Մեր գերխնդիրը երկրի զարգացումն է, որին հասնելու համար ունենք և՛ քաղաքական կամք, և՛ հստակ նշված ծրագրեր. Գալուստ Սահակյան
14:35 19/11/2015
Պետական բյուջեի նախագիծը քաղաքական և տնտեսական կարևոր նշանակություն ունեցող փաստաթուղթ է, որն արտացոլում է հանրապետությունում առկա քաղաքական, սոցիալական ու տնտեսական  իրավիճակը, սոցիալ-տնտեսական քաղաքականության իրականացման ուղղությունները և զարգացման միտումները մոտակա ժամանակահատվածում: Այս մասին այսօր Ազգային ժողովում ՀՀ 2016 թ. պետական բյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ ասաց ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը:
«Այս առումով 2016 թ. պետական բյուջեն հիմնված է առաջիկա տարվա սոցիալ-տնտեսական զարգացման առաջնահերթությունների ու դրանց իրագործման հնարավորությունների արդյունավետ հավասարակշռման ու իրատեսականության վրա»,- ընդգծեց ԱԺ նախագահը:
Մասնավորապես, 2016 թ. պետական բյուջեի նախագծով նախատեսվում է, որ գալիք տարի ՀՆԱ-ի իրական աճը կկազմի 2.2%, արդյունաբերությունը կաճի 3.7%-ով, գյուղատնտեսությունը՝ 4%-ով, ծառայությունների ոլորտը՝ 1.3 %-ով, շինարարության ոլորտը՝ 1%-ով:
Ըստ Գ.Սահակյանի՝ ակնհայտ է, որ 2016 թ. մակրոտնտեսական կանխատեսումները կատարվել են իրատեսության դիրքերից՝  նպատակ հետապնդելով ստեղծել տնտեսական հետագա զարգացման համար իրական նախադրյալներ ապահովող համապատասխան միջավայր:
«Կարծում եմ՝  գնահատելի է կառավարության այս մոտեցումը՝ հաշվի առնելով այն օբյեկտիվ իրողություններն ու դժվարությունները, որոնք առկա են ներկայումս և ուրվագծվում են եկող տարվա համար»,-ասաց Գակուստ Սահակյանը:
Նրա խոսքերով՝  հաջորդ տարվա պետական բյուջեի նախագիծն արտահայտում է հանրապետությունում առկա տարաբնույթ խնդիրները և դրանց լուծման հնարավորությունները: Այն, ըստ Գ.Սահակյանի, ունի հստակ ծրագրային հենք՝ Ազգային ժողովի հավանությանն արժանացած կառավարության ծրագիրը, կառավարության հաստատած հեռանկարային զարգացման և պետական ու ժամկետային ծախսերի ծրագրերը, ինչպես նաև զանազան ոլորտային ծրագրեր:
Գ.Սահակյանը կարևորեց նաև այն հանգամանքը, որ բյուջեի նախագիծը ներկայացվել է հիմնականում ծրագրային բյուջետավորման ձևաչափով, որը հնարավորություն է տալիս հստակ պատկերացնել պետական ծախսերի նպատակները, դրանց իրականացմանն ուղղված միջոցառումները և ակնկալվող արդյունքները:
ԱԺ նախագահը նշեց նաև, որ բյուջեի նախագծով ծախսերի գրեթե կեսը բաժին է ընկնում սոցիալ-մշակութային ոլորտին, այսինքն՝ սոցիալական ոլորտի հիմնախնդիրները մշտապես գտնվում են երկրի իշխանությունների ուշադրության կենտրոնում, և արվում է հնարավորը դրանց արդյունավետ լուծման ուղղությամբ:
«Մենք հակված չենք այն մտքին, որ արվող քայլերը բավարար են բնակչության սոցիալական պայմանների շեշտակի բարելավման համար: Դա երկարատև գործընթաց է՝ պայմանավորված առաջին հերթին երկրի ֆինանսական հնարավորություններով: Սակայն անժխտելի է իշխանությունների կամքը առկա հնարավորությունների պայմաններում քննարկել սոցիալական խնդիրների առավել լայն շրջանակ և առավելագույնս լուծել այդ խնդիրները»,- ընդգծեց Գ.Սահակյանը:
ԱԺ նախագահի գնահատմամբ՝  2016 թ. պետական բյուջեն հնարավորությունների բյուջե է:
«Մենք կարևորում ենք այն հանգամանքը, որ ինչպես նախորդ տարիներին, այս տարի ևս կառավարությունը գործնական քայլեր է ձեռնարկում գործարար միջավայրի բարելավման ուղղությամբ: Այս համատեքստում կցանկանայի կառավարության ուշադրություն սևեռել փոքր և միջին ձեռնարկատիրության զարգացման հնարավորությունների ստեղծման վրա: Սա շատ կարևոր է, քանի որ աշխարհում փոքր և միջին ձեռնարկատիրության սուբյեկտներն ապահովում են զբաղվածության շուրջ 90 տոկոսը և համախառն եկամտի՝ 70 տոկոսը: Այս առումով ՓՄՁ-ների ոլորտը մեր երկրում զարգացման մեծ ներուժ ունի,հիմնական խնդիրները համապատասխան նախադրյալների ապահովումն է»,- ասաց ԱԺ նախագահը՝ հավելելով, որ ոլորտի զարգացմանն ուղղված աջակցությունը պետք է լինի  հասցեական, նպատակային և արդարացված:
Միաժամանակ, ըստ նրա, Կառավարությունը գործուն միջոցներ պետք է կիրառի ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվողների պետական աջակցությամբ տարբեր ձևերի տրամադրման, ՓՄՁ-ների վարկավորման համար   անհրաժեշտ ֆինանսական ռեսուրսների ներգրավման, սոցիալական ուղղվածություն ունեցող ծրագրերի իրականացման և պետության կողմից ստանձնած սոցիալական պարտավորությունների կատարման  առաջնահերթության ապահովման նպատակով:
«Գաղտնիք չէ, որ մենք ապրում ենք աշխարհաքաղաքական և համաշխարհային տնտեսական զարգացումների բարդ պայմաներում, որոնք իրենց ուղղակի և անուղղակի անդրադարձ են ունենում մեր տնտեսության վրա: Նման իրավիճակում կարևոր է պետական ռեսուրսների հիմնավորված և ռացիոնալ  օգտագործումը, որի ամրագրումը պետք է իրականացվի պետական բյուջեում»,-ասաց Գ.Սահակյանը:
Նա նաև նշեց, որ երկրում կան բազում խնդիրներ, որոնք պետք է լուծվեն քայլ առ քայլ՝ բոլորի սերտ համագործակցության միջոցով:
«Մեզ անհրաժեշտ է  ջանքերի համախմբում արտաքին մարդահրավերներին դիմակայելու և առկա դժվարությունները արժանավայել հաղթահարելու համար: Մենք լի ենք վճռականությամբ ՝ապահովելու երկրի  զարգացումը և արժանավայել կյանք մեր քաղաքացիների համար: Մենք կողմնակից ենք համագործակցությանը՝ հանուն մեր քաղաքացիների բարեկեցիկ կյանքի: Իսկ մեր գերխնդիրը երկրի զարգացումն ու զորացումն է, որին հասնելու համար ունենք և՛ քաղաքական կամք, և՛ հստակ նշված ծրագրեր»,-հայտնեց ԱԺ նախագահը:

Бюджет возможностей. Спикер парламента Армении о главном финансовом документе страны
Проект госбюджета Армении на 2016 год отражает сложившуюся в стране политическую, социальную и экономическую ситуацию, направления реализации социально-экономической политики и тенденции развития в ближайшее время. Об этом заявил сегодня в Национальном Собрании Армении спикер парламента РА Галуст Саакян во время обсуждения проекта закона РА «О Государственном бюджете РА на 2016 год».
По его словам, госбюджет 2016 года базируется на приоритетах социально-экономического развития и реалистичности их осуществления. В частности, планируется, что в 2016 году реальный рост ВВП составит 2,2%, промышленность вырастет на 3,7%, сельское хозяйство – на 4%, сфера услуг – на 1,3%, строительства – на 1%.
Как подчеркнул Галуст Саакян, очевидно, что макроэкономические прогнозы на 2016 год сделаны с позиций реалистичности, нацелены на создание соответствующей атмосферы, обеспечивающей реальные предпосылки для дальнейшего экономического развития.
Спикер высоко оценил подобный подход правительства Армении, с учетом тех объективных реалий и трудностей, которые, по его словам, существуют на данный момент и ожидаются на ближайший год.
При этом Галуст Саакян отметил важность программного бюджетирования, добавив, что такой формат позволяет четко понимать цели госрасходов, мероприятия по их реализации и ожидаемые результаты.
Председатель НС РА отметил также, что, по проекту госбюджета РА на 2016 год, почти половина предусмотренных расходов приходится на социально-культурную сферу, то есть проблемы социальной сферы постоянно находятся в центре внимания властей Армении, делается все возможное для их эффективного решения.
«Мы не склоняемся к мнению, что предпринимаемых усилий достаточно для резкого улучшения социальных условий жизни населения. Это – длительный процесс, обусловленный, в первую очередь, финансовыми возможностями страны. Однако неопровержима воля властей обсудить и максимально решить более широкий спектр социальных вопросов», – сказал спикер.
Как отметил Г. Саакян, «государственный бюджет на 2016 год – это бюджет возможностей».
«Мы подчеркиваем важность того обстоятельства, что, как и в прошлые годы, в этом году правительство Армении предпринимает действенные шаги с целью улучшения бизнес-среды. В данном контексте я бы хотел обратить внимание правительства на создание возможностей развития предприятий малого и среднего бизнеса. Это очень важно, поскольку во всем мире субъекты малого и среднего предпринимательства обеспечивают порядка 90% занятости, а также 70% валовой прибыли. В этом плане сектор МСБ в Армении имеет большой потенциал для развития, а основные проблемы заключаются в обеспечении соответствующих предпосылок», – подчеркнул спикер парламента РА.
Он также добавил, что содействие развитию данной сферы должно быть целенаправленным и оправданным.
По словам председателя НС РА, сложные геополитические условия и развития в мировой экономике оказывают как непосредственное, так и косвенное влияние на экономику Армении. «В сложившейся ситуации важно осуществлять разумное и рациональное использование государственных ресурсов, что должно быть также отражено в государственном бюджете», – отметил он.
«Нам необходимо мобилизовать усилия, чтобы противостоять внешним вызовам и достойно преодолеть существующие трудности. Мы полны решимости обеспечить развитие страны и достойную жизнь для наших граждан. Мы открыты для сотрудничества во имя благополучной жизни граждан Армении. Наша приоритетная задача – развитие и укрепление нашей страны, и для достижения этого у нас есть и политическая воля, и четко обозначенные программы», – подчеркнул Г. Саакян.