Սոցիոլոգ. Հարցված քաղաքացիների 65 տոկոսի 2/3 դեռ կողմնորոշված չէ՝ «այո», թե «ոչ»
«Հանրաքվեն քաղաքացիական ակցիա է, միջքաղաքական, միջկուսակցական պայքարի հետ կապ չունի: Ամեն ոք նոր Սահմանադրությունը գնահատում է սեփական շահերի տեսակետից, որը կուսակցության հետ կապ չունի»,-լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց սոցիոլոգ, «Սոցիոմետր» անկախ սոցիոլոգիական կենտրոնի տնօրեն Ահարոն Ադիբեկյանը:
Ըստ նրա, Սահմանադրությունը պետություն-քաղաքացի փոխհարաբերությունները կարգավորող փաստաթուղթ է, խաղի կանոններ է, կուսակցությունը երկրորդական դերակատարություն ունի:
«Սոցիոմետր» անկախ սոցիոլոգիական կենտրոնը նոյեմբերի 5-10-ը Հայաստանի բոլոր մարզերում անցկացրել է սոցիալական հարցում, որին մասնակցել է 3300 մարդ:
Ըստ հարցման արդյունքների, հարցվածների 25 տոկոսին չի հետաքրքրում քաղաքականությունը, հանրաքվեն, 10 տոկոսը հաստատ չի մասնակցելու հանրաքվեին: Մնացած 65 տոկոսի 2/3 դեռ կողմնորոշված չէ, այսինքն՝ քարոզարշավի թիրախը նրանք են:
Ա. Ադիբեկյանն ասաց, որ հարցումը ցույց է տվել, որ ամենաչկողմնորոշվածները կանայք են, տնային տնտեսուհիները: Երիտասարդները բավականին կողմնորոշված են, բայց գտնելը դժվար է՝ բուհերում աշխատել չի լինում, նրանց տանը գտնելը դժվար է:
Ամենակողմնորոշվածները բարձրագույն կրթություն ունեցողներն են, ովքեր մասնավոր ծառայողներ են, փոքր և միջին բիզնեսի սեփականատերերը, քանի որ նրանք շատ լավ զգում են քաղաքական տատանումները, ազդում է անմիջապես բիզնեսի վրա:
Ա. Ադիբեկյանի խոսքով, չկողմնորոշվածների մի մասին պետք է պատմել գործող Սահմանադրությունը ինչու է փոխվելու, բարեփոխումներով ինչ է առաջարկվում, իսկ մի մասն ընդհանրապես չգիտի, որ նման հանրաքվե է լինելու:
««Այո»-ի կամ «ոչ»-ի հասնելու համար պետք է չկողմնորոշվածներին բերել ընտրատեղամաս և ասել՝ ինչ կլինի ասա «ոչ» կամ «այո»: Եղանակը կարող է ակտիվությունը նվազեցնի, քանի որ շատ մարդիկ կան, որ հագուստ չունեն անձրևի կամ ձյան ժամանակ տանից դուրս գալու համար»,- ասաց սոցիոլոգը:
Ըստ նրա, կարևոր են անձնական շփումները. «Այս առումով իշխանության ռեսուրսը շատ մեծ է: Քաղաքապետերն այս ընթացքում արձակուրդում են, եթե ուզում ես գտնել՝ շտաբներում են: Ունենք 915 համայնք, 815-ը գտնվում է ՀՀԿ-ի, ԲՀԿ-ի, ՀՅԴ-ի հսկողության տակ: Համայնքի ղեկավարը, որ անձամբ մտնի տները, բավականին ձայներ կբերի: ՀՀԿ-ն, ԲՀԿ-ն և ՀՅԴ-ն կողմ եմ են սահմանադրական փոփոխություններին, ՕԵԿ-ը, «Ժառանգությունը», ՀԱԿ-ը ոնց որ թե դեմ են, բայց դժվար թե նրանք կարողանան տալ քաղաքական պաստառ, «ոչ» ասողները չեն լսելու այդ ուժերի կոչերին, տեսնելու են՝ բարեփոխումները օգուտ կբերեն իրենց, թե ոչ և կգնան քվեարկության»,- ասաց Ահարոն Ադիբեկյանը:

Социолог: 25% опрошенных не интересуются политикой и конституционным референдумом в Армении
Референдум по конституционной реформе в Армении представляет собой политическую кампанию, которая не имеет ничего общего с внутрипартийной борьбой. Об этом заявил сегодня на пресс-конференции социолог, директор Независимого социологического центра ООО «Социометр» Агарон Адибекян.
По его словам, каждый оценивает Проект изменений в Основной закон с точки зрения собственных интересов, что не имеет отношения к партиям. Он подчеркнул, что Конституция представляет собой документ, который регулирует отношения между государством и гражданином и включает в себя правила игры, а партии играют второстепенную роль.
Как отметил А. Адибекян, с 5 по 10 ноября «Социометр» провел во всех областях Армении соцопрос, в котором участвовали 3 300 респондентов.
Согласно результатам данного опроса, 25% опрошенных не интересуются политикой и конституционным референдумом, а 10% приняли решение не принимать участие в референдуме. А 2/3 из оставшихся 65% респондентов не определись с выбором – выступать против или за конституционную реформу в Армении.
А. Адибекян также отметил: «Данный опрос продемонстрировал, что в основном неопределившимися избирателями являются женщины, домохозяйки. А молодые люди вполне сориентированы, но найти их труднее, в университетах проводить опрос непросто, а дома их не застать».
«Лучше всего сориентированы в отношении конституционного референдума люди с высшим образованием, работники частного сектора, а также владельцы малого и среднего бизнеса, поскольку эти граждане хорошо чувствуют политические изменения, которые непосредственно влияют на бизнес», – отметил эксперт.
По словам социолога, части общественности, не определившейся с выбором по конституционной реформе, необходимо рассказать, что предлагает Проект изменений в Основной закон. Однако, отметил эксперт, есть прослойка, которая вообще не в курсе того, что вскоре будет проходить подобный референдум.
«Для того чтобы добиться принятия конституционной реформы или отказа от нее, необходимо привести неопределившихся с выбором граждан в избирательные участки, рассказать им, что будет, если они скажут “да” или “нет”», – отметил А. Адибекян.
Напомним, президент Армении Серж Саргсян 21 августа направил в Национальное Собрание РА проект изменений в Конституцию, разработанный Специализированной комиссией по конституционным реформам при президенте РА. 10 октября стартовала агитационная кампания референдума по конституционной реформе в Армении, которая завершится в полночь 4 декабря. Референдум назначен на 6 декабря.