է և այս քննարկումները կողմերին թույլ կտան բացահայտել բոլոր խոչընդոտներն ու հնարավորությունները, որոնք առկա են առևտրային ոլորտում: Նա այստեղ կարևորեց նաև մասնավոր հատվածի ներգրավվածությունը:
Նշենք, որ խորհուրդը հիմնվել է 2015 թվականի մայիսի 17-ին՝ երկու երկրների միջև ապրանքների և ծառայությունների առևտրի ընդլայնման նպատակով:
Այսօրվա նիստին մասնկացել են կառավարության գերթե բոլոր գերատեսչություններից ներկայացուցիչներ, նաև ոլորտային փորձագետներ և ավելի քան 60 գործարարներ:

В Ереване проходит первое заседание Армяно-американского совета по торговле и инвестициям
Армения готова стать центром интересов международного бизнес-сообщества, добавив к благоприятным для бизнес-деятельности условиям традиционное армянское гостеприимство. Об этом заявил сегодня министр экономики Армении Карен Чшмаритян на стартовавшем в Ереване первом заседании Армяно-американского совета по торговле и инвестициям.
«Подписанное недавно Рамочное соглашение между Арменией и США о торговле и инвестициях создает новые возможности для инвестиций, поощрения товарооборота, торговли между странами, расширения взаимодействия и выявления новых сфер для сотрудничества», – отметил министр.
Руководитель американской делегации, сопредседатель с американской стороны заместитель помощника торгового представителя США по России и Евразии Элизабет Хафнер в свою очередь отметила, что это пока начало взаимодействия, а обсуждения позволят сторонам выявить существующие в сфере торговли возможности и препятствия. Она придала особую важность в этом деле вовлеченности частного сектора.
В заседании принимают участие представители практически всех армянских министерств, а также эксперты и свыше 60 бизнесменов.